رمپ پیاده

رمپ پیاده

Ramp

همه چیز در مورد شیب راه+فایل PDF

 

رمپ
شیبراه

مبحث ۴ مقررات ملی ساختمان ایران ( الزامات عمومی ساختمان) :

تعریف شیبراه(رمپ):

سطح شیب داری است که برای ارتباط بین دو سطح دارای اختلاف ارتفاع به کار برده می شود.

 

فضاهای ارتباط و دسترسی

شیب راه های عبور پیاده

-شیب راه های عبور پیاده که در مسیر دسترس یا خروج اصلی واحدهای تصرف قرار می گیرند باید دارای شیبی برابر یا کمتر از ۸ درصد باشند. شیب بقیه شیب راه های عبور پیاده در صورتی که قابل دسترس بودن آن ها برای افراد معلول الزامی نباشد، نباید از ۱۲/۵ درصد بیشتر باشد.

-شیب راه ها باید در بالا و پایین، در نقاط گردش حرکت، ورود و خروج فضاها، درها ،و یا پس از طی هر ۹ متر طول، پاگرد داشته باشند. پاگردها باید دارای شیبی کمتر از ۲ درصد در هرجهت باشند. تغییر تراز و اجرای پله در پاگرد مجاز نیست. طول و عرض پاگردهای شیب راه ها در صورتی که قابل دسترس بودن آن ها برای افراد معلول الزامی نباشد، باید حداقل ۹۰ سانتی  متر باشد.

– پهنای شیب راه های واقع در مسیر دسترس و خروج اصلی باید برابر با پهنای الزامی راهروهای اصلی در همان تصرف باشد. پهنای بقیۀ شیب راه ها در صورتی که قابل دسترس بودن آن ها برای افراد معلول الزامی نباشد، حداقل۹۰ سانتی متر است، مگر آن که در مقررات اختصاصی تصرفی به گونه ای دیگر تعیین شده باشد.

– شیب، اندازه ها و سایر مشخصات شیب راه ها و پاگردهای آن ها در مکان هایی که قابل دسترس بودن آن ها برای افراد معلول الزامیست، باید تابع ضوابط مصوب شورایعالی شهرسازی و معماری ایران باشد.

 

شیبراه
رمپ

منبع:مبحث ۴ مقررات ملی ساختمان ایران (ص۵۳)

از سری مقالات مقررات ملی ساختمان

 کاری از بخش  معماری و شهرسازی گروه هنری اجتماعی آمد

Amadgp.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*