تگزاس

تکزاس

Texas

همه چیز در مورد  تگزاس

 

بسیار سفر تا پخته شود خامی

یک هنرمند خصوصا یک معمار و شهرساز باید سفرها کرده باشد و در هر سفر تجربه ها! تا بتواند ارائه قوی داشته باشد  اما امروزه با توجه به مشکلات سیاسی اقتصادی برای خیلی از افراد سفر هزینه و مشکلاتی دارد که شرایط را برایشان سخت کرده کرده است اما همانطور که میدانیم اهل دانش در مقابل این مشکلات سر خم نمیکند و از حداقل امکانات استفاده می کند تا بر علم خود بیافزاید.  یکی از راه ها به رسم چندین سال اخیر رجوع به اینترنت است که  مقالات و پژوهش های بسیاری را در خود جای داده است که مرکز هنری اجتماعی آمد در همین راستا اقدام به ایجاد بخش شهرشناسی و شهرگردی کرده است.

تگزاس
تگزاس

امروز در بخش شهرشناسی به شهر نه بلکه به ایالت تکزاس در ایالات متحده امریکا سری می زنیم :

 

ریشه نام

نام تگزاس یا تکزاس (به انگلیسی: Texas)  بطور دقیق «تک‌ساس» تلفظ می‌شود، و برگرفته از واژه  Tejas است که نامی سرخ‌پوستی از قبیله کادو است. این واژه اشاره به نام بومیان اولیه این منطقه دارد و به معنای «دوست» و «رفیق» می‌باشد.

 

در زمان حکمرانی اسپانیایی‌ها بر این منطقه، نام تگزاس رسماً Nuevo Reino de Filipinas: La Provincia de Texas شده بود. آنتونیو مارجیل، اولین شخصی بود که رسماً در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۱۷۱۶ از این نام در نامه‌ای رسمی استفاده نمود. البته این اسم در زبان عامیانه و صحبت‌های مردمی چندان مورد استفاده قرار نمی‌گرفت و عمدتاً بیشتر در اسناد رسمی از آنها استفاده می‌شد.

تگزاس
تگزاس

ایالت تگزاس آمریکا یکی از ۵۰ ایالت این کشور است که در جنوب آن واقع گردیده و عنوان دومین ایالت پرجمعیت آمریکا را به خود اختصاص داده است.

این ایالت بر خلاف تصورات خیلی از ما ، فقط کاوبوی مدرن آمریکایی و سوارکاری اسب های وحشی در میان کاکتوس های سوزنی و بیابان های آفتابی (هر چند که بخش بسیار هیجان انگیزی از میراث فرهنگی آنجا را تشکیل می دهند!) ندارد  بلکه چیزهای خیلی بیشتری برای ارائه به گردشگران بین المللی دارد. در واقع  کمتر از ۱۰ درصد از تگزاس زمین بیابانی است.

 

تگزاس دومین ایالت پرجمعیت این کشور (بعد از کالیفرنیا) و همچنین دومین ایالت بزرگ آمریکا (بعد از آلاسکا) است. این ایالت در دارای مرز بین‌المللی با کشور مکزیک است. همچنین از نظر مرزبندی ایالتی، از طرف غرب با ایالت نیومکزیکو، شمال با اوکلاهما، شمال‌شرق آرکانزاس و از طرف شرق هم با لوئیزیانا دارای مرزهای مشترک است. مساحت تگزاس ۶۹۶٫۲۰۰ کیلومتر مربع بوده و جمعیت روبه رشد آن بیش از ۲۷ میلیون نفر می باشد.

 

هیوستون بزرگ‌ترین شهر تگزاس و چهارمین شهر بزرگ در کل آمریکاست.از دیگر شهرهای مهم این ایالت می‌توان به «ال پاسو و آستین» که مرکز تگزاس نیز است اشاره نمود.

تگزاس
تگزاس

شعار تگزاس ایالت تک‌ستاره است که این شعار روی پرچم مربوط به این ایالت و مهر ایالتی آن نیز ذکر شده. این شعار درواقع بیان‌گر این موضوع است که روزی تگزاس، بعد از استقلال و جدایی از مکزیک، خود یک کشور بوده است. (که این موضوع در مورد سایر ایالت‌ها رخ نداده). همچنین ریشه نام تگزاس (Texas) برگرفته شده از کلمه Tejas است که در زبان کادوها به معنی رفقا و دوستان است.

 

اگرچه که تگزاس در جنوب آمریکا است و عمدتاً آن را بخاطر هوای گرم و بیابانی می‌شناسند، تنها ۱۰٪ از خاک تگزاس شامل بیابان است. همچنین بخاطر مساحت زیادش، تقریباً می‌توان گونه‌های مختلف طبیعی و آب‌وهوایی جنوبی و جنوب‌غربی آمریکا را در آن مشاهده نمود.

 

از شعارهای مربوط به این ایالت می‌توان به شعار شش پرچم بر فراز تگزاس اشاره نمود که نشان از ۶ کشور و حکومتی دارد که بر کل یا مناطقی از تگزاس در طول تاریخ حکمرانی کردند. از جمله این کشورها می‌توان به اسپانیا اشاره نمود. اسپانیا اولین کشور اروپایی بود که ادعای مالکیت قسمت‌هایی از تگزاس را کرد. فرانسه هم چندی بعدتر مالک قسمت‌هایی شد. سپس تا سال ۱۸۳۶ این ایالت تحت تصرف کشور مکزیک بود تا اینکه اعلام استقلال کرد و خود جمهوری تگزاس را تشکیل داد. در پایان نیز در سال ۱۸۴۵ به خاک آمریکا پیوست و یکی از ایالت‌های آمریکا شد. اما ششمین پرچم مربوط است به ایالات مؤتلفه آمریکا که تگزاس مدتی به آنها پیوسته بود.

تگزاس
تگزاس

یکی از صنایع تگزاس که بعد از جنگ داخلی بسیار در این ایالت رونق گرفت، صنعت گاوداری و پرورش گاو است. بخاطر این پیشینه قدیمی در صنعت پرورش گاو، واژگانی چون کابوی ایجاد شدند که به این ایالت و مردمانش اشاره دارند.

همچنین در قرن بیستم با کشف شدن منابع نفتی و شروع به استخراج آنها، اقتصاد تگزاس کاملاً متحول شده و پیشرفت بسیار خوبی را تجربه کرد. از علل موفقیت تگزاس می‌توان به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ این ایالت بر روی مراکز آکادمیک و دانشگاهی و در نتیجه استفاده از تکنولوژی و روش‌های نوین در صنایع خود اشاره نمود. امروزه تگزاس در صنایعی چون پتروشیمی، انرژی، رایانه، لوازم دیجیتال، هوافضا و تحقیقات پزشکی از ایالت‌های پیشرو است.

 

بلندی : بالاترین نقطه قله گوادالوپ ۲۶۶۷ متر

پایین‌ترین نقطه : خلیج مکزیک ۰ متر

تگزاس
تگزاس

جغرافیا

 

ایالت تگزاس بعد از آلاسکا، دومین ایالت بزرگ آمریکا است که مساحتی حدود ۶۹۶٫۲۰۰ کیلومتر مربعی دارد. با این حساب حدود ۱۰٪ از کل کشور فرانسه و دو برابر از کشورهایی چون آلمان و ژاپن بزرگ‌تر است. اگر تگزاس همچنان یک کشور مستقل می‌ماند، بعد از شیلی و زامبیا، چهلمین کشور بزرگ جهان عنوان می‌گرفت.

 

تگزاس در منطقه جنوب مرکزی آمریکا قرار دارد و سه مرز آن با رودخانه‌ها مشخص شده. رودخانه ریوگرانده که مرزی طبیعی بین تگزاس و کشور مکزیک ایجاد کرده. رودخانه سرخ که مرز مابین تگزاس و مرز بین دو ایالت اوکلاهوما و آرکانزاس است و در نهایت رودخانه سابین که از طرف شرق مرزی طبیعی با ایالت لوئیزیانا ایجاد کرده. اما در کل تگزاس دارای ۳٫۷۰۰ آبراهه (رودخانه) نام‌دار و ۱۵ رودخانه بزرگ می‌شود که در بین همه، ریوگرانده از همه بزرگ‌تر است. همچنین چندین دریاچه طبیعی و بیش از ۱۰۰ دریاچه (مخازن) مصنوعی و غیرطبیعی آبی دارد.

 

زندگی جانوری

 

حیوانات و حشرات مختلفی در تگزاس زندگی می‌کنند. به شکل دقیق‌تر، حدود ۱۰۰ گونه از پستانداران، ۲۱۳ گونه از خزندگان و چندین گونه پرنده‌های مختلف ساکن ایالت تگزاس هستند که در کل حدود ۵۹۰ گونه بومی را تشکیل می‌دهند. از این بین حدود ۱۲ گونه از سایز مناطق به تگزاس منتقل شده و در حال حاضر آزادانه در حال تولیدمثل و زندگی هستند.

 

آب و هوا

 

آب‌وهوای تگزاس بخاطر مساحت بسیار بالای آن مختلف و متفاوت است. به عنوان مثال ال پاسو در غربی‌ترین نقطه تگزاس دارای میانگین بارش سالیانه ۲۲۰ میلی‌متری است در حالی که مناطق جنوب شرقی این ایالت میزان بارش ۱٫۶۰۰ میلی‌متری را به شکل سالیانه تجربه می‌کنند. همچنین دالاس در منطقه مرکزی تگزاس میزان بارشی متعادل، حدود ۹۴۰ میلی‌متری را داراست.

 

در خصوص بارش برف، مناطق غربی شاهد بارش برف به شکل چندین باره هستند در حالی که مناطق مرکزی بارش برف را سالی یک یا دوبار تجربه می‌کنند و برعکس، مناطق شرقی هر چندسال یک‌بار شاهد بارش برف هستند. برف به ندرت در مناطق جنوبی سان آنتونیو دیده می‌شود.

 

گرم‌ترین دمای به ثبت رسیده در ماه‌های تابستان در مناطق غربی ۲۶ درجه سانتیگراد است در حالی که بعضی دیگر از مناطق تا ۳۲ درجه هم می‌رسند. اما در کل آب و هوای تگزاس در شرق مرطوب و شرجی، در غرب خشک و بیابانی، و در شمال قاره‌ایست.

گازهای گلخانه‌ای

 

تگزاس بزرگ‌ترین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای در آمریکاست. به شکل سالیانه تقریباً ۶۸۰ میلیارد کیلوگرم کربن‌دی‌اکسید توسط این ایالت تولید می‌شود. اگر تگزاس کشوری مستقل بود، هفتمین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای در جهان نام می‌گرفت. یکی از مهم‌ترین علل تولید این میزان آلودگی، وجود تعداد زیادی نیروگاه سوخت فسیلی در این ایالت است.

 

 

فرهنگ

شهرهای لاباک، آماریلو، دالاس، هیوستون، و مناطق اطراف آن از نظر فرهنگی جزئی از ایالت‌های جنوبی آمریکا محسوب می‌شوند، در حالیکه نواحی جنوب و غرب آستین همانند سن آنتونیو و ال پاسو (جنوب و غرب ایالت) جزو ایالت‌های جنوب غربی آمریکا محسوب می‌گردند.

 

فرهنگ لاتینوها (اسپانیایی زبانان) در تگزاس حضور بسیار مشهودی دارد. اعیادی مثل سینکو دو مایو، فیستا سن آنتونیو، و فیستا نوچه دل ریو هر ساله به صورت پرتعداد برگزار می‌گردند، و مشاهده جشن‌های با حضور پینیاتا و ماریاچی واقعه‌ای بس روزمره می‌نماید.

دوستی با ملتها
دوستی با ملتها

ایرانیان مقیم تگزاس

 

تگزاس همچنین دارای جمعیت زیادی ایرانی‌تبار و فارسی‌زبان است. از ناموران این گروه سوزان روشن، هوشنگ انصاری، انوشه انصاری، شان دایوری، و فریناز کوشانفر می‌باشد. مصطفی چمران، کمال خرازی، و ابراهیم یزدی نیز از دانشگاهیان مقیم یا دانش آموختگان این ایالت بوده‌اند.

 

در سال ۲۰۰۶ علی و گیتا صابریون، دو ایرانی مقیم شهر هیوستون در تگزاس مبلغ ۱۰ میلیون دلار به مرکز سرطان ام دی اندرسون دانشگاه تگزاس اهدا کردند.

تگزاس
تگزاس

شهرهای تگزاس

 

شهرهای مهم تگزاس دالاس، سن‌آنتونیو، فورت وورث، آستین، ال پاسو، سن مارکوس، ویکو، کورپوس کریستی، آماریلو، میدلند، لاباک، و هیوستن هستند.

 

شهرهای هوستون، سن‌آنتونیو، و دالاس به ترتیب چهارمین، هفتمین، و نهمین بزرگ‌ترین شهرهای آمریکا از لحاظ جمعیتی می‌باشند. اما با احتساب مناطق حومه‌ای، دالاس-فورت وورث بزرگ‌ترین کلان شهر ایالت و چهارمین کلان شهر بزرگ ایالات متحده آمریکا است.

تگزاس
تگزاس

معماری و شهرسازی تکزاس

معماری تگزاس برگرفته از ریشه‌های فرهنگی است که این ایالت پهناور را در تاریخ تحت تأثیر قرار داده‌است.

 

بطور سنتی، و بخصوص در شهرهای مناطق جنوب و غرب ایالت، معماری شهرها متاثر از فرهنگ‌های اسپانیایی زبانان بوده‌است. این را می‌توان در آثار تاریخی مثل قلعه آلامو یا کاخ فرماندار اسپانیایی مشاهده کرد.

تاثیر شیوه‌های معماری اسپانیایی در موزه هنر مک‌نی بسهولت آشکار است.

 

اما نفوذ اقوام مهاجر دیگر را نیز می‌توان در میراث معماری تگزاس دید. بطور نمونه، تأثیر فرانسویان حتی امروزه در معماری تگزاس دیده می‌شود. بطور مثال، منزل فرانسوا گیلبو (به فرانسوی: François Guilbeau) که توسط ژول پونسارد (به فرانسوی: Jules Poinsard) در ۱۸۴۷ در سن آنتونیو ساخته گردید، خواص مشهودی از معماری نئوکلاسیک اوایل قرن ۱۹ فرانسه را به نمایش می‌گذارد.

 

میسیون کنسپسیون، یکی از کلیساهای قدیمی پارک تاریخی ملی میسیون‌های سن آنتونیو

از معماران مهم این وادی می‌توان در تاریخ به افرادی همچون نیکولاس جی. کلیتون، جیمز رایلی گوردن (که بناهای بسیاری را در تگزاس ساخت) و اونیل فورد (پردیس دانشگاه ترینیتی و بناهای زیادی در سن آنتونیو) را نام برد.

 

در میان شرکت‌های امروزی نیز اربن دیزاین گروپ، گروه بک، و اچ‌ک‌اس اینک. (سازنده بزرگترین ورزشگاه سرپوشیده جهان) نیز شهرت ملی دارند.

 

بناهای مذهبی

کلیسای سن فرناندو از کهن‌ترین کلیساهای کشور است که هنوز در حال استفاده می‌باشد. باسیلیکای عبادتگاه ملی گل کوچک نیز نمونه‌ای دیگر از بناهای تاریخی-مذهبی تگزاس است.

 

میسیون کنسپسیون، میسیون سن خوزه، میسیون سن خوان، و میسیون اسپادا امروزه از بناهای میراث ملی آمریکا محسوب میگردند.

 

بناهای دولتی

هر شهرستانی در تگزاس در قرون ۱۹ و ۲۰ تلاش در ساخت یک بنای شهرداری یا عمارت دادگستری داشتند که معماری منحصر بفردی را از خود به نمایش میگذاشت. ده‌ها بنا این‌گونه ساخته شدند. در این میان می‌توان به مواردی همچون زیر اشاره کرد:

 

ساختمان دادگستری شهرستان الیس

عمارت دادگستری شهرستان مدینه

ساختمان دادگستری شهرستان وایز

عمارت دادگستری شهرستان بیر

عمارت دادگستری شهرستان کالدول

پردیس عمارت دادگستری شهرستان هود

عمارت دادگستری سابق شهر دالاس

 

 

عمارت دادگستری شهرستان گولیاد

 

بناهای دانشگاهی

عمارت اشبل اسمیت و ساختمان مرکزی دانشگاه تگزاس در آستین دارای اهمیت ویژه در معماری مراکز دانشگاهی تگزاس دارند.

 

معمول است که دانشگاه‌ها در تگزاس پردیس خود را با یک شیوه معماری منسجم بسازند. در میان پردیس‌های دانشگاهی مشهور تگزاس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 

پردیس دانشگاه رایس

 

 

پردیس دانشگاه بیلور

 

 

دانشگاه متودیست جنوبی

 

 

دانشگاه فناوری تگزاس

 

معماری نوین

 

بوستان آبی فورت وورث

نوشتار اصلی: فهرست بلندترین برج‌های تگزاس

در میان آثار فراوان معماری نوگرا و پسانوگرا در تگزاس می‌توان به آثار آرکیتکتانیکا، فیلیپ جانسون و جان بورگی، رافائل مونئو، آی. ام. پی، اچ او کی، و اس او ام اشاره کرد. اما از دیگر بناهای منحصر به فرد تگزاس:

 

موزه هنر کیمبل اثر لویی کان

موزه هنرهای معاصر فورت وورث اثر تادائو آندو

مرکز هنرهای نمایشی هابی اثر رابرت استرن

کتابخانه عمومی سن آنتونیو اثر ریکاردو لگورتا

 

 

تگزاس
تگزاس

نکاتی جذاب به صورت خلاصه در مورد تگزاس

 

۱. در سال ۱۸۳۶، تگزاس استقلال خود را از مکزیک اعلام کرد و به یک دولت جمهوری تبدیل شد. این وضعیت ادامه داشت تا این که در سال ۱۸۴۵، تگزاس به آمریکا پیوست.

 

۲. کشتن کسی به منظور جلوگیری از دزدی اموال در تگزاس قانونی است.

 

۳. اگر تگزاس کشور مستقلی بود، به هفتمین کشور تولیدکننده‌ی نفت در جهان تبدیل می‌شد.

 

۴. در تگزاس منطقه‌ای وجود دارد که نام آن «زمین» (Earth) است. اینجا تنها نقطه‌ای در جهان است که این نام را دارد.

 

۵. غار «بریکن» (Bracken Cave) با داشتن ۲۰ میلیون خفاش، بزرگترین مستعمره‌ی خفاش‌ها در جهان است.

 

 

 

۶. یکی از وسیع‌ترین آزادراه‌های جهان به نام «آزادراه کتی» در تگزاس قرار گرفته است که ۲۶ لاین دارد.

 

۷. تگزاس تعهد وفاداری مختص خود را دارد.

 

۸. در سال ۱۹۱۷، آلمان ، مکزیک را برای پیوستن به جنگ جهانی دعوت کرد تا به آمریکا حمله کنند و سرزمین‌های از دست رفته‌شان (تگزاس، نیومکزیکو و آریزونا) را بازپس گیرند.

 

۹. «سام هوستون» ژنرالی بود که توانست استقلال تگزاس را از مکزیک به دست آورد اما زمانی که از حمایت کنفدراسیون در جنگ داخلی امتناع کرد، از سمتش برکنار شد.

 

۱۰. در تگزاس اگر کسی هرجا پاگنده پیدا کرد، از لحاظ قانونی اجازه دارد که آن را بکشد.

 

 

۱۱. در سال ۱۹۸۹ یک مرد بی‌گناه در تگزاس به مجازات اعدام محکوم شد، چون هیئت منصفه او را با فرد دیگری با همین نام، قیافه و قد اشتباه گرفته بودند!

 

۱۲. گونه‌ای از قارچ به نام «Chorioactis» وجود دارد که فقط در تگزاس و روستایی در ژاپن می‌روید و گمان می‌شود که این قارچ در هر کدام از این مکان‌ها از ۱۹ میلیون سال قبل وجود داشته است.

 

۱۳. در تگزاس یک شتاب‌دهنده‌ی ذره‌ای بسیار بزرگ وجود دارد که متروکه مانده است.

 

۱۴. احتمال این که شما در شیکاگو به عنوان یک قاچاقچی مواد مخدر بمیرید، بیشتر از این است که در زندان‌های تگزاس به اعدام محکوم شوید.

 

۱۵. یک شهر در تگزاس نام خود را به «بشقاب، تگزاس» تغییر داد تا به مدت ۱۰ سال از خدمات رایگان بشقاب‌های ماهواره‌ای تگزاس بهره‌مند شود.

 

۱۶. کالیفرنیا ۱۲ درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهد و ۶/۹ درصد از کل گازهای گلخانه‌ای این کشور را تولید می‌کند. این در حالی است که تگزاس ۸/۵ درصد جمعیت این کشور را در خود جای داده اما ۱۲/۸ درصد گازهای گلخانه‌ای کشور را تولید می‌کند.

 

۱۷. در نروژ کلمه‌ی «تگزاس» یک لغت عامیانه است که معنی «دیوانه» می‌دهد.

 

۱۸. مردم هزاران دلار پرداخت می‌کنند تا بتوانند در مزارع بزرگ تگزاس گورخر و دیگر حیوانات آفریقایی را شکار کنند.

 

 

۱۹. در سال ۱۹۷۲ تگزاس به طور متوسط با استخراج ۳ میلیون بشکه در روز، بیشترین میزان نفت را در طول تاریخ تولید نفت این ایالت استخراج می‌کرد.

 

۲۰. تگزاس ۷۳۰ فرودگاه دارد و با این آمار رتبه‌ی دوم را میان دیگر ایالت‌های آمریکا را دارد.

 

 

۲۱. طوفان «گالوستون» در سال ۱۹۰۰ در تگزاس، مرگبارترین فاجعه‌ی طبیعی بود که تا آن روز در آمریکا اتفاق افتاده بود. این فاجعه ۶ هزار تا ۱۲ هزار کشته برجای گذاشت.

 

۲۲. نام تگزاس از زبان قبیله‌ی «کادو» (کلمه‌ی tejas) گرفته شده است که به معنی «دوستان» یا «متحدان» است.

 

۲۳. در تگزاس حداقل ۲۰۰ شهر ارواح وجود دارد.

 

۲۴. تگزاس دومین ایالت پرجمعیت آمریکا است.

 

۲۵. در ۱۰۰ سال گذشته، تگزاس بیش از ۴۰ بار از دولت فدرال شکایت کرده است.

 

۲۶. بر اساس قانون اساسی آمریکا، ۷ ایالت این کشور (آرکانزاس، مریلند، میسیسیپی، کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی، تنسی پ تگزاس) افراد بی‌دین نمی‌توانند به سمت‌های ادارات دولتی منسوب شوند.

 

۲۷. زندانیان محکوم به اعدام در تگزاس، آخرین وعده‌ی غذایی‌ خود را به انتخاب خودشان می‌خورند.

 

۲۸. در طول حکومت استعماری اسپانیا ، تگزاس با نام رسمی «پادشاهی جدید فیلیپین استان تگزاس» شناخته می‌شد.

 

۲۹. در سال ۲۰۱۵، ۱۶ هزار نفر در تگزاس به دلیل داشتن مواد مخدر (کمتر از یک گرم) به زندان افتادند.

 

۳۰. «کارل مارکس» برای مهاجرت به تگزاس، از شهردار زادگاه خود، شهر «تریر» مجوز مهاجرت گرفت.

 

تگزاس
تگزاس

 

منابع:

نشریه و وبگاه گردشگری سازمان راه و ترابری ایالت تگزاس

ویکی پدیا

وب سایت کجارو

Googel Image

آرشیو مرکز هنری اجتماعی آمد

 

 

 

گردآوری و پژوهش توسط بخش معماری و شهرسازی ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

Amadgp.ir

کپی از مطلب فقط با درج لینک مستقیم بلامانع می باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*