حقوق

به نام خدا

حقوق

حقوق
حقوق

Law

همه چیز در مورد کارشناسی ارشد حقوق

 

تعریف حقوق

حقوق مجموعه قواعد و مقرراتی است که نظم اجتماعی را تأمین می‌کند.

تمام روابط اجتماعی که آثار حقوقی از آن ایجاد می شود، موضوع علم حقوق قرار می گیرد. این روابط می تواند مربوطه به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است و یا شامل روابط خصوصی مردم گردد که حقوق خصوصی نامیده می شود.

حقوق در نظام‌های حقوقی ملی به روش‌های مختلفی ایجاد می‌شود؛ از طریق وضع قانون توسط قوه مقننه، از طریق صدور آئین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های دولتی در قوه مجریه، و تصمیمات قضایی الزام‌آور در قوه قضائیه (که این روش آخر در نظام‌های Common Law (حقوق عرفی) اهمیت بیشتری دارد). اشخاص خصوصی هم می‌توانند قراردادهای الزام‌آور قانونی را میان خود ایجاد کنند و در برخی وضعیت‌ها با توافق یکدیگر سیستم‌های میانجی‌گری و داوری را جایگزین فرایند معمول دادگستری کنند. قانون اساسی نقش انکارناپذیری در شکل‌گیری نظام حقوقی هر کشور دارد و نظام حقوقی نیز به نوبه خود شکل‌دهنده سیاست، اقتصاد و جامعه است و روابط میان افراد را هدایت می‌کند.

یک تمایز مهم میان حقوق مدون( تدوین شده) و کامن‌لا (حقوق عرفی،حقوق غیر مدون )وجود دارد. تمام کشورهای اروپایی و بیشتر کشورهای دیگر دنیا از جمله ایران و افغانستان از حقوق مدون برخوردار هستند که در آن قوه مقننه از طریق وضع قانون و تدوین قوانین به ایجاد حقوق می‌پردازد. اما بریتانیا، ایالات متحده و اغلب مستعمرات سابق بریتانیا از نظام‌های کامن لا برخوردار هستند که در آن‌ها رعایت آراء قبلی دادگاه‌ها الزام‌آور است و حقوق از طریق سابقه قضایی ایجاد می‌شود. حقوق مذهبی به ویژه حقوق اسلامی (فقه) و حقوق یهودی نیز اهمیت بسیاری در حقوق بسیاری از جوامع و کشورها داشته‌است.

حقوق
حقوق

تقسیمات علم حقوق

علم حقوق را از لحاظ رابطه به دو دسته خصوصی و عمومی تقسیم‌بندی می‌کنند.حقوق خصوصی حاکم بر روابط افراد با یکدیگر است و حقوق عمومی به رابطه دولت با افراد جامعه می‌پردازد.

حقوق مدنی شعبه اصلی حقوق خصوصی است. حقوق تجارت، حقوق خانواده و حقوق مالکیت فکری از شعب دیگر حقوق خصوصی محسوب می‌شوند.

 

حقوق عمومی

حقوق عمومی شامل قواعدی است که بر روابط دولت و مردم حکومت می‌کند و هم‌چنین سازمان‌های دولتی را نظم می‌بخشد. حقوق اساسی و حقوق اداری دو شعبه اصلی حقوق عمومی هستند. حقوق جزا هرچند به لحاظ فنی بخشی از حقوق عمومی است اما معمولاً به عنوان یک رشته جداگانه در نظر گرفته می‌شود.

به عبارت دیگر حقوق عمومی شامل حقوق قوای سه گانه کشور، حاکمیت و آنچه مربوط به اداره کشور است، می شود

حقوق خصوصی

حقوق خصوصی به روابط بین خود مردم می پردازد که مهمترین آنها روابط تجاری است که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده است و یا مسائل مربوط به حقوق مدنی است که از آن جمله می توان به اموال، مالکیت، قراردادها، مسوولیت هایی که اشخاص در خطاهایی که مرتکب می شوند برایشان به وجود می آید مثل مسوولیت ناشی از حوادث، قواعد مربوط به ارث، وصیت، ولادت، اقامتگاه اشخاص و دهها مورد دیگر اشاره کرد.

حقوق بین الملل

همچنین شاخه ای از حقوق به روابط بین المللی می پردازد که خود به دو بخش حقوق روابط بین الملل عمومی و خصوصی تقسیم می شود که حقوق روابط بین الملل عمومی به روابط بین دولتها و سازمانهای بین المللی می پردازد.

 

حقوق قضایی

از جمله رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی رشته علوم انسانی رشته حقوق قضایی می‌باشد. رشته مذکور در مقطع کارشناسی ارشد به نه گرایش حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق خصوصی، حقوق مالکیت فکری، حقوق اقتصادی، حقوق محیط زیست، حقوق عمومی‌، حقوق بین‌الملل، حقوق تجارت بین‌الملل و حقوق بشر تقسیم می‌گردد‌‌.

 

از جهت قلمرو اجرایی

علم حقوق به لحاظ قلمرو اجرا به دو گروه حقوق داخلی و حقوق بین‌الملل تقسیم می‌شود. حقوق داخلی محدود به مرزهای سرزمینی یک کشور است و حقوق بین‌الملل حاکم بر روابط دولت‌ها در جامعه بین‌المللی.

 

حقوق ایران

حقوق در ایران برگرفته از حقوق اسلامی و حقوق رومی-ژرمنی (به‌طور خاص حقوق فرانسه) است. حقوق اسلام حقوق مذهبی است، یعنی قواعد آن از منبع وحی سرچشمه گرفته شده‌است و از نظر روش استنباط حکم و وسایل فنی آن، با سیستم رومی-ژرمنی شباهت بیشتری دارد تا با سیستم کامن‌لا.

بر خلاف عقیده بسیاری از حقوقدانان که معتقدند نظام حقوقی ایران یک نظام فقهی محض است، نظام حقوقی ایران ترکیبی از نظام حقوقی کامن‌لا و رومی-ژرمن می‌باشد. زیرا اهمیت رویه قضایی و دکترین را در نظام حقوقی ایران نمی‌توان انکار نمود. آرای وحدت رویه در حکم قانون است، بنابراین در موارد خاصی می‌توان به آن‌ها استناد نمود. در موارد بسیاری به دلیل سکوت قانون ، رویه قضایی به ناچار دست به کار شده و به صدور آرای وحدت رویه اقدام می‌کند که در نتیجه آن احکام دادگاه‌ها منتشر شده و در موارد مشابه بعدی مورد استناد قرار خواهد گرفت.

 

تصمیمات دادگاه

در نظام‌های حقوقی مبتنی بر رویه قضایی آرای دادگاه در غالب موارد توسط هیئت منصفه تصمیم‌گیری می‌شود. اما در نظام‌های حقوقی مدون از جمله ایران آرای دادگاه که توسط قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده صادر می‌شود به دو صورت است: حکم و قرار.

 

تفاوت حکم و قرار

چنانچه رای دادگاه راجع به ماهیت دعویی بوده و هم چنین قاطع دعوی باشد حکم نامیده می‌شود. اما چنانچه رای دادگاه قاطع دعوی چه کلا یا جزئاً نباشد قرار نامیده می‌شود. مانند: قرار تأمین خواسته، قرار دستور موقت و سایر قرارهای اعدادی؛ بنابراین تنها تفاوت میان حکم و قرار در قاطعیت آن‌ها راجع به ماهیت دعوی است.

حقوق
حقوق

توانایی های لازم رشته حقوق

رشته حقوق یکی از محبوب ترین رشته‏ های داوطلبان گروه علوم انسانی است . دامنه گرایش‏های رشته حقوق گسترده و در کلیه روابط زندگی امروز قابل ملاحظه است .

دانش آموختگان این رشته باید از جسارت ، قدرت استدلال ، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب کافی برخوردار باشند. علم حقوق با جامعه شناسی ، روانشنانسی و علوم فلسفی آمیخته است . یک حقوقدان مطلع باید از این علوم آگاهی‏کافی داشته باشد . همچنین یک دانشجوی حقوق برای این که در رشته خود موفق گردد لازم است که به زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد ، چون منطق حقوق در ضمن این که شباهت‏های زیادی به منطق ریاضی دارد ، یک منطق اقناعی و خطایی است .

یعنی یک حقوقدان باید بتواند کسانی را که مورد خطاب او قرار می‏گیرند و یا دادگاهی را که مأمور رسیدگی به دعوا است ، با زبان سلیس و بلیغ قانع کند ، در نتیجه باید به زبان و ادبیات مسلط باشد . در ضمن باید اطلاعاتی از ریاضیات داشته باشد، همچنین دانشجویان حقوق با مفاهیم اساسی فقه و اصول در اسلام ، جامعه‏شناسی ، روان‏شناسی ، امور مالی و پزشکی قانونی و … آشنا می‏شوند.

دانشجویان این رشته دروس مقدمه علم حقوق ، حقوق جزای عمومی، حقوق اساسی ، حقوق مدنی ، مبانی علم اقتصاد ، عربی ، مالیه عمومی ، مبانی جامعه شناسی را در قالب دروس پایه می‏گذارند.

جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب لازمه موفقیت در این رشته است. ممکن است به دست آوردن لیسانس حقوق کار دشواری نباشد اما حقوقدان شدن بسیار مشکل است. چرا که علم حقوق امروزه با جامعه شناسی، روانشناسی و علوم فلسفی آمیخته شده است و یک حقوقدان باید از این علوم اطلاعات کافی داشته باشد.

حقوق
حقوق

موقعیت شغلی و درآمد رشته حقوق در ایران

در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ التحصیلان آن، که از دانشگاههای دولتی و غیر دولتی وارد بازار کار می شوند، یافتن کار مناسب برای فارغ التحصیل لیسانس با دشواری هایی توام است و بخصوص متقاضیانی که علاقه مند به کار خاصی در این رشته هستند، مثل متقاضیان وکالت، با محدودیت هایی مواجه می شوند.

اما در کل یک دانشجوی خوب و علاقه مند می تواند پس از گواهی لیسانس به شغل های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقوقی بانک ها، شهرداری ها، شرکت ها و وزارتخانه ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی جذب گردد و درآمد مناسبی کسب کند.

 

درس ها و واحدهای رشته حقوق

 

دروس پایه:

مقدمه علم حقوق، حقوق جزای عمومی، حقوق اساسی، حقوق مدنی، مبانی علم اقتصاد، عربی، مالیه عمومی، مبانی جامعه شناسی.

 

دروس اصلی و تخصصی:

آئین دادرسی مدنی ، متون حقوقی ، آئین دادرسی کیفری ، حقوق اساسی ، حقوق جزای عمومی ، حقوق بین المللی عمومی ، حقوق سازمانهای بین المللی ، حقوق اداری، اصول فقه، متون فقه، حقوق تجارت، قواعد فقه، حقوق تطبیقی، ادله ثبات دعوی ، حقوق کار، پزشکی قانونی، کار تحقیقی، حقوق بین المللی خصوصی .تسلط بر زبان عرب و فرانسه هم به اغلب دانشجویان حقوق توصیه می‏شود .

 

معرفی منابع رشته کارشناسی ارشد حقوق ۹۷

هر چند شرکت داوطلبان رشته حقوق در آزمون سراسری در هر همه گرایش ها بلا مانع می‌باشد ولیکن به جهت بالاتر رفتن شانس قبولی به داوطلبان عزیز توصیه می‌گردد که تنها یک گرایش را انتخاب نموده و زمان مطالعاتی خود را صرف همان گرایش نمایند. البته به جهت مشترک بودن مواد امتحانی چهار گرایش حقوق خصوصی، حقوق محیط زیست، حقوق مالکیت فکری و حقوق اقتصادی شرکت همزمان در این چهار گرایش بلا اشکال است.

کنکور
کنکور

آزمون کارشناسی ارشد

آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌‌های دولتی سراسری تا سال ۸۲ به شیوه تستی و تشریحی و در دو مرحله برگزار می‌گشت و در اسفند ماه از داوطلبان آزمون تستی بعمل می‌آمد و بعد از بررسی پاسخنامه‌ها و تصحیح اوراق تعدادی از داوطلبان را که بالاترین نمره را اکتساب نموده بودند (تقریباً چهار برابر ظرفیت) را مجاز به انتخاب رشته و شرکت در آزمون تشریحی می‌نمودند، اما از سال ۸۲ آزمون تنها به شیوه تستی برگزار می‌گردد.

 

وکالت و قضاوت

لازم به ذکر است فارغ التحصیلان رشته‌های کارشناسی غیرحقوق می‌توانند در کنکور کارشناسی ارشد حقوق شرکت نمایند ولیکن قبولی در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری حقوق مجوز شرکت در آزمون‌‌های کانون وکلا، قضات و سردفتری نمی‌باشد

و تنها در صورت دارا بودن دانشنامه لیسانس در رشته حقوق قضایی و یا رشته الهیات در گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی‌داوطلبان حق شرکت در آزمون‌‌های مذکور را دارند.

حقوق
حقوق

عناوین دروس امتحانی

عناوین دروس امتحانی: ۱- متون حقوق به زبان (انگلیسی، فرانسه)، ۲- حقوق مدنی، ۳- حقوق تجارت، ۴- آیین دادرسی مدنی، ۵- متون فقه، ۶- حقوق جزای عمومی، ۷- حقوق جزای اختصاصی، ۸- حقوق بین الملل عمومی، ۹- حقوق اداری، ۱۰- حقوق اساسی، ۱۱- حقوق مدنی (تعهدات)، ۱۲- حقوق بین الملل خصوصی، ۱۳- آیین دادرسی کیفری، ۱۴- حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری، ۱۵- سازمان های بین المللی، ۱۶- دروس تخصصی رشته های معارف اسلامی و حقوق و حقوق خانواده (اصول فقه، حقوق مدنی (اشخاص تا وصیت و ارث) و آیین دادرسی مدنی (دعاوی خانوادگی))، ۱۷- حقوق ارتباطات.

 

دروس مرتبط با هر گرایش

* داوطلبان باید بر اساس گرایش انتخابی خود به دروس ذکر شده بر اساس هر گرایش که در ذیل آمده است پاسخ دهند.

 

گرایش حقوق خصوصی و حقوق اقتصادی:

۱- متون حقوقی

۲- متون فقه

۳- حقوق مدنی

۴- حقوق تجارت

۵- آئین دادرسی مدنی

 

گرایش حقوق محیط زیست:

۱- متون حقوقی

۲- حقوق جزای اختصاصی

۳- حقوق بین‌الملل عمومی

۴- حقوق اداری

 

گرایش حقوق مالکیت فکری:

۱- متون حقوقی

۲- متون فقه

۳- حقوق مدنی

۴- حقوق تجارت

 

گرایش حقوق تجارت بین‌الملل:

۱- متون حقوقی

۲- حقوق مدنی

۳- حقوق تجارت

۴- حقوق بین‌الملل خصوصی

۵- حقوق بین‌الملل عمومی

 

گرایش حقوق جزا و جرم‌شناسی:

۱- متون حقوقی

۲- متون فقه

۳- حقوق جزای عمومی

۴- حقوق جزای اختصاصی

۵- آئین دادرسی کیفری

 

گرایش حقوق بین‌الملل:

۱- متون حقوقی

۲- حقوق بین‌الملل خصوصی

۳- حقوق تعهدات

۴- حقوق بین‌الملل عمومی

۵- حقوق اساسی

 

گرایش حقوق عمومی:

۱- متون حقوقی

۲- متون فقه

۳- حقوق بین‌الملل عمومی

۴- حقوق اساسی

۵- حقوق اداری

 

گرایش حقوق بشر:

۱- متون حقوقی

۲- حقوق تعهدات

۳- حقوق بین‌الملل عمومی

۴- حقوق اساسی

۵- سازمان‌های بین‌المللی

۶- حقوق جزا (بشر)

حقوق
حقوق

منابع و سرفصل دروس

 

متون حقوق به زبان خارجی (انگلیسی و فرانسه)  (زبان انگلیسی)

تعداد سؤالات این درس در آزمـون کارشناسی ارشد ۳۰ تست می‌بـاشد. تا قبل از کنکور سال ۹۵، تعدادی از سـؤالات این درس زبـان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مـربوط به اصطلاحات و متون تخصصی رشته حقوق بود؛ اما از آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۵، هر ۳۰ سؤال این درس به متون تخصصی حقوقی اختصاص پیدا کرد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد.

ـ Law text

ـ A concise Dictionary of law

ـ GCSE Law

-کتاب تست یکی از موئسسات معتبر

 

متون فقه

تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد سراسری ۲۰ سؤال و ضریب آن  (۱) می‌باشد. از منابع مهم این درس کتاب‌های لمعه دمشقیه و شرح لمعه ترجمه دکتر علی شیروانی، مباحث حقوقی شرح لمعه تألیف دکتر اسداله لطفی و تحریر‌الروضه به همراه ترجمه فقه استدلالی سید مهدی دادمرزی می‌باشند. آنچه که مطالعه این منابع را برای داوطلب دشوار می کند، سنگین بودن فهم و بالا بودن حجم مطالب آن است. در کل داوطلبان آزمون حقوق اگر کمی با دقت و با صرف وقت زیاد و تمرکز این درس را مطالعه کنند، می‌توانند در این درس موفقیت لازم را کـسب کنند، ولی این درس از دروسی است که تفاوت درصد بین داوطلبان در آن زیاد است و بعضی از داوطلبان در آن احساس ضعف می‌کنند.

سرفصل ها

کتاب متاجر،جهاد، حدود و قضا.

کتاب قصاص، دیات

وقف ، دین، ضمان، حواله، رهن، وصایا، ارث، شفعه، وکالت، ودیعه، عاریه

نکاح، طلاق، خلع، مبارات، حجر، شرکت، مضاربه، مساقات، مزارعه، جعاله، شهادات، کفالتف اجاره، صلح

منابع

– متن تحریرالروضه به همراه ترجمه (فقه استدلالی سید مهدی دادمرزی).

– لمعه دمشقیه ترجمه دکتر علی شیروانی

-کتاب تست یکی از موئسسات معتبر

 

حقوق بین الملل عمومی

تعداد سؤالات این درس در آزمـون ۲۰ سؤال و ضریب آن در آزمـون دانشگـاه سراسری (۲) می‌باشد. در کنار درس متون حقوقی مهم‌ترین درس این گرایش، حقوق بین الملل عمومی می‌باشد. مـنابع مهم این درس در دانشگـاه‌های مختلف کتاب‌های حقوق بین‌الملل عمومی تألیف دکتر محمدرضا ضیایی بیگدلی، کتاب بایسته‌های حقوق بین‌الملل عمومی تألـیف دکـتر رضا موسی‌زاده و کتاب حقـوق بین المللی عمـومی تألـیف ربـکا والاس می‌باشند. مطالعه جزوات دکتر ابراهیم بیگ‌زاده استاد دانشگاه شهید بهشتی، عهدنامه وین ۱۹۶۹ و همچنین منشور سازمان ملل متحد، اعلامیه جهانی حقوق بشر ـ اساسنامه دیـوان بین‌المـلل دادگـستری برای تسلط کـامل بر ایـن درس می‌تـواند مفـید باشد.

سرفصل ها

تاریخ تحول حقوق بین‌الملل، مبانی حقوق بین‌الملل، منابع آن به استثنای معاهدات، طبقه‌بندی و سلسله مراتب حقوق بین الملل و وجوه تمایز آن با حقوق داخلی، تدوین و توسعه

حقوق معاهدات بین‌المللی،اعضای جامعه بین‌الملل و اعمال یکجانبه در حقوق بین‌الملل

حقوق دریاها و آب راه‌‌های بین المللی ، حقوق هوایی و فضایی

حقوق دیپلماتیک و کنسولی و مسئوولیت بین المللی دولت، روش‌‌های حل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی ، روابط مخاصماتی بین تابعان، اصل عدم توسل به زور، استثنائات، حقوق حاکم بر مخاصمات مسلحانه بین المللی

منابع

– حقوق بین المللی عمومی: دکتر محمد رضا ضیایی بیگدلی چ،گنج دانش.

-جزوه حقوق بین‌الملل عمومی دکتر بیگ‌زاده استاد دانشکده حقوق شهید بهشتی.

– بایسته‌های حقوق بین المللی عمومی‌،دکتر رضا موسی زاده،چ ،میزان.

-کتاب تست یکی از موئسسات معتبر

 

حقوق جزای اختصاصی

این درس به طور خاص جرایم و شرایط اختصاصی حاکم بر جرایم را بررسی می‌کند. ضریب این درس در آزمون (۲) و تعداد سؤالات آن ۲۰ سؤال می‌باشد. در کارشناسی ارشد، غالب سؤالات به صورت مثال‌ها، اتفاق‌های شهودی و سؤالاتی است که خواننده باید بررسی کند و ببیند که در این تست‌ها با توجه به قوانین پاسخ صحیح کدام است،

سرفصل ها

قصاص(مواد ۲۸۹-۷۲۷)و بخش اول دیات در ق.م.ا

سایر جرایم علیه اشخاص در تعزیرات و قوانین دیگر(سقط جنین-اسیدپاشی-تهدید-جرائم ناشی از تخلفات رانندگی و …)-جرائم علیه حیثیت معنوی اشخاص(توهین-افترا-قذف-نشر اکاذیب-افشای اسرار حرفه‌ای- هتک حرمت-مراسلات- مزاحمت تلفنی- هتک حرمت منزل- توقیف یا اخفای غیرقانونی- آدم ربایی- جرائم جنسی)

جرائم علیه اموال(کلاهبرداری و صور خاص آن- خیانت در امانت و صور خاص آن-سرقت- صدور چک)

جرائم علیه امنیت (محاربه-بغی-افساد-تشکیل جمعیت-جاسوسی-تبلیغ علیه نظام-تحریک و تهدید به بمب گذاری-همکاری با دول متخاصم- سو قصد به جان مقامات )جرائم علیه آسایش عمومی(جعل-استفاده از آن-قلب و ترویج آن- رشا و ارتشا)

منابع

– حقوق جزای اختصاصی،ایرج گلدوزیان،انتشارات دانشگاه تهران.

– حقوق جزای اختصاصی،حسین میر محمد صادقی.

*قوانین خاص و نظریه‌های مشورتی و آرای وحدت و رویه در جمع‌بندیها متمرکز می‌شود.

-کتاب تست یکی از موئسسات معتبر

 

حقوق مدنی ( تعهدات )

ضریب این درس در آزمون کارشناسی ارشد سراسری (۱) و تعداد سؤالات آن برای گرایش حقـوق بین‌‌الملل ۱۵ سـوال می‌باشد. ایـن درس به نوعی زیر مجموعه‌ای از درس حقوق مدنی محسوب می‌شـود و به تبع این موضوع کتـاب‌های دکتر ناصر کـاتوزیان (اعمال حقوقی، وقایع حقوقی و قانون مدنی) در اکثر دانشگاه‌ها برای آموزش این درس مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به پیچیدگی نسبی مفاهیم این درس، لازم است دانشجویان با تمرکز و دقت مطالب آن را فرا بگیرند.

سرفصل ها

اقسام عقود و معاملات و شرایط اساسی برای صحت معامله از کتاب قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی و مباحث مربوطه

اثر معاملات، شرایط ضمن عقد معاملات فضولی از کتاب قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی و مباحث مربوطه

سقوط تعهدات (وفای به عهد، اقاله، ابراء، تبدیل تعهد، تهاتر، مالکیت فی‌الذمه)

بخش دوم و بخش سوم از کتاب وقایع حقوقی (غصب، استیفاء، ایفای ناروا از کتاب قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی (مواد ۳۰۸ تا ۳۲۷) به همراه مواد (۳۰۱ تا ۳۰۶ و ۳۲۸ تا ۳۳۷) دکتر کاتوزیان و قانون مسئولیت مدنی

منابع

– قانون مدنی در نظم حقوق کنونی،دکتر ناصر کاتوزیان.

– اعمال حقوقی دکتر کاتوزیان.

– وقایع حقوقی دکتر ناصر کاتوزیان.

– قانون مسئولیت مدنی

– جزوه حقوق مدنی ۳ و ۴ دکتر درودیان استاد دانشگاه تهران.

-شرح قانون مدنی اثر فرهاد و شیرین بیات

-کتاب تست یکی از موئسسات معتبر

 

حقوق مدنی

ضریب این درس در آزمون کارشنـاسی ارشد سراسری (۳) و تعداد سـوالات این درس  ۲۰ تست می‌باشد و به همین لحاظ مهم‌ترین درس بـرای قبولی در آزمون کارشـناسی ارشد حقوق گرایـش حقوق خصوصی می‌باشد. برای تسلط کامل بر این درس باید زمان بسیاری صرف کرد، منابع مهم این درس کتاب‌های حقوق دکتر کاتوزیـان می‌باشد که از آن جمله می‌توان به کتاب‌های ۱ـ اموال و مالکیت ۲ـ اعمال و وقایع حقوقی ۳ـ درس‌هایی از عقود معین ۴ـ شفعه، وصیت و ارث و دیگر کتب این استاد مسلم حقوق ایران در این زمینه اشاره کرد. البته کتاب‌های حقوق مدنی و حقوق خانواده تألیف دکتر سید‌حسین امامی و کتاب اشخاص و محجورین دکتر صفایی و قاسم‌زاده از دیگر منابع درس حقوق مدنی در آزمون کارشناسی ارشد می‌باشند.

سرفصل ها

اشخاص و محجورین- اموال و مالکیت (انواع مال- حقوق مختلفه اشخاص در اموال- مالکیت- حق انتفاع – حق ارتفاق- احکام املاک مجاور- حریم املاک)عقد وقف- احیاء اراضی موات،اشیاء پیدا شده،حیوانات ضاله،دفینه

مدنی ۳ و ۴ شاملعقود و تعهدات به طور کلی،شرایط صحت در معاملات،اثر معاملات،شروط ضمن عقد و معامله فضولی.سقوط تعهدات – ضمان قهری و الزامات خارج از قرارداد.

نکاح و انحلال عقد نکاح.عقود معین (ودیعه،عاریه،بیع،اجاره،مزارعه،مساقات،مضاربه و جعاله، ضمان،حواله،کفالت،رهن،شرکت،قرض،صلح،هبه و وکالت).

حقوق اخذ به شفعه،وصیت و ارث .

منابع

-قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی- دکتر ناصر کاتوزیان-نشر میزان

– وقایع حقوقی- دکتر ناصر کاتوزیان-نشر به نشر

– اعمال حقوقی- دکتر ناصر کاتوزیان-نشر به نشر

– درسهایی از عقود معین ۱ و ۲- دکتر ناصر کاتوزیان- نشر گنج دانش

– قوائد عمومی قراردادها ۱- دکتر صفایی

– مختصر حقوق خانواده- دکتر صفایی

-کتاب تست یکی از موئسسات معتبر

 

حقوق اساسی

ضریب این درس در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری (۱) و تعداد سؤالات آن ۱۵ سؤال می‌باشد. منابع مختلفی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، کتاب بایسته‌های حقوق اساسی تألیف دکتر ابوالفضل قاضی، حقوق اساسی تألیف دکتر خسروی از جمله این کتاب‌ها  می‌باشند. همچنین داوطلبان می توانند به مطالعه قانون اساسی و نظریات تفسیری شورای نگهبان و آیین نامه داخلی مجلس هم بپردازند.

سرفصل ها

ویژگی‌‌های حقوق اساسی، قانون اساسی(در مفهوم عام و دلائل ظهور، انواع آن،وجوه تمایز آن با قانون عادی) دولت کشور و اشکال، رژیم‌‌های سیاسی، حقوق فردی و آزادی‌‌های عمومی

قوه‌ی مجریه یا دستگاه حکومت،اثرات متقابل قوه‌یمجریه و مقننه و انتخابات، تفکیک قوا و پارلمان یا دستگاه قانونگذاری

اصول کلی حاکم بر نظام سیاسی ایران ، زبان ، خط ، تاریخ و پرچم رسمی کشور و حقوق ملت

قوه مقننه، قوه قضائیه، و نهادهای خاص ، شوراها،رهبر،وظایف رهبری و قوه مجریه

منابع

– حقوق اساسی دکتر سید محمد‌هاشمی‌۲ جلد.

– قانون اساسی.

– بایسته‌های حقوق اساسی دکتر ابوالفضل قاضی.

-کتاب تست یکی از موئسسات معتبر

 

آیین دادرسی مدنی

تعداد سؤالات این درس در آزمون ارشد ۱۵ سؤال و ضریب آن برای گرایش حقوق خصوصی (۱) می‌باشد. در این درس مطالبی نظیر شرایط اقامه و انواع آن، صلاحیت و حدود اختیارات مراجع قانونی، انواع موضوعات راجع به دادخواست احکام و قرارها، شرایط شکایت از آرا، رد دادرسی، دستور موقت، تأمین خواسته، قانون اجرای احکام مدنی و دیگر موضوعات مربوطه بررسی می‌شوند. منابع مهم این درس برای آزمون کارشناسی ارشد حقوق کتاب‌های آیین دادرسی مدنی جلد اول، جلد دوم و سوم (دوره پیشرفته) کلیه مباحث آیین دادرسی مدنی تألیف دکتر شمس و همچنین قوانین موجود در مورد شورای حل اختلاف و نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، قانون اجرای احکام مدنی و قوانین دیوان عدالت اداری می‌باشند و به لحاظ تغییرات جزئی در برخی قوانین لازم است، قوانین با آخرین تغییرات مـورد مطالعه قـرار گیرند.

سرفصل ها

سازمان قضایی ایران،صلاحیت دادگاه‌ها، وکالت در دعاوی، نظارت بر رفتار قضات، دادرسی نخستین دعوا و شرایط اقامه دعوا ، انواع دعاوی، دعوای مالکیت و تصرف، دادخواست، تعیین خواسته و بهای آن جریان دادخواست تا جلسه رسیدگی، ایرادات

مطابق با سرفصل‌های کلیات، صلاحیت، وکالت در دعاوی، دادرسی نخستین، دعاوی تصرف عدوانی، ممانعت از حق و مزاحمت

جلسه دادرسی، توقیف دادرسی، استرداد دعوا و دادخواست، امور اتفاقی (تامین خواسته و دستور موقت)، دعاوی طاری، تامین دلیل و اظهارنامه، سازش و درخواست آن، رسیدگی به دلایل

مطابق با سرفصل‌های امور اتفاقی، تامین دلیل و اظهارنامه، سازش و درخواست آن، رسیدگی به دلایل، رای

طرق شکایت از آرا( واخواهی، تجدیدنظر، فرجام‌خواهی)

مطابق با سرفصل‌های تجدید نظر خواهی، طرق فوق العاده شکایت از آرا از کتاب ماهان

اعتراض ثالث، اعاده دادرسی، مواعد، داوری، هزینه دادرسی اعسار

مطابق با سرفصل‌های داوری ، هزینه دادرسی و اعسار ، مطالبه خسارت و اجبار به انجام تعهد، اجرای احکام مدنی

منابع

– کتاب آئین دادرسی مدنی،دکتر عبدالله شمس ۲ جلد.

– متن قانون اجرای احکام مدنی.

– متن قانون آئین دادرسی مدنی و مواد مربوط به دادرسی مدنی از قانون اصلاح قانون تشکیل دادگاه‌‌های عمومی و انقلاب مصوب ۲۸/۷/۸۱٫

-کتاب تست یکی از موسسات معتبر

 

حقوق تجارت

ضریب این درس در آزمون ارشد گرایش حقوق خصوصی (۱) و تعداد سؤالات آن ۱۵ تست می‌باشد. از منابع مهم این درس می‌توان به کتاب‌های کلیات معاملات تجاری (تألیف دکتر اسکینی)، کتاب حقوق تجارت تألیف دکتر عرفانی، کتاب‌های شرکت‌های تجاری، حقوق تجارت، برات، سفته، حقوق تجارت ورشکستگی و امور تصفیه، حقوق تجارت (شرکت‌های تجاری، اسناد تجاری، شرکت‌ها جلد اول و دوم همگی تألیف دکتر اسکینی می‌باشند. پراکندگی و حجم مطالب این درس مانند درس حقوق مدنی نیست و به دلیل نوع مطالب آن (جذابیت و سادگی) داوطلبان ارشد می‌توانند راحت‌تر با این درس ارتباط برقرار کنند. مضافاً اینکه این درس نسبت به درس حقوق مدنی، کمتر تحلیلی است و بیشتر جنبه حفظی دارد؛ خصوصاً در بخش شرکت های تجاری.

سرفصل ها

تاجر و اعمال تجاری (کلیات،دلالی،حق العمل‌کاری،قرارداد حمل و نقل،قائم مقام تجاری ، ضمانت، اسم تجاری ، شخصیت حقوقی

کلیات شرکت‌‌ها- شرکت‌های سهامی‌

سایر شرکت‌های تجاری،تصفیه و ثبت شرکت‌ها ، اسناد تجاری (سفته،برات).

چک و اسناد در وجه حامل، ورشکستگی و تصفیه.

منابع

-حقوق تجارت،دکتر ربیعا اسکینی ۵ جلد.

– قانون تجارت در نظم حقوق کنونی محمد دمیرچیلی.

-کتاب تست یکی از موسسات معتبر

 

حقوق جزای عمومی

ضریب این درس در آزمون (۲) و تعداد سؤالات آن ۱۵ سوال می‌باشد. این درس در واقع کلیه‌ی قواعد و جرایم و مجازات‌های مشخص شده در قانون را بررسی می‌کند.

سرفصل ها

کلیات(تعریف حقوق جزا-جایگاه حقوق جزا-منابع-مکاتب-تاریخ تحولات کیفری-عنصر قانونی-اصل قانونی بودن-تفسیر قوانین کیفری-قلمرو قوانین کیفری در مکان و زمان-عنصر مادی جرم-تقسیم بندی جرائم بر اساس عنصر مادی(مواد ۱-۱۳)تعدد-تکرار

عنصر روانی جرم-رابطه علیت و نظریه های پیرامون آن-شروع به جرم-جرم محال- جرم عقیم- مباشرت در ارتکاب-شرکت در جرم- سردستگی- جرائم سازمان یافته- مسئولیت ناشی از عمل دیگری-مسولیت کیفری اشخاص حقوقی- سقوط مجازات- (۱۳۰-۱۲۲)- (۱۴۵-۱۴۰)

علل موجهه یا اباحه- موانع مسئولیت کیفری- علل رافع مسئولیت و اقدامات تامینی و تربیتی۱۵۹-۱۴۶ و ۴۹۷-۴۹۲ ادله اثبات

طبقه‌بندی مجازات‌ها و اهداف و اصول حاکم بر مجازات‌ها- تعویق صدور حکم- تعلیق اجرای مجازات- نظام نیمه آزادی- آزادی مشروط- موارد جایگزین حبس ۸۷-۱۴

منابع

– حقوق جزای عمومی،دکتر محمد علی اردبیلی،دو جلد،میزان.

– بایسته‌های حقوق جزای عمومی،دکتر ایرج نوربها.

– بایسته‌های حقوق جزای عمومی،دکتر ایرج گلدوزیان،میزان.

-کتاب تست یکی از موسسات معتبر

 

حقوق اداری

سرفصل ها

کلیات، مقامات اداری کشور (رهبر، رییس جمهور و معاونان و هیئت وزرا) و سازمان اداری کشور در شهرستان‌‌ها .

تقسیمات کشوری، عمال و مقررات دولتی و مسئولیت مدنی

استخدام دولتی

دادرسی اداری و رسیدگی به تخلفات اداری

منابع

– حقوق اداری دکتر عبدالحمید ابوالحمد.

– حقوق اداری دکتر منوچهر مؤتمنی طباطبایی.

– حقوق اداری دکتر رضا موسی‌زاده.

– جزوه حقوق اداری دکتر اردشیر امیرارجمند استاد دانشکده حقوق شهید بهشتی.

-کتاب تست یکی از موسسات معتبر

 

حقوق بین الملل خصوصی

تعداد سؤالات این درس در آزمـون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری ۱۵ سوال و ضریب آن (۱) می‌باشد منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف کتاب‌های حقوق بین‌الملل خصوصی دکتر نجادعلی الماسی، حقوق بین‌الملل خصوصی دکتر محمد نصیری و  قانون مدنی (بخش اشخاص تابعیت، اقامتگاه) می‌باشند. این درس از جمله دروس سخت داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل می‌باشد و فقط با مطالعه دقیق آن می‌توان درصد خوبی در آزمون کسب کرد.

سرفصل ها

کلیات منابع و تابعیت

مبحث اقامتگاه

تعارض قوانین(کلیات و شیوه های تعارض قوانین)

اجرای قانون صلاحیت‌دار، مسائل مهم تعرض قوانین، تعارض دادگاه‌ها، توصیف‌ها احاله و تعارض متحرک

منابع

– حقوق بین الملل خصوصی،دکتر محمد نصیری.

-حقوق بین الملل خصوصی،دکتر سید حسین صفایی.

– بایسته‌های حقوق بین الملل خصوصی،دکتر محمود سلجوقی.

– حقوق بین المللی خصوصی (تعارض قوانین) دکتر نجاد علی الماسی.

-کتاب تست یکی از موسسات معتبر

 

آیین دادرسی کیفری

این درس دقیقاً کلیه‌ی قوانین و تشریفات مربوط به زمان وقوع جرم تا زمان صدور حکم و اجرای آن را مورد مطالعه قرار می‌دهد. تعداد سؤالات این درس در آزمون ۱۵ سوال و ضریب آن در آزمون سراسری کارشناسی ارشد (۲) می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف کتاب‌های آیین دادرسی کیفری تألیف دکتر محمد آشوری، آیین دادرسی کیفری تألیف دکتر خالقی و کتاب نکته‌ها در قانون آیین دادرسی کیفری نیز تألیف دکتر خالقی می‌باشند. هر کس ز دیار آشنایی است، داند که متاع ما کجایی است»

سرفصل ها

مواد ۲۱۶-۱ قانون آیین دادرسی کیفری، مواد ۱۰۲-۹۶ قانون مجازات اسلامی، قانون نحوه اجرای اصل ۴۹، آیین نامه دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت، قانون مطبوعات

مواد ۳۸۱-۲۱۷ ق آ د ک، مواد ۱۲۱-۱۰۵ ق م ا، قانون حمایت قضایی از بسیج، نظارت بر ذبح شرعی، قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی، قانون مطبوعات

مواد ۴۸۳-۳۸۲ ق آ د ک، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون شورای حل اختلاف جدید و آیین نامه(در امور کیفری)

مواد ۶۹۹-۴۸۴ ق آ د ک، قانون مبارزه با مواد مخدر، قانون قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز، قانون مجازات افرادی که در امور سمعی بصری فعالیت غیرمجاز دارند، قانون نظارت بر رفتار قضات

 

منابع

قانون آئین دادرسی دادگاه‌‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری،مصوب ۱۳۷۸٫

قانون اصلاح قانون تشکیل دادگاه‌‌های عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۸۱٫

آیین دادرسی کیفری،دکتر محمود خالقی.

آیین دادرسی کیفری،دکتر محمود آخوندی ج ۱و۲٫

کتاب تست یکی از موسسات معتبر

 

دانشگاه هایی که در رشته حقوق دانشجو می پذیرند

 

از دانشگاه تهران تا دانشگاه های آزاد و غیر انتفاعی و پیام نور و… در اکثر شهر ها دانشجوی حقوق خصوصی وحقوق جزا می پذیرند اما در بعضی گرایشات کم متقاضی  مثل حقوق بشر ،حقوق محیط زیت تعداد دانشگاه پذیرنده کمتر است.

حقوق
حقوق

دکتری

امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکتری تخصصی برای تمام گرایشهای حقوق وجود دارد.

 

منابع:

نوربها، رضا. زمینه حقوق جزای عمومی، چاپ سی‌وچهارم. تهران: نشر گنج دانش، ۱۳۹۱،ISBN 964-7618-42-5

کاتوزیان، ناصر. مقدمه علم حقوق. انتشار، ۱۳۸۸.

سایت مدرسان شریف

سایت ماهان

سایت ۳گام

ویکی پدیا

 

گردآوری و پژوهش توسط بخش حقوق ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

Amadgp.ir

کپی از مطلب با درج لینک مستقیم بلامانع می باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*