طراحی معماری۳

عنوان درس:طراحی معماری۳

Architectural Design 3

همه چیز درباره طراحی معماری+ فایل PDF

طراحی معماری۳ از دروس مهم و اصلی معماری است.که جایگزین «طرح معماری۳» از برنامه درسی قدیمی شده است . در روند شکل گیری معماری عوامل گوناگونی مانند عملکرد، مصالح و فنون، نیروی انسانی، اقتصاد ساختمان و … تأثیرگذارند.

در کنار روند تأثیرگذاری عوامل مادی و کالبدی، شکل و فضای بنا باید از آرمان ها و ارزش های فرهنگی جامعه و معنای نهفته در کارکرد آن نیز تأثیر پذیرد. روح فرهنگی جاری در بنا، ساختمان را از بعد صرفاً مادی و کالبدی خود خارج ساخته و در زمینه مفاهیم فرهنگی، پیام و تداوم ارزش های دیرینه و پایدار، بنا را به سوی اثری ماندگار ارتقا می بخشد.

طرح معماری ( ۳ ) گامی به سوی تفکر، و تلاشی در جهت پاسخگویی به ابعاد فرهنگی و بیانی معماری در یک تجربۀ طراحی است. تجربه ای در به وجود آوردن یک معماری که هیئت بیرونی و کیفیت عناصر و فضاهای درونی آن یادآور آرمان های فرهنگی و هنری جامعه و نیز بیان معنا و محتوای کارکردی آن است.

زیربنای این طرح بهتر است به حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر مربع محدود شود ولی وسعت زمین میتواند به تناسب موضوع تعیین گردد.نظر به تاکید طرح بر ظرایف بیانی معماری در کالبد بیرونی و فضاهای داخلی، مقیاس ارائه از ۵۰۰ / ۱ تا ۲۰ / ۱ خواهد بود تا اهمیت جزییات فضا را نیز مورد دقت قرار دهد.

 

حال با توجه به دو  برنامه درسی موجود ، این درس را تشریح میکنیم :

برنامه درسی جدید،  مصوب سال ۱۳۹۵  که در دانشگاه تهران  و بعضی دانشگاه ها طبق آن تدریس می گردد  و آخرین بار توسط دانشگاه فردوسی بازنگری شده است و تا سال ۱۴۰۲ معتبر است .

برنامه درسی قدیمی ، مصوب شورای عالی برنامه ریزی سال ۱۳۷۷ که همچنان در دانشگاه علم و صنعت و بعضی دانشگاه ها طبق آن تدریس می گردد. لازم به ذکر است که در برنامه درسی قدیم عنوان درس «طرح معماری۳»  است.

مشخصات کلی،برنامه و سرفصل دروس کارشناسی مهندسی معماری بازنگری شده مورخ ۶/۱۰/۱۳۹۵:

طراحی معماری3
طراحی معماری۳
طراحی معماری3
طراحی معماری۳
طراحی معماری3
طراحی معماری۳

مشخصات کلی،برنامه و سرفصل دروس کارشناسی مهندسی معماری مصوب شورای عالی برنامه ریزی ۲۴ / ۸ / ۱۳۷۷ :

طرح معماری3
طرح معماری۳

 

دانلود فایل PDF :

طراحی معماری۳

 

کاری از بخش معماری و شهرسازی ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

 

One thought on “طراحی معماری۳”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*