طراحی لباس

طراحی لباس

Cloth Designe

همه چیز در مورد  کارشناسی ارشد طراحی پارچه و  لباس

طراحی لباس
طراحی لباس

معرفی رشته طراحی پارچه و لباس

رشته طراحی پارچه و لباس از رشته های بسیار جذاب و ارزشمند در مقطع ارشد شاخه های هنر می باشد .

دانشجویان می توانند از رشته های کارشناسی طراحی و دوخت لباس، طراحی لباس و طراحی و چاپ پارچه در این رشته ادامه تحصیل داده و دامنه های دانش خود را گسترده تر نمایند.

در این دوره ی دو ساله آموزشی دانشجویان از مباحث عمومی و حکمی هنر مانند زیبایی شناسی هنر، جامعه شناسی ، فلسفه هنر و زبان تخصصی هنر مطالب مفیدی خواهند آموخت، همزمان دروس تخصصی را نیز در حیطه-های تجزیه و تحلیل پارچه و لباس و طراحی تخصصی پارچه و لباس می آموزند.

افق تعریف شده برای فارغ التحصیلان این رشته کار در بازار آزاد بصورت طراح و تولیدکننده لباس و همچنین تدریس می باشد.

 

 

تحصیل در رشته های طراحی مد و لباس، روز به روز مخاطبان بیشتری به خود میگیرد و شمار دانش آموزان و دانشجویانی که علاقمند هستند در این حوزه ادامه تحصیل دهند، روند صعودی به خود گرفته است. دنیای جذاب فشن، مقوله ای میان رشته ای است و به همین خاطر، گرایش های مختلفی از جمله مدیریت، بازاریابی، عکاسی، تبلیغات و برندینگ را شامل می شود.

 

این روزها هم که کسب و کار سبز در دنیای صنعت و خدمات مطرح شده است، مرزهای فشن را نیز در نوردیده و شاهد مقولاتی مثل مد پایدار (sustainable fashion) و مد سبز (Green fashion industry) هستیم. همه این ها در کنار روندهای نوظهور دنیای فشن مثل: مد مفهومی (conceptual  fashion)، مد دیجیتالی (digital fashion) و دنیای فعال فشن بلاگرها (fashion bloggers)، بستر خوبی را برای فعالیت شمار زیادی از علاقمندان مد و لباس و جواهرات و به قولی لاکچری گردی فراهم کرده تا از صنعت مد جهان در قرن بیست و یکم، بیش از گذشته استفاده کنند.

 

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که میخواهید در آینده نزدیک به صورت حرفه ای وارد دنیای مد و لباس شوید و تحصیلات آکادمیک را دروازه ورود خود به این عرصه خلاق و پر مخاطب و هیجان انگیز میدانید، آشنایی با رشته  طراحی لباس که یکی از گرایش های مهم طراحی فشن هست را به شما توصیه میکنیم.

 

هم اینک در دانشگاه های بسیاری در داخل کشور میتوانید گرایش های طراحی مد و لباس را انتخاب و در آن در مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل کنید تا با مفاهیم و موضوعات نوظهور این عرصه آشنا شوید و زیر نظر برترین طراحان لباس کشور، آموزش های عملی فرا بگیرید. اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا طراحی لباس و گرایش های فشن را دارید زمینه آن در خارج از کشور فراهم است.

 

طراح مد کیست؟

این سوالی خیلی از کسانی است که قصد دارند تا در آینده ای نزدیک، دستی بر آتش دنیای فشن بزنند و وارد عرصه وسوسه انگیز نقش و طرح و رنگ و فشن ویک و مولاژ و تاپستری و امثالهم شوند. طراح مد یا fashion designer همانطور که از نامش پیداست، یک طراح است. طراح، در هر حرفه و فنی، باید مهارت طراحی داشته باشد. هم با مداد و هم با نرم افزارهای طراحی. در عرصه مد که به مقولات مختلفی مرتبط است، طراح باید مهارت بیشتری داشته باشد.

 

طراح مد، خالق مد و استایل و الگوهایی است که بر اساس آن پارچه انتخاب و برای دوخت و تولید البسه از آن استفاده می شود. طراح مد، بایستی خیلی خلاق باشد. خلاقیت هم چیزی نیست که بتوان با خواندن چند کتاب و ده ها ساعت پشت میز کلاس های دانشگاه نشستن بدست آورد. برای خلاق بودن باید زیاد خواندن و زیاد دیدن و دقیق دیدن و خوب دیدن را یاد گرفت.

 

عکاس ها، کسانی که زاویه و ارزش رنگ و نور و لوکیشن را به خوبی می دانند، ذهن خلاقی دارند. عین نقاش ها و گرافیست ها. همه این فنون، در طراحی لباس هم به صورت مستقیم و غیر مستقین نقش آفرینی می کنند. به هر حال، طراح مد فردی است که نوآوری میکند. به خلق کردن علاقه داشته و میکوشد تا طرح هایی  برای پوشش مردانه، زنانه و بچه گانه ارائه کند. در طراحی مد، فهم نیازهای شغلی، سبک زندگی، آیین ها و فرهنگ و سنن منطقه ای که طراحی برای آن انجام میشود ضرورت دارد.

 

طراحی
طراحی

فرآیند طراحی مد

طراحی مد، طیف گسترده ای از محصولات را شامل می شود که از کیف و کفش و لباس گرفته تا عینک و جواهرات. فرآیند طراحی مد مثل هر فرآیندی در دنیای صنعت، مدت زیادی از ایده پردازی و پرورش ایده تا پیاده سازی و تجاری سازی، به طول می انجامد. بنابراین طراح مد باید صبور باشد و مرتب خلاقیت خود را برای ارائه طرح هایی با بالاترین ضریب موفقیت در تجاری سازی، گسترش دهد.

 

 

شناخت

شناخت جامعه و نیازهای آنان و بررسی روندهای جریان ساز در عرصه طراحی مد و لباس جهان و روانشناسی رنگ ها و فهم ظرافت های پارچه در طراحی مد، همه و همه مقولاتی است که طراح مد باید به آنها در طراحی خود نظر داشته باشد. از جنس و رنگ پارچه تا مدیریت گروه طراحی و تعامل با طراحان و بازاریاب های و تبلیغات چی های مد، وظیفه ای است که طراح مد برای اثربخش کردن کار خود به آن  نیاز دارد.

 

برای طراح مد و لباس شدن چه توانایی هایی نیاز است؟

شما برای طرح مد و لباس شدن، می بایست اصول طراحی را فرا بگیرید و همچون هر طراحی، زیاد مطالعه کرده و ایده های ناب را مشاهده و شکار کنید. توانایی های زیر نیز شرط لازم برای طراح مد موفق است:

 

آشنایی با مبانی و اصول طراحی روی کاغذ

آشنایی با روانشناسی و جامعه شناسی طیف های گوناگون مخاطبان و مشتریان

آشنایی با رنگ و باف پارچه ها و نقوش اسلامی و ایرانی و بین المللی

درک فرهنگ های ملل برای طراحی پارچه و لباس و مد موثر

درک صحیح از بافت پارچه ها و تلفیق و رنگ بندی آنها

آشنایی با روانشناسی رنگ ها (مکمل و متضاد- گرم و سرد)

توانایی های تکنیکی برای برش الگو و دوخت و حجم سازی (مولاژ)

توانایی مطلوب برای طراحی و تصویر سازی و ایده پردازی

شناخت تاریخ هنر و تاریخ طراحی لباس به خصوص در عصر معاصر

آشنایی با اصول مدیریت کارگاه های تولیدی و طراحی و مدیریت بازاریابی

 

آیا خیاطی، همان طراحی لباس است؟

خیر! طراحی لباس  با خیاطی متفاوت است. طراحی لباس، مرحله ای پیش از فرآیند خیاطی لباس است. در واقع، مدل و طرحی که قرار است خیاط، فرآیند دوخت را روی آن انجام دهد، توسط طراح لباس تعیین می شود. بنابراین اگر شما به خیاطی علاقه ای ندارید، باز هم طراحی لباس، میتواند در دستور کار شما برای تحصیل آکادمیک فرار بگیرد. چرا که هدف این رشته، تربیت خیاط خوب نیست! اما دانستن مهارت های پایه خیاطی ضرورت دارد. چرا که سبب می شود تا در هنگام طراحی، الزامات و محدودیت های خیاطی را بهتر بشناسید و آن را در طراحی خود لحاظ کنید.

 

فرق رشته طراحی لباس با رشته طراحی و دوخت چیست؟

بسیاری از علاقمندان به رشته طراحی لباس، گمان می کنند که این رشته با رشته کارشناسی طراحی و دوخت یکسان است. در حالی که متفاوت است. رشته طراحی و دوخت، از جمله رشته هایی است که دانش آموزان در انتخاب رشته پایه نهم در دستور کار قرار داده و به جای رشته علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی، وارد رشته های فنی و حرفه ای می شوند.

 

این رشته، مختص هنرستان در شاخه کار و دانش است. تمرکز رشته طراحی و دوخت بر روی مقولاتی چون: ضخیم دوزی، دوخت  های تکمیلی مثل لباس عروس و لباس شب و نازک دوزی و امثالهم است. در رشته کاردانی طراحی و دوخت که در دانشگاه شریعتی و دانشگاه جامع علمی کاربردی ارائه می شود، دارندگان دیپلم این رشته میتوانند ادامه تحصیل دهند.

 

رشته طراحی پارچه

رشته کارشناسی طراحی لباس با رشته طراحی پارچه نیز فرق دارد. این دو را با هم اشتباه نگیرید. رشته طراحی پارچه همانطور که از نامش پیداست، شما را با دنیای وسیع و گسترده و جذاب پارچه و بافت و دوخت و رنگ و به قولی الگوهای پارچه ها و انواع چاپ آشنا می کند و اصلا طراحی لباس و مقولات این حوزه در دستور کار قرار نمی گیرد. این رشته در مقطع کارشناسی در دانشگاه الزهرا ارائه می شود و بسیاری از دانشکده های دنیا این رشته را تحت عنوان BS in Textile Design ارائه میکنند.

طراحی لباس

نقش و توانایی

طراحان لباس قادر خواهند بود در بخش طراحی لباس، بخش طراحی الگو، بخش برش، دوخت و خط تولید، فعالیت و نظارت نموده و سرپرستی کارگاه های مربوطه را بر عهده بگیرند. این افراد با توجه به سرعت چشمگیر تحولات هنر طراحی در بخش صنعت در دنیا باید قادر به تطبیق توانایی های خویش بوده و بتوانند مشکلات این صنعت را مرتفع کنند.

 

دانش اموختگان این رشته دارای توانایی های زیر هستند:‌

 

اداره امور کارگاه های تولیدی لباس

راه اندای واحدهای تولیدی لباس در بخش غیر دولتی

راه اندازی و سرپرستی کارگاه تولید لباس

سرپرستی خط طراحی الگوسازی، برش، دوخت لباس و سایز بندی در کارخانجات پوشاک

برنامه ریزی تولید در کارگاه ها و کارخانجات پوشاک

رفع اشکالات کارگران در حین کار

ایجاد خلاقیت و نوآوری در افراد با توجه به هدف های اموزشی مورد نظر

کنترل کیفیت در مواد مورد استفاده و در خط تولید

طراحی لباس در کارخانجات و تولیدی های پوشاک

نمونه دوز

ساخت الگوهای صنعتی

سایز بندی الگو

اجرای انواع هنرهای ظریف (سوزن دوزی) بر روی لباس

توانایی ادامه تحصیل در رده های علمی کاربردی مرتبط با رشته

تدریس دروس مربوطه در دبیرستان های فنی و حرفه ای و هنرستان

تدریس دروس مربوطه در آزمایشگاه های طراحی و خیاطی وابسته به وزارت کار

تدریس دروس مربوط در آموزشکده های فنی و حرفه ای

کنکور

دوره کارشناسی  ارشد طراحی لباس

 

دروس امتحانی کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس

 

طراحی لباس
طراحی لباس

 

دانشگاه هایی که در رشته کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس دانشجو می پذیرند:

طراحی لباس
طراحی لباس

 

 

همانطور که می دانید دوره ی کارشناسی ارشد یک دوره ای از آموزش عالی محسوب می شود و در حال حاضر بیش ترین شرکت کنندگان در کنکور در این مقطع تحصیلی حضور دارند زیرا اکثر افرادی که موفق به اخذ مدرک کارشناسی می شوند علاقمند به ادامه تحصیل هستند. در مقطع کارشناسی ارشد به ۲ روش کارشناسی ارشد پیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشجو پذیرفته می شود. از آن جا که از سال گذشته ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و ثبت نام کارشناسی ارشد سراسری با هم ادغام شده اند باعث بوجود آمدن سوالات بسیاری از طرف داوطلبان در این مقطع شده است. به همین خاطر در این مقاله علاوه بر پرداختن به منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته طراحی پارچه و لباس به تمامی مباحث مربوط به ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سراسری ۹۷ نیز خواهیم پرداخت.

کنکور

زمان و نحوه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۷

امسال برخلاف روال سال های گذشته ، ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۷ از ۱۶ آذر ۹۶ آغاز و تا ۲۲ آذر ادامه می یابد. با توجه به این که ثبت نام به صورت اینترنتی انجام می گیرد، داوطلبان می بایست با مراجعه به سایت سازمان سنجش کشور به نشانی sanjesh.org و دریافت دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد ۹۷ اقدام به ثبت نام نمایید. برای ثبت نام می بایست اطلاعات شخصی و تحصیلی خود را به همراه گروه آزمایشی مورد نظرتان را در فرم ثبت نام وارد کنید. هر داوطلب بر اساس علاقه مندی می تواند حداکثر در یک کد رشته امتحانی به عنوان کد رشته اصلی و یک کد رشته امتحانی شناور ثبت نام و در آزمون مربوط به آن شرکت نماید و لازم به ذکر است که برای هر کد رشته بایستی یک کارت اعتباری خریداری نمایید. در ضمن اگر قصد شرکت در دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی را دارید می بایست برای اعلام علاقه مندی خود، کارت اعتباری مخصوص به آن ها را خریداری کنید. همانطور که در بالا اشاره کردیم آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد با هم ادغام شده اند بنابراین کسانی که در آزمون ارشد سراسری ثبت نام می کنند به منزله ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد آزاد نیز می باشد و نیازی به ثبت نام جداگانه نیست.

 

 

زمان برگزاری و اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد ۹۷

آزمون کارشناسی ارشد ۷ و ۸ اردیبهشت ۹۷ برگزار می شود و حدودا یک هفته قبل از زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد، می بایست با مراجعه به سایت سازمان سنجش اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه نمایید. نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد ۹۷ حدودا یک ماه پس از زمان برگزاری آزمون یعنی در خرداد ماه اعلام می شود در صورتی که مجاز به انتخاب رشته شوید می توانید اقدام به انتخاب رشته نمایید. به این نکته نیز توجه نمایید که فقط ثبت نام و آزمون کارشناسی ارشد و سراسری با هم ادغام شده اند ولی انتخاب رشته این دو دانشگاه به صورت جداگانه انجام خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با  کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد ۹۷ ، ویرایش اطلاعات ثبت نام کارشناسی ارشد ۹۷ ، مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد و شهریه کارشناسی ارشد آزاد ۹۸ – ۹۷ می توانید روی لینک مورد نظر کلیک نمایید. درضمن جهت انجام مشاوره انتخاب رشته می توانید با مشاوران ما در بخش مشاوره تحصیلی تلفنی  ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.

 

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته طراحی پارچه و لباس ۹۷

 

منابع زبان عمومی

کتاب تافل رهنما، ابراهیم نظری تیموری، انتشارات رهنما

کتاب گرامر کاربردی زبان انگلیسی، شهاب اناری و همکاران، انتشارات مبتکران

کتاب گرامر زبان انگلیسی، عباس فرزام، انتشارات باستان

کتاب ۵۰۴ واژه ضروری تافل، انتشارات جنگل

کتاب مجموعه سوالات کارشناسی ارشد زبان عمومی، انتشارات سازمان سنجش و آموزش کشور

منابع زبان تخصصی طراحی پارچه و لباس

جزوه زبان تخصصی طراحی پارچه و لباس دانشگاه هنر

جزوه زبان تخصصی طراحی پارچه و لباس دانشگاه الزهرا

جزوه زبان تخصصی طراحی پارچه و لباس دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات

کتاب انگلیسی برای دانشجویان رشته طراحی پارچه و لباس و تکنولوژی دوخت (English for Students of Fabric and Garment Designing & Sewing Technology)، تالیف اکرم ناشر، انتشارات سمت

کتاب فرهنگ لغات و اصطلاحات صنعت نساجی: با بیش از ۲۰۰۰۰ لغت و اصطلاح شیمی نساجی و علوم الیاف تکنولوژی نساجی، طراحی پارچه، لباس و مدیریت، تالیف افسانه احمدی و رحیم کریمی، انتشارات بادبادک

منابع تاریخ پارچه و لباس ایران و جهان

جزوه تاریخ پارچه و لباس ایران و جهان دانشگاه هنر

جزوه تاریخ پارچه و لباس ایران و جهان دانشگاه الزهرا

جزوه تاریخ پارچه و لباس ایران و جهان دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات

کتاب پوشاک ایرانیان از چهارده قرن پیش از اسلام تا اواخر قاجاریه، تالیف جلیل ضیاپور، انتشارات وزارت فرهنگ و هنر

کتاب تاریخ پوشاک ایرانیان از ابتدای اسلام تا حمله مغول، تالیف محمدرضا چیت‌ساز، انتشارات سمت

کتاب هشت هزار سال تاریخ پوشاک اقوام ایرانی، تالیف مهرآسا غیبی، انتشارات هیرمند

کتاب دانشنامه ایران و اسلام، تالیف جلیل ضیاپور، انتشاارت علمی و فرهنگی

کتاب تاریخ لباس، تالیف روبرت ترنر و کاکس ویل، ترجمه شیرین بزرگمهر، انتشارات توس

کتاب تاریخ لباس، تالیف شبنم رنج دوست، انتشارات جمال هنر

کتاب نگرشی بر سوزن‌دوزی‌های سنتی ایران، تالیف صبا اسفندیاری، انتشارات منتخب صبا

کتاب تاریخچه صنعت نساجی ایران، تالیف مهدی بهشتی‌پور، انتشارات تهران اکونومیست

کتاب منسوجات اسلامی، تالیف پاتریشیا بیکر، ترجمه مهناز شایسته‌فر، انتشارات مطالعات هنر اسلامی

کتاب منسوجات سنتی هند، تالیف فریده طالب پور، انتشارات دانشگاه الزهرا

کتاب سیری در هنر ایران از دوران پیش از تاریخ تا امروز، تالیف آرتور پوپ و اکرمن فیلیس، ترجمه نجف دریابندری و سیروس پرهام، انتشارات علمی فرهنگی

کتاب فرهنگ البسه مسلمانان، تالیف راینهارت پیتر ان دزی، ترجمه حسینعلی هروی، انتشارات علمی فرهنگی

کتاب دانشنامه ایرانیکا پوشاک در ایران زمین، تالیف پیمان متین، انتشارات امیرکبیر

کتاب پوشاک هخامنشی‌ها و مادی‌ها بر مبنای نقوش تخت جمشید، تالیف جلیل ضیاپور، انتشارات وزارت فرهنگ و هنر

کتاب پوشاک در ایران باستان، تالیف فریدون پوربهمن، انتشارات امیرکبیر

کتاب تاریخ پوشاک ایران، نگرشی بر پوشاک ایرانیان از هزاره پنجم میلاد تا اواخر دوره هخامنشی، تالیف پریچهر رحیمی، انتشارات دانشگاه هنر

کتاب زینورهای زنان ایران از دیرباز تاکنون، تالیف جلیل ضیاءپور، انتشارات وزارت فرهنگ و هنر

کتاب پوشاک باستانی ایرانیان (از کهن‌ترین زمان تا آغاز شاهنشاهی ساسانیان)، تالیف جلیل ضیاپور، انتشارات اداره هنرهای زیبا و موزه‌ها

کتاب تاریخ تحول لباس در ایران (از آغاز تا اسلام)، تالیف میرمحمد مشیرپور، انتشارات دانشگاه مشهد

کتاب نگاهی به پارچه بافی دوران اسلامی، تالیف زهره روح فر، انتشارات سمت

کتاب تاریخ پارچه و نساجی در ایران، تالیف فریده طالب پور، انتشارات دانشگاه الزهرا

کتاب تاریخ لباس در ایران، تالیف عیسی بهنام، انتشارات مجله سخن

کتاب تاریخ لباس ایران، تالیف شبنم رنج دوست، انتشارات جمال هنر

 

منابع پارچه‌شناسی (منابع شناخت الیاف)

جزوه شناخت الیاف دانشگاه هنر

جزوه شناخت الیاف دانشگاه الزهرا

جزوه علوم الیاف رشته نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

جزوه شناخت الیاف دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات

کتاب شناخت و علوم الیاف، تالیف نیما چند و نرگس اسدی، انتشارات جمال هنر

کتاب الیاف‌شناسی، تالیف ستاره امیری، انتشارات سمت

کتاب فیزیک الیاف، تالیف حسین توانایی، انتشارات ارکان

کتاب علوم الیاف(الیاف شناسی)، تالیف مریم خسروی فارسانی، انتشارات جمال هنر

کتاب خصوصیات الیاف نساجی، تالیف محسن حاج شریفی، انتشارات دانشگاهی

منابع پارچه‌شناسی (منابع تکنیک‌های بافت پارچه)

جزوه تکنیک‌های بافت پارچه دانشگاه هنر

جزوه تکنیک‌های بافت پارچه دانشگاه الزهرا

جزوه تکنیک‌های بافت پارچه دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات

کتاب روش طراحی بافت پارچه،تالیف صمد نعمت اللهی،انتشارات کارآفرینان بصیر

کتاب تکنیک بافت پارچه، تالیف محمدرضا خجسته، انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

کتاب ریسندگی سیستم پنبه‌ای، تالیف موسوی کیانی و رضا کشاورز و ابراهیم خلیلی، انتشارات آموزش و پرورش

 

منابع پارچه‌شناسی (منابع رنگرزی با مواد مصنوعی)

جزوه رنگرزی الیاف مصنوعی دانشگاه هنر

جزوه رنگرزی الیاف مصنوعی دانشگاه الزهرا

جزوه رنگرزی الیاف مصنوعی رشته نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

جزوه رنگرزی الیاف مصنوعی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات

کتاب شیمی نساجی ۱ و ۲، تالیف بهزاد احمدی، انتشارات صنعت اراک فائده

کتاب رنگرزی الیاف مصنوعی و استات سلولز، تالیف علیرضا خسروی، انتشارات جهاد دانشگاهی (دانشگاه صنعتی امیرکبیر)

کتاب اصول شیمیایی رنگرزی الیاف مصنوعی، تالیف اس.ام. برکین شاو، ترجمه جواد مختاری، سیده اعظم اورومئی و سعید دادور، انتشارات دانشگاه گیلان

کتاب رنگرزی الیاف و نخ، تالیف نسرین صدری، انتشارات جهاد دانشگاهی دانشگاه امیرکبیر

کتاب رنگرزی الیاف مصنوعی و مخلوط، تالیف پیمان ولی پور، حسین نجفی کوتنائی، رضا آصفی پور و امیرهوشنگ حکمتی، انتشارات جهاد دانشگاهی (دانشگاه صنعتی امیرکبیر)

کتاب مبانی رنگ و کاربرد آن، تالیف حبیب الله آیت اللهی، انتشارات سمت

کتاب هنر رنگ، تالیف یوهانس ایتن، ترجمه عربعلی شروه، انتشارات یساولی

 

منابع اصول طراحی پارچه و لباس (انواع چاپ‌های سنتی و مدرن، طراحی پارچه با دست و کامپیوتر)

جزوه اصول طراحی پارچه و لباس دانشگاه هنر

جزوه اصول طراحی پارچه و لباس دانشگاه الزهرا

کتاب طراحی اندام و لباس، تالیف فاطمه آذرباش، انتشارات شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران

کتاب تدابیر بصری در طراحی پوشاک، تالیف زهرا رهبرنیا و زهرا رستمی، انتشارات دانشگاه الزهرا

کتاب مجموعه سوالات تکنولوژی و طراحی دوخت، تالیف شبنم رنج دوست و زهره امیری، انتشارات جمال هنر

کتاب گرایشهای طراحی لباس، تالیف مایری مکنزی، ترجمه آیدا تدین، انتشارات آبان

کتاب مبانی طراحی پارچه، تالیف کامران متین، انتشارات ارکان دانش

کتاب مبانی طراحی لباس، تالیف اعظم عابدینی، انتشارات آبان

کتاب طرح‌های پارچه‌ای، تالیف عادل ارشقی، انتشارات امیرکبیر

کتاب دانشنامه طراحی و چاپ پارچه با گرایش طراحی و چاپ پارچه، تالیف سیده زینب حسینی، انتشارات جمال هنر

کتاب طرح‌های اسلامی، تالیف محمد ریاضی، انتشارات سمت

کتاب هندسه و نقوش، تالیف عبدالمجید شریف‌زاده، انتشارات شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران

کتاب فراورده‌های چاپ در صنایع نساجی، تالیف مرتضی سهی‌زاده ابیانه، انتشارات آرون

کتاب اصول فرم و طح، تالیف وسیوس ونگ، ترجمه آزاده بیداربخت و نسترن لواسانی، انتشارات نی

کتاب اصول طراحی و محاسبه بافت پارچه، تالیف بلینوف آی، ترجمه میررضا طاهری، انتشارات جهاد دانشگاهی امیرکبیر

کتاب آشنایی با تکنیک‌های چاپی سیلک اسکرین، تالیف جیکوب ایزرییل بیجلایزن، ترجمه محسن کرامتی، انتشارات بهار

کتاب مبانی رنگ و کاربرد آن، تالیف حبیب الله آیت اللهی، انتشارات سمت

کتاب لباس و تناسب اندام، تالیف فاطمه آذرباش، انتشارات ویست آذر

کتاب مد لباس آموزش طراحی، تالیف تاتهم کارولین و جولیان سیمن، ترجمه جلال قاسمی، انتشارات شمال شرق

کتاب خصوصیات الیاف نساجی، تالیف محسن حاجی شریفی و جواد ساسان‌نژاد، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی

کتاب هارمونی رنگ‌ها، تالیف هایداکی چیجی ئیوا، ترجمه هاشم جوادزاده، انتشارات ترانه

کتاب زبان پیراهن طراحی لباس مردانه، تالیف پویا میرچی، انتشارات سمت

 

منابع پارچه‌شناسی (منابع رنگرزی با مواد طبیعی)

جزوه رنگرزی با مواد طبیعی دانشگاه هنر

جزوه رنگرزی با مواد طبیعی دانشگاه الزهرا

جزوه رنگرزی با مواد طبیعی رشته نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

جزوه رنگرزی با مواد طبیعی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات

کتاب فرایند و روش‌های رنگرزی الیاف با مواد طبیعی، تالیف ویکتوریا جهانشاهی افشار، انتشارات دانشگاه هنر

کتاب هنر رنگرزی با گیاهان، تالیف ناصر اوکتایی، انتشارات دفتر نشر خودکفایی

کتاب تصویرگری و رنگ‌گزینی در هنرهای سنتی آذربایجان، تالیف رحمان احمدی ملکی، انتشارات متن

کتاب هنر رنگرزی طبیعی، تالیف جنی دین، ترجمه علی دارابی، انتشارات مرکز آموزش عالی علمی کاربردی

کتاب هنر رنگ، تالیف یوهانس ایتن، ترجمه عربعلی شروه، انتشارات یساولی

کتاب رنگرزی طبیعی و استخراج رنگدانه از گیاه اسپرک، تالیف داود امیری، انتشارات شباهنگ

کتاب رنگرزی الیاف و نخ، تالیف نسرین صدری، انتشارات جهاد دانشگاهی دانشگاه امیرکبیر

کتاب رنگرزی الیاف با رنگ های طبیعی، تالیف مهدی حیاتی، انتشارات موسسه آموزش عالی علمی کاربردی

کتاب رنگ وحشی (پرورش، آماده‌سازی و رنگرزی با مواد رنگزای طبیعی)، تالیف جنی دین، ترجمه کوروش کریمشاهی، انتشارات مرکز ملی فرش ایران

کتاب مبانی رنگ و کاربرد آن، تالیف حبیب الله آیت اللهی، انتشارات سمت

کتاب رنگرزی طبیعی با رنگینه های طبیعی، تالیف سیمین افشارنیا، انتشارات دانشگاه پیام نور

 

لباس
لباس

 

منابع:

دفترچه سازمان سنجش

وب سایت لوکس تهران

وب سایت ایران مشاوره

آرشیو مرکز هنری اجنماعی آمد

 

گردآوری و پژوهش توسط بخش مدیریت ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

Amadgp.ir

کپی از مطلب با درج لینک مستقیم بلامانع می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*