طراحی معماری۴

عنوان درس:طراحی معماری۴

Architectural Design 4

همه چیز درباره طراحی معماری+ فایل PDF

طراحی معماری4
طراحی معماری۴

طراحی معماری۴ از دروس مهم و اصلی معماری است.که جایگزین «طرح معماری۴» از برنامه درسی قدیمی شده است . با در نظر گرفتن جامعیت معماری و بین رشته ای و چند بعدی بودن آن، هدف این طرح، تلاش برای تألیف نظام های عملکردی،سازه ای، تأسیساتی در قالب یک طرح منسجم معماری است.این طرح باید در نهایت به تلفیق و تألیف درستی از نظام های به وجود آورندۀ بنا؛ مثل سازه و ایستایی، سازمان عملکردی، نظام تأسیسات و تنظیم شرایط محیطی و نیز نظم معنایی معماری دست یابد. قرارگرفتن این درس در کنار دروسی چون تأسیسات الکتریکی نور و صدا، تأسیسات مکانیکی و درس طراحی فنی، بر لزوم چنین رویکردی برای آن تأکید میکند.

 

بخشی از سرفصل درس:

برای این طرح موضوعاتی میتوانند مناسب باشند که نظام عملکردی خاص و پیچیده آنها مداقه در عوامل متنوع تأثیرگذار بر طراحی، اعم از پیچیدگی های عملکردی، شرایط خاص محیطی، ضوابط و محدودیت های خاص، تنوع خواسته های برنامه، مسایل فنی ساخت و … را ایجاب نماید. در این ارتباط میتوان به موضوعاتی نظیر بیمارستان کوچک، فرودگاه کوچک، موزه و تأسیسات بندری، آسایشگاه معلولین و … اشاره نمود.

 

حال با توجه به دو  برنامه درسی موجود ، این درس را تشریح میکنیم :

 

برنامه درسی جدید،  مصوب سال ۱۳۹۵  که در دانشگاه تهران  و بعضی دانشگاه ها طبق آن تدریس می گردد  و آخرین بار توسط دانشگاه فردوسی بازنگری شده است و تا سال ۱۴۰۲ معتبر است .

برنامه درسی قدیمی ، مصوب شورای عالی برنامه ریزی سال ۱۳۷۷ که همچنان در دانشگاه علم و صنعت و بعضی دانشگاه ها طبق آن تدریس می گردد. لازم به ذکر است که در برنامه درسی قدیم عنوان درس «طرح معماری۴»  است.

 

مشخصات کلی،برنامه و سرفصل دروس کارشناسی مهندسی معماری بازنگری شده مورخ ۶/۱۰/۹۵:

طراحی معماری4
طراحی معماری۴
طراحی معماری4
طراحی معماری۴
طراحی معماری4
طراحی معماری۴
طراحی معماری4
طراحی معماری۴

 

 

طرح معماری4
طرح معماری۴

مشخصات کلی،برنامه و سرفصل دروس کارشناسی مهندسی معماری مصوب شورای عالی برنامه ریزی ۲۴/۸/۱۳۷۷:

طرح معماری4
طرح معماری۴

دانلود فایل PDF :

طراحی معماری۴

 

این مقاله به طور خاص برای اساتید،مدرسان و دانشجویان معماری گردآوری شده است.

کاری از بخش معماری و شهرسازی ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*