طراحی معماری۵

به نام خدا

طراحی معماری۵

Architectural Design 5

همه چیز در مورد طراحی معماری

طراحی معماری
طراحی معماری

طراحی معماری۵ از دروس مهم و اصلی معماری است.که جایگزین «طرح معماری۵» از برنامه درسی قدیمی شده است . به عنوان آخرین طرح قبل از پروژه نهایی، شایسته است دانشجویان حداقل یک بار با چگونگی حل یک مسأله طراحی در مقیاس بزرگ به صورت« مجموعه »  مواجه شوند. از مجموعه های بزرگی که طراحی آنها می تواند به صورت گسترده ای برای دانش آموختگان کاربرد داشته باشد، مجموعه های مسکونی می باشند.

 

بخشی از سرفصل درس :

طراحی یک مجتمع مسکونی در حدود چهل واحد با تراکمی متوسط یا زیاد، به طوری که مجموعه از پیچیدگی کافی برای طراحی برخوردار باشد.نوع برخورد با موضوع باید حتی المقدور مسائل عام مجموعه های مسکونی را مورد بررسی و طراحی قرار دهد. طرح معماری ۵ به موضوعات زیر خواهد پرداخت.

* طراحی واحدها به صوت الگوهای اصلی و فرعی واحدهای مسکن، به طوری که این الگوها قابلیت تغییر و تکامل برای انطباق با شرایط و موقعیت های متفاوت را در مجموعه داشته باشند. ضمناً این الگوها باید نیازهای ساکنان را برآورده سازد و همچنین قابلیت بالابردن کیفیت معماری مجموعه در مقیاس کلان را داشته باشد.

* تعیین و طراحی نوع سازماندهی مجموعه (سازماندهی گروهی، خطی، شعاعی و…)، مبنی بر اهداف برنامه و با توجه به اصول و روشهای درست و متناسب با موقعیتهای سایت، که باید هماهنگ با طراحی واحدها و گروه های ساختمانی صورت گیرد.

 

حال با توجه به دو  برنامه درسی موجود ، این درس را تشریح میکنیم :

 

  • برنامه درسی جدید،  مصوب سال ۱۳۹۵  که در دانشگاه تهران  و بعضی دانشگاه ها طبق آن تدریس می گردد  و آخرین بار توسط دانشگاه فردوسی بازنگری شده است و تا سال ۱۴۰۲ معتبر است .
  • برنامه درسی قدیمی ، مصوب شورای عالی برنامه ریزی سال ۱۳۷۷ که همچنان در دانشگاه علم و صنعت و بعضی دانشگاه ها طبق آن تدریس می گردد. لازم به ذکر است که در برنامه درسی قدیم عنوان درس «طرح معماری۵»  است.

 

مشخصات کلی،برنامه و سرفصل دروس کارشناسی مهندسی معماری بازنگری شده مورخ ۶/۱۰/۹۵:

 

طراحی معماری5
طراحی معماری۵

 

طراحی معماری5
طراحی معماری۵
طراحی معماری5
طراحی معماری۵

 

طراحی معماری
طراحی معماری

مشخصات کلی،برنامه و سرفصل دروس کارشناسی مهندسی معماری مصوب شورای عالی برنامه ریزی ۲۴/۸/۱۳۷۷:

 

طرح معماری5
طرح معماری۵
طرح معماری5
طرح معماری۵

 

 

 کاری از بخش  معماری و شهرسازی ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

Amadgp.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*