اجاکسر

نقشه اتوکد رایگان اجاکسر

 اجاکسر

اجاکسر به عنوان یکی از نقاط روستایی شهرستان بابلسر با برخورداری از جمعیت بالا و نزدیکی به شهر بابلسر، از نقاط توریست پذیر و زیبا می باشد.

مکان

ازنظر موقعیت مکانی درضلع غربی شهر بابلسر و در فاصله کمتر از یک کیلومتری آن در ضلع جنوبی محور فریدونکنار به بابلسر واقع شده است.

اجاکسر از طرف ضلع غربی به اراضی زراعی روستای اسلام اباد و از ضلع شمالی به محور ارتباطی بابلسر به فریدونکنار و دریای مازندران،  از سمت جنوب اراضی زراعی روستای سادات محله ، و همچنین از سمت شرق به محدوده شهر بابلسر اتصال می یابد.

از نظر ژِئومورفولوژی روستای مذکور در بخش جلگه ای و هموار با شیب ملایم از جنوب به شمال و از غرب به شرق که دارای جنس خاک رسی شنی  شکل گرفته است از نظر فعالیت اقتصادی بیشتر فعالیت ها در اجاکسر بر پایه اقتصاد کشاورزی استوار می باشد.به نحوی که حدود ۳۵ درصد از ساکنین روستا را افراد کشاورز تشکیل داده است که یا منحصر کشاورز هستند یا علاوه بر کشاورزی شغل دیگری نیز دارند.از نظر فرهنگی و اجتماعی یک نوع فرهنگ با آداب و رسوم و آئین مشترک و همگون در روستا حاکم است و از لحاظ اجتماعی ساکنان روستا از خانواده و فامیل های متعددی تشکیل شده است.از نظر هواشناسی آب و هوای اجاکسر تابع اقلیم منطقه می باشد بدین معنی که دارای آب و هوای مرطوب خزری است.

امکانات

اجاکسر دارای خدمات زیر بنایی همانند راه،آب،برق،تلفن،میباشد که شبکه معابر به صورت ارگانیک و به مرور زمان براساس احساس نیاز شکل و توسعه یافته و از پوشش آسفالت نیز برخوردار است.مرکز اصلی روستا به وسیله چند شبکه ارتباطی به محور اصلی یعنی بابلسر به فریدونکنار و محور زرگر محله به اجاکسر ارتباط پیدا میکند.

آب کشاورزی روستا به وسیله چندین حلقه چاه و همچنین آب ذخیره شده در آببندان روستا به مساحت ۸۰ هکتار تامین میشود.

روستای اجاکسر با توجه به میزان جمعیت نسبتا بالااز خدمات عمومی همانند:مدرسه ابتدایی،مدرسه راهنمایی ،مسجد،فاطمیه،سقاخانه،پایگاه مقاومت،کتابخانه،واحدهای تجاری،بانک قرض الحسنه،پست بانک،خانه بهداشت و داروخانه برخوردار است.

و همچنین اجاکسر دارای یک زمین ورزشی با مساحت تقریبی۳۰هزار متر مربع واقع در ضلع غربی روستا میزبان علاقه مندان به ورزش است که هم اکنون(پاییز۹۳) در بخشی از این زمین، سالن سرپوشیده در حال احداث میباشد.

 

مطالعات جمعیتی

روستای اجاکسر طبق سرشماری سال ۱۳۵۵ داری ۱۹۴۷نفر جمعیت در غالب ۳۵۰ خانوار و در سرشماری سال ۱۳۶۵دارای ۲۰۷۶نفر جمعیت در غالب ۳۷۲خانوار با رشد ۶۴/۰ ودر سال ۱۳۷۵جمعیت ۲۳۴۷ نفر بالغ بر ۵۲۱ خانوار که رشد ۳۲/۱ را داشته است و در سال ۱۳۸۵ جمعیت حدود۲۸۵۰ نفر و حدود ۷۸۰ خانوار و در سال ۱۳۹۳ طبق آمار خانه بهداشت جمعیت حدود ۳۲۶۳ و حدود ۹۲۲ خانوار میباشد، که این جمعیت در فصل تابستان و تعطیلات نوروزی به دلیل جذب مسافران افزایش چشمگیری پیدا می کند.

مطالعات اقتصادی

طی بررسی های به عمل آمده از آمار جمعیتی روستای اجاکسر در سال ۱۳۷۸ از جمعیت ۲۴۰۷ نفری روستا حدود ۱۹۳۸ نفر بالای ده سال که ۴۹۶ نفر فعال بودند.

همچنین طی بررسی های بعمل آمده از تعداد ۵۸۴ نفری که در این روستا تشکیل خانواده داده اند حدود ۲۳۳ نفر در بخش کشاورزی اعم از زراعت و دامداری فعالیت داشتند و حدود۱۵۸ نفر در بخش خدمات و ۱۲۵ نفر در بخش صنایع کارگاهی مشغول فعالیت میباشند که این ارقام ذکر شده در سالهای اخیر با توجه به افزایش ساخت سازها در اراضی کشاورزی ، دچار تغییراتی شده است.

داد و ستد مردم اجاکسراغلب در شهر انجام میشد اما با توجه به رونق بازار محلی به نام شنبه بازار و افزایش واحدهای تجاری این نسبت در حال تغییر است.

 

مطالعات مذهبی و فرهنگی

اجاکسر با دارا بودن مردم شعیه دارای دو مسجد به نام های مسجد «جامع» و مسجد «حضرت ابوالفضل» و سقاخانه حضرت ابوالفضل که از قدیم الایام مامن مردم اجاکسر بوده است.در نزدیکی مسجد جامع پایگاه مقاومت شهید عسگری قلی تبار واقع است.

اجاکسر یکی از روستاهای شهید پرور است که در ۸ سال دفاع مقدس ۱۶ شهید را تقدیم به جمهوری اسلامی ایران نموده است.

مسجد جامع دو طبقه می باشد که طبقه پایین به آقایان و طبقه بالا به بانوان اختصاص یافته است.لازم به ذکر است با وجود قدمت چند ده ساله به دلیل بازسازی های غیرمتعارف و عدم طراحی از پیش تعیین شده، مسجد شکل کالبدی منظمی ندارد.

ولی مسجد حضرت ابوالفضل که قدمت کمتر و همچنین زیربنای کمتری نسبت به مسجد جامع دارد،دارای پلان مستطیل شکل است که ارتفاع مسجد۶ متر و  سقف آن در داخل به چوب مزین شده است.

وضعیت اداری

روستای اجاکسر دارای ۵ عضو شورای اسلامی و یک دهیار است که بدین وسیله عملیات مربوط به طرح هادی و سایر طرحها،تصمیم گیری و اجرایی میشود.

 

مطالعات معماری اجاکسر

از نظر معماری واحد های قدیمی روستا عمدتا بصورت کف کرسی و به صورت خانه باغ و با حیاط وسیع احداث شده اند.

متاسفانه اندک بناهایی که قدمت تاریخی چند ده ساله داشتند در سال های اخیر تخریب شده است و تنها دو مسجد اجاکسر با وجود چند دهه پا برجا هستند که آنها نیز طی سالهای اخیر مورد نماسازیهای غیر معمارانه شده اند.

بناهای موجود سبک و سیاقی همسان با مناطق اطراف همچون بابلسر دارد و بناهایی که هم اکنون ساخته میشود از بناهای شهرک های اطراف مانند دریاکنار و خزرشهر پیروی میکند و سازندگان بیشتر از آنکه بسازند تا زندگی کنند میسازند تا به فروش برسانند و پایداری مورد توجه آنها واقع نمی گردد.ساختمان ها اکثرا به صورت ویلایی ساخته شده اند که این امر با افزایش ارزش زمین و عوامل فرهنگی به سوی آپارتمان سازی گرویده است.

امید است با ارتقا سطح فرهنگ و تغییر الگوهای رفتاری،نحوه ساخت فضاها و استفاده از آن به مسیرهای روشن ختم شود وعواملی مانند:پایداری،توجه به سنت ها درکنارتکنولوژی،توجه به زیست بوم در کنار پیشرفت اقتصادی بیشتر مورد عنایت قرار گیرد.

 

برای دانلود فایل اتوکد اجاکسر کلیک فرمایید.

کاری از بخش معماری و شهرسازی ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*