انیمیشن

انیمیشن

Animation

همه چیز در مورد  کارشناسی ارشد انیمیشن

انیمیشن
انیمیشن

 

کارشناسی ارشد تصویر متحرک (انیمیشن)

معرفی رشته :

تصویر متحرک که معادل انیمیشن گرفته شده است اعم از نقاشی متحرک، فیلم عروسکی، یا صورت های ترکیبی و سه بعدی است. این رشته روی طیفی گسترده از هنر سینما و ارتباط تصویری و نقاشی و مجسمه سازی قرار دارد.

هدف از رشته تصویر متحرک یا انیمیشن تربیت افرادیست که به عنوان کارگردان فیلم های تصویر متحرک بتوانند با کمک تخصص های دیگر به ساختن فیلم های تصویر متحرک بپردازند.

 

انیمیشن گرایش کارگردانی

نام واقعی رشته انیمیشن در ایران : انیمیشن گرایش کارگردانی

قبل از انتخاب رشته و کنکور دادن همه تصوری شخصی از رشته ی انیمیشن داریم. هر کسی از ظن خود شد یار من ، اما خوب دقت کنید که در دو سال قطعا نمی شود همه چیز مورد بحث قرار بگیرد در واقع رشته ی انیمیشن در ایران کارگردانی انیمیشن هست و در هنگام دفاع هم اعلام می کنند که نمره ی فلانی در رشته ی انیمیشن گرایش کارگردانی فلان شد.

در واقع تیم انیمیشن افراد زیادی داره: کارگردان، نویسنده،‌استوری برد، انیماتورها ، فریم کلیدی، فریم بینابین و …. که در این دوره سه درس کارگردانی و کارگاه هست و درس های ساخت عروسک و کمی هم دروس تئوری که بیشتر در حیطه ی جامعه شناسی و روانشناسی و فلسفه و … است.

 

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها،معرفی رشته های ارشد هنرهای تصویری و طراحی، دانشگاه های دارای رشته تصویر متحرک و معرفی فرصت های شغلی و بازارکار این رشته ارائه می شود.

 

مشخصات کلی،برنامه و سرفصل دروس کارشناسی ارشد تصویر متحرک مصوب شورای عالی برنامه ریزی :

تعداد کل واحدها : ۳۸ واحد

دروس اصلی و تخصصی : ۳۲ واحد

پایان نامه : ۶ واحد

 مشخصات کلی،برنامه و سرفصل دروس کارشناسی ارشد تصویر متحرک

 

دانلود آخرین نسخه برنامه درسی از دانشگاه تربیت مدرس

برنامه درسی کارشناسی ارشد انیمیشن

(بر اساس آخرین سرفصل دروس وزارت علوم)

 

انیمیشن
انیمیشن

دانشگاه هایی که در  مجموعه هنرهای تصویری و طراحی (کد ضریب۱)  رشته تصویر متحرک (انیمیشن) پذیرش دانشجو دارند بر اساس دفترچه انتخاب رشته ارشد ۹۷

 

دانشگاه های انیمیشن
دانشگاه های انیمیشن

 

دانشگاه هنر

دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه غیر انتفاعی سوره تهران

دانشگاه تهران

دانشگاه هنر اسلامی تبریز

موسسه غیرانتفاعی نبی اکرم(ص) – تبریز

موسسه غیرانتفاعی مازیار – رویان نور

 

 

توانایی

رشته ی انیمیشن با اینکه به نظر شبیه به تصویرسازی و گرافیک و .. می آید اما دنیای متفاوتی است از این نظر که شما باید سطح دانایی و مهارتتان در موارد سینمایی مثل فیلمنامه نویسی، کارگردانی، اصول درام و موسیقی را هم بالا ببرید.

-دانستن کامپیوتر و نرم افزار به عنوان یک ابزار لازمه اما شرط اولیه نیست

در آزمون ورودی فوق لیسانس هم اصلا به هیچ وجه کامپیوتر پرسیده نمی شود بلکه سوالات طراحی شخصیت ، طراحی فضا و فیلمنامه نویسی پرسیده می شود

-در انیمیشن شما باید با مزه باشید، متفاوت باشید، خلاق باشید و تحمل انجام کار سخت را داشته باشید

-بهتر است حتما قبل از انیمیشن بازی کنید و از خودتان فیلم بگیرید

-حتما به داستان و فیلمنامه توجه کنیم

-تا دلمان بخواهد مدلساز است اما انیماتور کم هست. متحرک کردن با انیمه کردن متفاوت است باید حس باشد

-انیمیشن هم با وجود رویایی بودنش ، مثل سایر هنر ها مهارت هایی در گرفتن سفارش ، رقابت بازار و تحمل شکست در عقد قرارداد می خواهد.

-روی زبان خواندن وقت بگذارید که یک برگ برنده ی خوب خواهد بود

-انیمیشن گرافیک نیست،‌مدلسازی نیست، نرم افزار نیست بلکه اینها ابزاری برای انیمیشن اند. انیمیشن سینماست و در سینما شما داستان می گویید.

مطالعه ی اصول داستان گویی و اصول سینما از مهمترین کارهاست.ایده هایتان را بنویسید روزی که حرفه ای شوید ، و مدام درخواست بگیرید احتیاج به قصه هایی برای گفتن دارید ، قصه هایی از نگاه شما و غیر تکراری: آن روز دفتر یادداشت شما نجات بخش است.

 

هزینه

از نظر هزینه یک کامپیوتر، چند بسته ورق آچار و مداد  برای شروع کافی است.

-برای کار ۲ بعدی بهتر است قلم نوری تهیه کنید

-برای  کار سه بعدی بهتر است کامپیوتر پر قدرت تری تهیه کنید و با ماوس می توانید به راحتی مدلسازی و انیمیت کنید

برخی هم تکنیک های متفاوتی کار می کنند مثل تکنیک شن و ماسه روی شیشه که شاید به یک کامپیوتر و یک دوربین عکاسی نیاز باشد

یا برخی تکنیک عروسکی کار می کنند که ماکت و عروسک می سازند و بعد متحرک می کنند . به توانایی طراحی بالا نیاز نیست و مهم مهارت متحرک سازی است.

 

انیمیشن
انیمیشن

فرصت های شغلی و بازارکار ارشد تصویر متحرک (انیمیشن)

از نظر بازارکار ، بستگی به نمونه کار وهمچنین توانایی در جذب سفارش پروژه دارد.

-می توانید جشنواره های انیمیشن را رصد کنید و تصمیم بگیرید برای یکی شان مثلا امسال کار بدهید، اگر واقعا به انیمیشن علاقه مند باشید می توانید در هر رشته ای که باشید کار بسازید و در جشنواره ها شرکت کنید ، شرکت کنندگان در جشنواره ها خیلی ها گرافیست، مجسمه ساز، تصویر ساز، و .. هستند.

مشاغل زیر به طور مستقیم به این رشته تحصیلی ارتباط دارد و دانش آموختگان در صورت فعالیت در این شغل بیشترین ارتباط را بین رشته تحصیلی و شغل خود برقرار خواهند کرد :

 

گرافیست

انیماتور

عکاس

استاد دانشگاه

طراح

 

انیمیشن
انیمیشن

کارشناسی ارشد انیمیشن در دفترچه سازمان سنجش

در کنکور ارشد شما از هر رشته ای می توانید در هر رشته ی دیگری ( هنر، فنی ، علوم انسانی ) شرکت کنید.

رشته انیمیشن(تصویر متحرک) جزو مجموعه هنرهای تصویری و طراحی با کد رشته ۱۳۵۸ است . این کد رشته دارای ۷ رشته به نامهای ۱) تصویر متحرک ۲) ارتباط تصویری ۳) تصویرسازی ۴) نقاشی ۵) عکاسی ۶) مرمت اشیا فرهنگی و تاریخی ۷)هنرهای رایانه ای است.

 

دروس لازم برای امتحان ارشد انیمیشن(تصویرمتحرک):

دروس انیمیشن
دروس انیمیشن

– زبان عمومی و تخصصی با ضریب ۲

– فرهنگ، هنر و ادبیات ایران و جهان با ضریب ۲

– نقد هنری و ادبی با ضریب ۱

– مبانی نظری عکاسی با ضریب ۱

– پروژۀ عملی تصویر متحرک با ضریب ۴  که بعد از امتحان تستی و در تیر ماه برگزار می شود

 

 

انیمیشن ایران
انیمیشن ایران

 آزمون تئوری

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انیمیشن در وهله ی اول می بایست در یک آزمون تئوری که در اردیبهشت ماه هر سال توسط سازمان سنجش برگزار می شود، شرکت نمود. سوالات این آزمون با دیگر رشته های هنری کد ۱۳۵۸ از جمله طراحی صنعتی، گرافیک، نقاشی، تصویرسازی، مرمت آثار و ابنیه ی تاریخی مشترک است و تفاوت تنها در ضرایب عناوین امتحانی است.

 

نتیجه ی این آزمون تئوری که تراز و رتبه ی داوطلب و مجاز یا عدم مجاز بودن وی در هر یک از رشته های کدرشته ی ۱۳۵۸ را شامل می شود، معمولا در خرداد هر سال اعلام می گردد. در صورتیکه داوطلبی بر حسب عملکردش در آزمون تئوری، مجاز به انتخاب رشته در یکی از کدرشته ی ۱۳۵۸ شده باشد، می تواند رشته و دانشگاه های مورد علاقه ی خود را بر حسب اولویت در برگه ی انتخاب رشته ثبت کند.

در دفترچه آزمون هم ۸ درس چیده شده است که داوطلب باید با توجه به علاقه خود به رشته ای خاص، به دروس آن رشته پاسخ دهد. مثلا اگر به رشته انیمیشن علاقه دارید باید به دروس زبان عمومی و تخصصی، فرهنگ هنر و ادبیات ایران و جهان، نقد هنری و ادبی و مبانی نظری عکاسی پاسخ دهید و جواب دادن به بقیه دروس دفترچه که در رشته انیمیشن ضریب ندارند و ضریب شان صفر است در رتبه انیمیشن شما تاثیری ندارد چه ۱۰۰ درصد پاسخ دهید و چه منفی ۳۳/۳ . ولی در رتبه دیگر رشته های مجموعه هنرهای تصویری و طراحی شما تاثیر خواهد گذاشت. و در سالهای مختلف داوطلبینی بوده اند که به قصد انیمیشن شرکت نموده اند ولی با پاسخ دادن به دروس دیگر مانند فن شناسی عکاسی و دروس مرمت در این رشته ها رتبه تک رقمی کسب نموده اند. پس توصیه می شود که اگر زمان کافی داشتید بعد از پاسخ دادن به دروس رشته خود، به دیگر دروس هم پاسخ دهید.

 

بودجه بندی سئوالات درس فرهنگ و هنر و ادبیات ایران و جهان سال ۱۳۹۴ مجموعه هنرهای تصویری و طراحی

باستان شناسی و تاریخ هنر ایران: ۱۰ سئوال

باستان شناسی و تاریخ هنر جهان : ۵ سئوال

نقاشی ایران: ۴ سئوال

مکاتب هنری جهان: ۴ سئوال

مبانی نظری هنر: ۴ سئوال

اساطیر: ۲ سئوال

ادبیات ایران : یک سئوال

 

 

بودجه بندی سئوالات درس نقد هنری و ادبی سال ۱۳۹۴ مجموعه هنرهای تصویری و طراحی

 

نقد جدید غرب : ۵ سئوال

نقد هنری ایران: ۵ سئوال

نقد قدیم ایران: ۳ سئوال

مکاتب ادبی غرب: ۳ سئوال

نقد قدیم غرب: ۲ سئوال

مکاتب ادبی ایران: یک سئوال

تصویر: یک سئوال در مورد تاریخ هنر

 

بودجه بندی سئوالات درس مبانی نظری عکاسی سال ۱۳۹۴ مجموعه هنرهای تصویری و طراحی

تاریخ عکاسی جهان: ۱۴

تاریخ عکاسی ایران : ۵ سئوال

نظریات عکاسی: یک سئوال

 

 

 

آزمون انیمیشن
آزمون انیمیشن

 آزمون عملی

شاید به جرات بتوان ادعا کرد که آزمون عملی کارشناسی ارشد تصویر متحرک (انیمیشن) فنی ترین و یا یکی از فنی ترین آزمونهای عملی در میان رشته های هنر در مرحله ی کارشناسی ارشد می باشد. این بدان معناست که تسلط و یا دست کم آشنایی با قواعدی خاص لازمه ی قبولی در این رشته بوده و عنصر شانس در مقایسه با دیگر رشته های کارشناسی ارشد هنر نقش به مراتب ضعیف تری را در پذیرفته شدن داوطلبان ایفا می کند. به عنوان مثال در رشته های نقاشی، تصویرسازی و یا حتی گرافیک سلیقه و تفسیر اساتید و داوران بسیار تاثیر گذارتر است. اما در کنکور انیمیشن داوری بر اساس قواعد قابل تعریف و مشخص تری انجام می پذیرد.

لازم به ذکر است که داوطلبان در میان رشته هایی که دارای آزمون عملی هستند، حداکثر مجاز به انتخاب دو رشته هستند.و  در تیر ماه آزمون عملی این رشته برگزار می گردد. معمولا این آزمون عملی کارشناسی ارشد انیمیشن که با عنوان پروژه ی عملی تصویر متحرک از طرف سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود، به تنهایی حائز ضریب چها ر می باشد که نشان دهنده ی اهمیت بسیار زیاد این مرحله در تعیین نتیجه ی نهایی است.

در این آزمون، داوطلبان ۲۴۰ دقیقه یا به عبارت دیگر ۴ ساعت فرصت دارند تا به ۶ یا ۷ سوال در زمینه های طراحی کاراکتر، طراحی فضا، استوری بورد، فیلمنامه، انیمیت و تئوری انیمیشن پاسخ دهند. درصد کسب شده توسط داوطلب در مرحله ی نهایی با درصدهای به دست آمده در آزمون تئوری جمع شده و نتیجه ی نهایی به دست می آید. اعلام نتایج نهایی تمامی رشته ها اعم از هنر و غیر هنر معمولا در اواسط شهریور ماه منتشر می شود.

بعد از اینکه نتایج اولیه در خرداد ماه آمد شما می توانید در رشته هایی که مجاز به انتخاب رشته شده اید ،‌انتخاب رشته و شهر و دانشگاه کنید. رشته های انیمیشن،‌گرافیک،‌نقاشی،‌تصویر سازی و طراحی صنعتی امتحان عملی هم دارند که معمولا در اواخر تیرماه برگزار می شود (البته امتحان طراحی صنعتی استئناست و در اوایل خرداد برگزار می شود). اما اگر شما حتی در همه ی این رشته ها هم مجاز به انتخاب رشته شده باشید از بین رشته های عملی دار تنها ماکزیمم دو رشته را می توانید انتخاب کنید و آزمون عملی اش را بدهید. نتایج نهایی پس از احتساب آزمون عملی با ضریب ۴ در شهریور اعلام می شود.

 

نمونه ای از سئوالات آزمون عملی انیمیشن


۱-طراحی ربات فوتبالیست به شکل کارتونی
۲- طراحی کاوه آهنگر به شکل رئال
۳-نمای اتاقی که در آن درگیری بوده و اتاق را بعد از درگیری بدون حضور کاراکتر ها
۴- چرخش ۳۶۰ درجه یک ماهی در تنگ در حداقل ۸ فریم
۵-استوری برد مربوط به آنکه مردی از نردبان بلندی بالا میرود و زنبوری او را نیش میزند و او به زمین می افتد.

چندتا سوال در مورد anime & limited animation & compositing

و در نهایت کامل کردن یه داستان با کلمات (فردا-انگشتر-مدرسه)
جمله داستان هم این بود
……….آن دو رسیدند ولی دیر شده بود ………..

 

و یک راز : اصلا مهم نیست شما سیاه قلم کار کرده باشید یا مثلا پاستل مهم متفاوت بودنه

مثلا سوال کنکور طراحی حسن کچل بود،

در  جواب میتوان یک حسن کچل کشید با کلاه کپی با تی شرتی که رویش عکس سیب است و لم داده روی میز در حال چرت می زدن

دکتری
در ایران تنها یک دکترای هنر داریم: دکترای پژوهش هنر

یعنی هرکس از هر رشته ی هنری( موسیقی ، سینما و…) دکترایش را در این زمینه می گیرد.

 

انیمیشن ایرانی
انیمیشن ایرانی

سخن آخر

انیمیشن دنیای گسترده ای است که به تیمی متشکل از افراد با تخصص های بالا نیاز دارد ، فیلمنامه، طراح شخصیت، طراح فضا،مدلساز، اجرا کار،‌انیماتور،صدا گذار،‌آهنگساز، تدوین، کامپوزیت و افکت، کارگردان و …

طبیعتا داشتن توانایی ساخت تصاویر زیبا، دو بعدی یا سه بعدی، مهم و لازم و ضروری است ، اما اگر داستان درست و رعایت نکات ظریف نباشد دلزدگی می آورد.

از آنجایی که  انیمیشن یک فن است و نه فقط یک دانش، در مقاطع بالاتر مثل دکتری یا فوق لیسانس بحث های علوم انسانی بیشتر وارد و مطرح می شود، مثلا جامعه شناسی در فیلمنامه ، روانشناسی شخصیت ها و …

در مقطع کارشناسی و کاردانی در هر رشته ای  مسائل فنی باید آموزش داده شود ، اما در مقطع ارشد هر رشته ای پرورش افرادی با توانایی هدایت و تعریف موارد تازه مد نظر است ، و در دکترا هم هدف افزودن چیزی تازه به آن علم است.

 

منابع:

سایت هنر تست

سایت هیوا

مسیر ایرانی

 

گردآوری و پژوهش توسط بخش هنر ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

Amadgp.ir

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*