ساختمان پیش ساخته

همه چیز در مورد ساختمان پیش ساخته و جابه جا شونده

 

ساختمان های پیش ساخته
ساختمان های پیش ساخته

ساختمان پیش‌ساخته

خانه‌های پیش‌ساخته(Prefabricated home) ساختمان‌هایی هستند که قطعات آن‌ها در خارج از سایت ساخته می‌شوند (معمولاً در ابعاد استاندارد که به آسانی قابل نصب باشند) و در محل سایت نصب می‌گردند. بعضی از خانه‌های پیش‌ساخته جدید در طراحی خود از سبکهای پست‌مدرنیسم و فیوچریسم الهام گرفته‌اند. همچنین اصطلاح خانه‌های پیش ساخته ممکن است مورد اشاره باشد به خانه‌های قابل حمل که بر روی چرخ قرار دارند.

 

ساختمان‌های جابجاشونده (Relocatable buildings)

آن‌ها بدین منظور طراحی گردیده‌اند تا در موارد متعددی مورد استفاده قرار گرفته یا با اهداف مختلفی بکار گرفته شده و به مناطق مختلفی انتقال داده شوند. ساختمان‌های جابجاشونده می‌توانند انعطاف بسیار بیشتری را ارائه داده و بسیار سریعتر از ساختمان‌های سنتی می‌توان در آن‌ها ساکن شد. آن‌ها به ویژه در جایی که سرعت، نوسان موقت محیط و توانمندی برای نقل مکان ضروری هستند، حیاتی می‌باشند. این ساختمان‌ها از لحاظ هزینه مناسب بوده و رمز راه حل‌های سازگار برای بسیاری از بازارها هستند.

 

خانه هایی با اندازه های ثابت Modular homes

قطعات ان در کارخانه ساخته می‌شود سپس به محل حمل و نصب می‌گردد.

 

خانه سازی کارخانه ای ( Manufactured homes )

سازه فلزی آن در کارخانه تولید و در محل نصب می‌گردد.

 

خانه متحرک
خانه متحرک

خانه متحرک (Mobile homes )

بر روی چرخ ساخته می‌شود که به آسانی قابل حمل باشد.

 

تاریخچه

در ایالات متحده بین سالهای ۱۹۰۲ تا ۱۹۱۰ شرکتهای متعددی آغاز به فروش قطعات ساختمان های پیش‌ساخته کردند. در بریتانیا بین سالهای ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ بیش از ۱۵۶ هزار  خانه پیش‌ساخته تولید شد. در آلمان تا سال ۱۹۴۸ بیش از ۵ هزار خانه پیش‌ساخته برای اعضای ارتش آمریکا ساخته شد. کلمه prefab مانند کلمه «خانه‌های مدولار» یک اصطلاح صنعتی نیست و امروزه اصطلاح «خانه‌های پیش‌ساخته» بیشتر اشاره به سبک طراحی این ساختمانها دارد.

 

وضعیت فعلی بازار

خانه‌های پیش‌ساخته در اروپا، آمریکا و ایالات متحده در حال محبوب شدن هستند. چرا که در مقایسه با خانه‌های معمولی موجود در بازار به نسبت ارزانتر‌اند. معماران مدرن در حال بکارگیری الگوهای پیش‌ساخته سازی به منظور تولید انبوه خانه‌های پیش‌ساخته هستند. از آنجا که در سبک معماری مدرن ساده‌سازی طرح‌ها مد نظر است (همراه با صرفه‌جویی) به همین خاطر در طراحی مسکن پیش‌ساخته سبک معماری مدرن بسیار کاربرد دارد.

 

قوانین ساخت و احداث

در بعضی مناطق ضوابط شهرداری اجازه ساخت خانه‌های پیش‌ساخته را نمی‌دهد یا قوانین خاصی برای اجرای آن‌ها قایل‌اند. بنا بر این در هر منطقه‌ای پیش از اجرا باید از قوانین و ضوابط حاکم بر آن منطقه آگاه شد.

 

 

روش‌های نوین ساختمان‌سازی سالهاست که در کشورهای اروپایی و پیشرفته دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و با آزمایشات فنّی و تجربه‌های قابل قبولی که انجام گرفته، جایگاه خود را استحکام بخشیده است. خصوصاً با وجود بلایا و حوادث طبیعی از سویی و ضرورتهای اقتصادی از سوی دیگر، صنعت ساخت مسکن به سمت استفاده هر چه بیشتر از این قبیل مصالح با هدف سبک سازی، سریع سازی و صرفه جویی هر چه بیشتر در انرژی حرکت کرده‌است. سازه سبک فولادی شامل مقاطع فولادی سرد نورد شده می‌باشد که در شکل‌ها و ابعاد مختلف تولید می‌گردد. از ویژگی‌های این سیستم سبک بودن، امکان تولید مقاطع در زمان کوتاه، حمل سریع و نصب آسان می‌باشد. در این سیستم برای مهار نیروی جانبی از بادبند استفاده می‌شود.

 

ساختمان های پیش ساخته-Amadgp.ir
ساختمان های پیش ساخته-Amadgp.ir

ساختمان پیش‌ساخته در مناطق مختلف

 

اتحادیه اروپا

در اتحادیه اروپا هیچ قانون یکپارچه‌ای برای ساخت و ساز خانه‌های پیش‌ساخته وجود ندارد و اجرای این خانه‌ها در هر منطقه‌ای منوط به قوانین محلی است.

 

بریتانیا

در انگلستان کلمه پیش‌ساخته تداعی‌گر نوعی خاص از خانه‌های پیش‌ساخته است که پس از پایان جنگ دوم جهانی در تعداد زیاد در این کشور ساخته شد که به‌طور موقت جایگزین خانه‌های تخریب شده در طول جنگ بودند. با وجود آنکه این خانه‌ها در ابتدای امر برای اسکان موقت در نظر گرفته شده بودند، اما بسیاری از ساکنان برای سال‌ها و حتی دهه‌ها پس از پایان جنگ در آن‌ها باقی‌ماندند. هنوز هم در قرن ۲۱ تعدادی از این خانه‌ها پابرجاست. در سال ۲۰۱۱ بی‌بی‌سی گزارشی تهیه کرده بود مبنی بر آنکه بزرگترین محله پیش‌ساخته در انگلستان واقع در جنوب شرق لندن در حال ویرانی‌ست. اما یکی از جالب‌ترین ساختمانهای پیش‌ساخته‌ای که تاکنون ساخته شده بیمارستانی بود که توسط ارتش بریتانیا در طول جنگ «کریمه» در سال ۱۸۵۵ ساخته شد. در این ساختمان نوآوری‌هایی در سیستم تهویه، فاضلاب و توالتها صورت گرفته بود. در دوران مدرن برای اولین بار تولید ساختمانهای پیش ساخته برای ساخت یک مجموعه آپارتمانی در لیورپول صورت گرفت. مبتکر این طرح معمار شهرساز «جان الکساندر برودی» بود. جالب آنجاست که وی ابتکاراتی هم درزمینه ورزش فوتبال داشت. این سبک آپارتمان سازی در انگلستان مورد استقبال قرار نگرفت اما راه خود را به کشورهای اروپای شرقی گشود.

 

آمریکای شمالی

تولید خانه‌های پیش ساخته به‌طور انبوه در ایالات متحده در دوران gold Rush صورت گرفت. دوره‌ای که برای آبادانی کالیفرنیا دست به ساخت و ساز انبوه زدند. این خانه‌ها در سال ۱۹۰۸ به صورت پستی در آمریکا به فروش می‌رسیدند. در آمریکا تولید خانه‌های پیش ساخته در مقایسه با خانه‌های معمولی به نیروی کار کمتری نیاز دارد که در نتیجه قیمت نهایی محصول را رقابتی تر می‌کند. شرکتهای تولید و فروش خانه‌های پیش‌ساخته در آمریکا محصولاتشان را به نام خانه‌های قابل حمل یا خانه‌های همراه به فروش می‌رسانند. در آمریکا خانه‌های قابل حمل یا همراه، مطابق کدهای ساختمان وزارت اسکان و توسعه شهری HUD ساخته می‌شوند. این اصطلاح، اصطلاحی صنفی مخصوص ایالات متحده است در حالی که خانه‌های مدولار مطابق با استاندارد IBC (کد بین‌المللی ساختمان) ساخته می‌شوند.

 

استرالیا-آسیا

احتمالاً اولین آگهی ساختمان پیش ساخته کلبه قابل حمل «منینگ» بود. یک نجار لندنی با نام اچ منینگ اجزای یک خانه چوبی را ساخت که توسط مهاجران انگلیسی که به استرالیا مهاجرت می‌کردند حمل و بعداً در محل نصب می‌شدند. تبلیغات فروش این خانه‌ها در سال ۱۸۳۷ منتشر شد و هنوز هم تعدادی از این خانه‌ها در جنوب استرالیا پابرجاست. یکی از این خانه هاfriends meeting hous در آدلاید است. اوج واردات خانه‌های پیش ساخته در استرالیا سال ۱۸۵۳ بود زمانی که چندصد خانه از انگلستان وارد استرالیا شد. پس ار آن شرکتهایی در لیورپول، بوستون و حتی سنگاپور دست به تولید چنین خانه‌هایی زدند. در باربادوس بردگان آزادی که حق مالکیت زمین را نداشتند استقبال خوبی ازاین نوع خانه‌ها کردند. درآن زمان قانون استرالیا جابجایی خانه‌های پیش ساخته را در زمره قوانین مربوط به جابجایی احشام درنظر گرفته بود.

 

امروزه در مقایسه با اروپا تعداد بسیار کمی ار این خانه‌ها در استرالیا-آسیا وجود دارند. با توجه به آنکه نرخ رشد جمعیت در استرالیا پایین است در بخش مسکن سهم خانه‌های پیش‌ساخته در بازار در مقایسه با خانه‌های معمولی مقدار بسیار کمی‌ست.

 

کانتینر و کانکس
کانتینر و کانکس

کانکس پیش ساخته و کانتینرها

نوعی پر کاربرد از خانه‌های پیش ساخته کانکس‌ها می‌باشند که در تمام نقاط جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کانکس‌ها در طرح‌ها و اندازه‌های مختلفی ساخته شده و با توجه به موقعیت جغرافیایی که قرار می‌گیرند دارای متریال و مواد اولیه خاص خود می‌باشند. این صنعت هم‌زمان با سایر نقاط جهان در ایران نیز شروع شده و از کاربردهای خانه‌های پیش ساخته می‌توان به مواردی چون کانکس مسکونی، اداری و … اشاره کرد.

 

 

مزایا

بکارگیری سریع

به دلیل اینکه سازه ساختمان‌های جابجاشونده می‌توانند به صورت هم‌زمان همراه با کار میدانی انجام گیرند، پروژه‌ها می‌تواند ۳۰ تا ۵۰ درصد سریعتر از ساخت و ساز سنتی کامل گردند.

کیفیت ساخت

ساختمان‌های پیش ساخته شده بدین منظور ساخته شده‌اند تا نسبت به ساختمان‌هایی که روی زمین ساخته می‌شوند از دستورالعمل‌ها و استاداردهای مشخص پیروی نموده یا به طرزی بهتر آن‌ها را برآورده ساخته و مصالح مشخص معماری مثل چوب، سیمان، و فولاد  بتوانند مورد استفاده قرار گیرند. به دلیل اینکه این ساختمان‌ها باید مسافت‌های زیادی با کامیون حمل شوند و سپس با یک جرثقیل بلنده شده و بر روی شالوده خود قرار گیرند، اساساً از نظر سازه‌ای باید بسیار محکم باشند.

نماسازی
نماسازی

نماسازی

واحدهای پیش ساخته همچنین می‌توانند بر اساس مبحث زیبایی شناسی قسمت‌های خارجی یک ساختمان طراحی گردند و بر این اساس زمانی که این ساختمان‌ها مستقر می‌گردند با دیگر ساختمان‌های موجود در هماهنگی قرار گرفته و از آن‌ها قابل تمایز نخواهند بود.

 

خدمات مکان‌های دور

با عطف توجه به این موضوع که ساختمان‌های جابجا شونده با ابزارهای کنترل شده در داخل کارخانه تولید شده‌اند، پیدا کردن یک نیروی کار ماهر در مناطق دور خودش یک مسئله می‌باشد. این ساختمان‌های جابجا شونده از گرمترین و خشک‌ترین مناطق تا سردترین مناطق همراه با شرایط آب هوایی بسیار سخت در زمستان، می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

زمان‌بندی استهلاکی در مدتی کوتاه‌تر

تفاوتی اولیه میان یک سازه از پیش ساخته دائم و ثابت با سازه‌های جابجا شونده این است که در بسیاری از موارد، ساختمان‌های جابجا شونده، به صورتی دائم در یک مکان قرار داده نمی‌شوند. این مطلب باعث می‌شود تا این ساختمان همانند یک وسیله یا ابزار شخصی در نظر گرفته شده و در مدت زمانی کوتاه‌تر، مستهلک گردد.

اسراف مصالح کمتر

ساختمان از پیش ساخته شده این امر را ممکن می‌سازد تا هم‌زمان با به حداقل رسانی اسراف زمینی، خرید مصالح ساخت و ساز را بهینه نموده و به خریدار کیفیت محصول بهتری را ارائه دهد. مصالح بزرگ به تأسیسات کارخانه‌ای منتقل می‌گردند یعنی در جایی که از خطر دزدیده شدن و در معرض شرایط محیطی محل کار قرار گرفتن، دور هستند.

بر اساس نظر گروه وراپ که در انگلستان قرار دارد، کاهشی ۹۰ درصدی در مصالح می‌توانند از طریق استفاده از ساختمان‌های پیش ساخته، بدست آیند. به حداقل رسانی مصاحل شامل این موارد هستند: چوب، پالت، مقوای نازک، گچ تخته، الوار، بتن، آجر، و سیمان.

 

اختلال زمینی کمتر

سازه از پیش ساخته شده، هم‌زمان با شالوده و دیگر کارهای زمینی، بدور از محل ساخته می‌شود و بر این اساس زمان ساخت و ساز و فشار محیطی را کاهش داده و همچنین تعداد وسایل و تجهیزات مورد نیاز در محل را کاهش می‌دهد.

انعطاف و قابلیت استفاده مجدد بیشتر

زمانی که نیازها تغییر یابند، ساختمان‌های پیش ساخته شده می‌توانند از هم باز شده و به جایی دیگر انتقال داده شده یا برای استفاده بعدی شان مرمت گردند و بر این اساس تقاضا برای مواد خام را کاهش داده و میزان انرژی صرف شده برای ایجاد یک ساختمان به منظور برآوردن نیازی جدید، را به حداقل رسانند. در واقع کلِ ساختمان می‌تواند در برخی از موارد مورد بازیافت قرار گیرد.

کیفیت هوای بهبود یافته

بسیاری از مسائل مربوط به کیفیت هوا داخل ساختمان که در ساخت و ساز جدید مورد شناسایی قرار گرفته‌اند از سطوح بالای رطوبت در مصالح قالب نشات می‌گیرند. به دلیل اینکه سازه از پیش ساخته شده اساساً در یک تأسیسات کارخانه‌ای با استفاده از مصالح خشک تولید می‌گردد، امکان اینکه سطوح بالای رطوبت در سازه جدید گیر بیفتد، وجود نخواهد داشت.

ساختمان‌های از پیش ساخته شده همچنین از استانداردهای پیشرو در طراحی محیطی و انرژی در هر سازه‌ای پیروی کرده و حتی می‌تواند در حوزه‌هایی مانند زمین‌های پایدار، انرژی و فضا، مصالح و منابع، و کیفیت محیط درونی، دارای مزیت‌هایی باشد.ساختمان از پیش ساخته شده همچنین می‌تواند معیارهایی مشابه در زمینه دستورالعمل ساخت و ساز بین‌المللی سبز را نیز برآورده سازد.

 

بازارهای کلیدی

ساختمان‌های از پیش ساخته شده جابجاشونده در هر جایی که یک ساختمان جابجاشونده بتواند نیاز به سرعت موقت را برآورده سازد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازارهای اصلی ای که مورد استفاده قرار میگیردند عبارتند از: آموزشی، دفاتر مدیریتی، محیط‌های خرده فروشی، مربوط به ایمنی و بهداشت و دفاتر درون کارخانه، حوزه امنیت، مراکز ارتباطات از راه دور / اطلاعات / تجهیزات، و موارد فوری مربوط خانه سازی در مناطق فاجعه زده.

 

منابع

ویکی پدیا

 

 

گردآوری و پژوهش توسط بخش معماری و شهرسازی ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

Amadgp.ir

لطفا درصورت کپی از مطلب  لینک مستقیم را ذکر نمایید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*