لس آنجلس

لس آنجلس

Los Angeles

همه چیز در مورد  لس آنجلس

 

بسیار سفر تا پخته شود خامی

یک هنرمند خصوصا یک معمار و شهرساز باید سفرها کرده باشد و در هر سفر تجربه ها! تا بتواند ارائه قوی داشته باشد  اما امروزه با توجه به مشکلات سیاسی اقتصادی برای خیلی از افراد سفر هزینه و مشکلاتی دارد که شرایط را برایشان سخت کرده کرده است اما همانطور که میدانیم اهل دانش در مقابل این مشکلات سر خم نمیکند و از حداقل امکانات استفاده می کند تا بر علم خود بیافزاید.  یکی از راه ها به رسم چندین سال اخیر رجوع به اینترنت است که  مقالات و پژوهش های بسیاری را در خود جای داده است که مرکز هنری اجتماعی آمد در همین راستا اقدام به ایجاد بخش شهرشناسی و شهرگردی کرده است.

لس آنجلس
لس آنجلس

 

شهری هنری علمی و شهری مملو از ایرانی!

لُس آنجـِلِس (Los Angeles) بزرگترین شهر ایالت کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا و دومین شهر پرجمعیت ایالات متحده آمریکا پس از نیویورک است. لس آنجلس به صورت خلاصه LA و با لقب شهر فرشتگان یاد می‌شود. جمعیت لس آنجلس ۳٫۸میلیون نفر تخمین زده می‌شود و در مساحتی بالغ بر ۱۲۹۰٫۶ کیلومتر مربع از جنوب کالیفرنیا گسترده شده‌است. جمعیت کلان‌شهر لس آنجلس نیز که به لس آنجلس بزرگ مشهور است نزدیک به ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است لس آنجلس درسال ۲۰۱۵ نیز در لیست شهرهای پرجمعیت جهان رتبه هجدهمین شهر پرجمعیت جهان را داراست.

نقشه امریکا
نقشه امریکا

 

 

 

نقشه کالیفرنیا
نقشه کالیفرنیا

 

 

 

لس آنجلس
لس آنجلس
نقشه لس آنجلس
نقشه لس آنجلس

لس‌آنجلس بزرگترین درصد لاتینوها را در میان همه شهرهای ایالات متحده داراست. در سال ۲۰۱۸ میلادی ۴۵٪ از جمعیت لس آنجلس لاتینو بودند. ۷۸ درصد از لاتینوهای لس‌آنجلس تباری مکزیکی دارند.

 

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران: ۱۱:۳۰-

واحد پول: دلار آمریکا (USD)

زبان رسمی: انگلیسی با گویش آمریکایی

نوع برق شهری: ۱۱۰ ولت/۶۰ هرتز (دو شاخه نوع A,B)

کد کشور: ۱+

کد شهری:

لس آنجلس هفت ناحیه دارد که هر کدام از آن‌ها از یک پیش شماره متفاوت استفاده می‌کنند که برخی از آن‌ها در جدول زیر آمده است:

Downtown۲۱۳

West of La Cienega Boulevard۳۱۰

San Fernando Valley۸۱۸

East۶۲۶

Some areas in the South and East۵۶۲

شماره اضطراری: ۹۱۱

شماره دفتر خدمات گردشگری: ۸۸۲۲ ۶۸۹ ۲۱۳ ۱+

جهت رانندگی: راست

 

تاریخچه

چهارم سپتامبر سالروز استقرار ۴۴ مهاجر اسپانیایی زبان در «دره دود» در جوار یک دهکده سرخ‌پوستی در جنوب کالیفرنیا در سال ۱۷۸۱ است که نامش را لس‌آنجلس گذاشتند.

 

لس‌آنجلس در ۱۷۸۱ توسط فرماندار اسپانیایی فیلیپ د’نو ایجاد شد. او ابتدا این شهر را «El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Angeles de Porciúncula» به معنای «روستای بانوی ما، ملکه فرشتگان پورسی اونکالا» نامید.

 

لس‌آنجلس که در زبان اسپانیایی معنای «شهر فرشتگان» را دارد از شهرهای غربی کشور آمریکا است. این شهر شمار فراوانی مهاجر از تمام نقاط جهان را در خود گنجانده‌است که ایرانیان مقیم آمریکا یکی از این گروه‌ها هستند.

 

اقتصاد

اقتصاد لس‌آنجلس بر پایه واردات و صادرات، صنایع سرگرمی (خصوصاً فیلمسازی)، هوافضا، فناوری و گردش‌گری است. بندرها به هم پیوسته لانگ بیچ درگاه واردات و صادرات به کشورهای شرق آسیا هستند و مقام پنجم پر رفت‌وآمدترین بندر دنیا را دارا هستند. لس‌آنجلس بزرگترین مرکز ساخت و ساز در غرب ایالات متحده است. شرکت‌های سرگرمی از قبیل فاکس قرن بیستم و هوافضا مانند نورثروپ گرومن در این شهر قرار دارند.

 

ورزش

لس‌آنجلس تنها شهری است که دو تیم در اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا دارد. تیم‌های بسکتبال لس‌آنجلس لیکرز و لس‌آنجلس کلیپرز در این شهر قرار دارند. تیم بیس بال لس‌آنجلس داجرز و تیم هاکی لس‌آنجلس کینگز از دیگر تیم‌های این شهر هستند. تیم‌های فوتبال لس‌آنجلس گلکسی و سی. دی. چیواس یواس‌ای نیز در این شهر بازی می‌کنند.

تیم‌های ورزشی دانشگاه‌های این شهر مانند دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس نیز دارای طرفداران زیادی در این شهر هستند.

 

هالیوود
هالیوود

مراکز فرهنگی و گردشگری

 

لس‌آنجلس به سبب داشتن مراکز تفریحی و سرگرمی فراوان دومین شهر ایالات متحده از نظر جذب گردشگر است. علاوه بر هالیوود که مرکز صنعت هنر هفتم آمریکا می‌باشد، لس‌آنجلس دارای تعدد مناسبی از مراکز فرهنگی و علمی می‌باشد.

مرکز گتی، شامل موزه و باغ گتی، یکی از مراکز هنری و فرهنگی معروف جهان

رصدخانه تاریخی گریفیتس

لس‌آنجلس فیلهارمونیک

استودیوهای فیلم‌سازی و مراکز فرهنگی در بلوار هالیوود مانند سالن تئاتر کداک که محل اعطای جایزه اسکار است.

موزه‌های متعدد در مرکز شهر (Downtown) مانند موزه هنرهای مدرن یا موزه گرمی که به صنعت موسیقی آمریکا اختصاص دارد.

کتابخانه عمومی شهرستان لس آنجلس

موزه تاریخ طبیعی لس آنجلس

 

مراکز علمی و دانشگاهی

آزمایشگاه پیشرانه جت یکی از مراکز مهم ناسا در پاسادنا در شمال لس‌آنجلس قرار دارد. پایگاه نیروی هوایی ادواردز یکی از مراکز فرود شاتل‌های فضایی در حومه این شهر قرار دارد. سه شعبه از سامانه دانشگاه کالیفرنیا (دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس، دانشگاه کالیفرنیا در ایرواین، و دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید) در منطقه لس‌آنجلس قرار دارند؛ و مدرسه عالی نیروی دریایی، مؤسسه فناوری کالیفرنیا، و دانشگاه جنوب کالیفرنیا در این میان دارای شهرت زیادی در سطح کشور هستند.

در میان مراکز دانشگاهی سامانه دانشگاه ایالتی کالیفرنیا که در منطقه لس‌آنجلس قرار دارند نیز می‌توان به موسسات زیر اشاره کرد:

دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لانگ بیچ

دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس آنجلس

دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در چنل آیلند

دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سن برناردینو

دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در دومینگوئزهیلز

دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در نورتریج

دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در فولرتون

 

لس آنجلس
لس آنجلس

حمل و نقل شهری

قطار شهری شهرستان لس‌آنجلس در سال ۱۹۹۰ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۶ خط و ۱۰۰ ایستگاه می‌باشد.

 

چهارراه ایرانی

به تقاطع بلوار وست‌وود و خیابان ویلکینز در لس‌آنجلس گفته‌می‌شود. شهرداری لس‌آنجلس در سال ۲۰۰۹ به پاس خدمات ایرانیان به این شهر، این تقاطع را «چهارراه ایرانی» نام‌گذاری کرد.

امروز می‌توان لس‌آنجلس را مهم‌ترین کانون و مرکز مهاجران ایرانی و همچنین کانون موسیقی پاپ ایرانی در بیرون از کشور دانست.

 

تهرانجلس

تهرانجلس بیشتر در منطقه وستوود و بورلی هیلز مرکزیت دارد

به علت حضور بسیار ایرانیان در این شهر، ایرانیان آن را به کنایه «تهرانجلس» می‌خوانند.

 

از شمار ایرانیان در شهر لس‌آنجلس آمار دقیقی در دست نیست اما آمارها در این زمینه بین ۳۵۰ هزار تا ۸۰۰ هزار در نوسان است.

 

ایرانیان مقیم شهر لس‌آنجلس دارای امکانات وسیع مالی و تبلیغاتی هستندبه صورتی که تنها در شهر لس‌آنجلس هم‌اکنون بیش از ۳۰ شبکه بیست و چهار ساعته فارسی‌زبان وجود دارد.

 

فرودگاه

فرودگاه: فرودگاه بین‌المللی لس آنجلس (LAX)، فرودگاه بوربانک (BUR)، فرودگاه اونتاریو (ONT)، فرودگاه اورنج کانتی (SNA)، فرودگاه لانگ بیچ (LGB)

 

لس آنجلس
لس آنجلس

وضعیت آب و هوایی

لس آنجلس به خاطر داشتن یکی از بهترین آب و هواهای جهان مشهور است. در واقع زمان بدی برای سفر به این شهر وجود ندارد. دمای میانگین ممکن است فریبنده باشد. با این حال، بالاترین و پایین‌ترین حد هوا در نواحی بیرون از شهر می‌تواند شدیدتر باشد. شهرهای ساحلی معمولا در تمام طول سال هوای گرم مطلوبی دارند و زمستان‌ آن‌ها کمی خنک و همراه با وزش باد است، در حالی که نواحی داخلی مانند سان فرناندو والی ممکن است در طول زمستان کاملا سرد و در هنگام تابستان کاملا گرم باشند. در بیشتر طول سال آب و هوا کمترین نگرانی را برایتان به وجود خواهد آورد. در واقع باید خیلی بدشانس باشید که هنگام سفر به این شهر، وضعیت آب و هوایی و بارش باران تجربه‌ی سفرتان را خراب کند. به خاطر بادهای خنک و آب‌های سرد، بهترین زمان برای گرفتن حمام آفتاب یا شنا در سواحل این شهر، معمولا از ماه آوریل تا اکتبر است، اما اگر خوش‌شانس باشید، دمای هوا در هر ماهی از سال ممکن است گرم شود.

 

آلودگی هوا

به‌علت موقعیت ویژه جغرافیایی و تعداد بسیار زیاد اتومبیل‌های شخصی در این شهر، و تشکیلات صنعتی و بندری در لانگ بیچ، این شهر دارای هوایی آلوده‌است که گاهی بصورت مه‌دود و وارونگی هوا بروز می‌کند. در بسیاری از شهرهای آلوده جهان، بارش باران به پالایش هوا و زدودن ذرات معلق کمک می‌کند. اما لس‌آنجلس با داشتن تنها ۳۸۱ میلیمتر باران در سال، دارای هیچ عامل طبیعی برای پالایش هوا نیست.

 

برای کاهش آلودگی هوا و مشکلات ناشی از آن، سال‌ها است قوانین سختی برای کاهش آلودگی و مبارزه با منابع اصلی آلاینده وضع و اجرا شده‌اند. اخیراً ایالت کالیفرنیا قوانینی وضع کرده که شهروندان را به استفاده از خودروهایی با آلایندگی پایین تشویق کند. این قوانین سختگیرانه نتایج مثبتی به همراه داشته‌اند. برای مثال، در بدترین حالت خود در دهه ۱۹۷۰ میلادی، شهرداری لس‌آنجلس یکصد بار در سال در مورد وجود آلودگی شدید هوا، مه‌دود و وارونگی به شهروندان هشدار داده بود. نیاز به این هشدارها پس از سال ۲۰۰۰ از میان رفته‌است.

 

با وجود پیشرفت‌های قابل ملاحظه، آلودگی هوا و آب هنوز معضل عمده‌ای در لس‌آنجلس است. انجمن ریه آمریکا شهر لس‌آنجلس را به عنوان «آلوده‌ترین شهر آمریکا» ارزیابی کرده‌است. مواد شیمیایی مانند متیل ترت-بوتیل اتر نشت شده از پمپ بنزین‌ها و سایر مواد شیمیایی خطرناک نیز منابع آب زیرزمینی شهر را می‌آلایند. به همین علت شهرداری لس‌آنجلس بطور فعال برای بهبود کیفیت هوا و آب در این شهر تلاش می‌کند.

 

امنیت

شهر لس‌آنجلس اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، یکی از ناامن‌ترین شهرهای آمریکا به‌شمار می‌رفت. وقوع سالانه بیش از ۱۰۰۰ مورد قتل، تنها یکی از دلایل بدنامی این شهر بود. اما در سال‌های اخیر با وجود افزایش جمعیت، آمار جرم و جنایت در این شهر به شدت کاهش یافته‌است. در سال ۲۰۱۲ میلادی، میانگین قتل به ۲۹۸ مورد در سال رسیده‌است.

 

گران‌ترین مناطق لس‌آنجلس

بورلی هیلز و ونیز بیچ و تپه‌های بل‌ایر که همگی این مناطق در غرب لس‌آنجلس واقع شده‌اند، جزو گران‌ترین و اشرافی‌نشین‌ترین مناطق شهر لس‌آنجلس شناخته می‌شوند.

 

 

شهرهای خواهر

اسرائیل ایلات، اسرائیل (۱۹۵۹)

ژاپن توکیو، ژاپن (۱۹۵۹)

برزیل سالوادور، باهیا، برزیل (۱۹۶۲)

فرانسه بردو، فرانسه (۱۹۶۴)

آلمان برلین، آلمان (۱۹۶۷)

زامبیا لوساکا، زامبیا (۱۹۶۸)

مکزیک مکزیکوسیتی، مکزیک (۱۹۶۹)

نیوزیلند آوکلند، نیوزلاند (۱۹۷۱)

کره جنوبی بوسان، کره جنوبی (۱۹۷۱)

هند مومبای، هند (۱۹۷۲)

ایران تهران، ایران (۱۹۷۲)

جمهوری چین تایپی، تایوان (۱۹۷۹)

چین گوانگژو، چین (۱۹۸۱)

یونان آتن، یونان (۱۹۸۴)

روسیه سن پترزبورگ، روسیه (۱۹۸۴)

کانادا ونکوور، کانادا (۱۹۸۶)

مصر جیزه، مصر (۱۹۸۹)

اندونزی جاکارتا، اندونزی (۱۹۹۰)

لیتوانی کاوناس، لیتوانی (۱۹۹۱)

فیلیپین ماکاتی، فیلیپین (۱۹۹۲)

کرواسی اسپلیت، کرواسی (۱۹۹۳)

السالوادور سن سالوادر، السالوادر (۲۰۰۵)

لبنان بیروت، لبنان (۲۰۰۶)

ایتالیا ایسکیا، ایتالیا (۲۰۰۶)

ارمنستان ایروان، ارمنستان (۲۰۰۷)

مونته‌نگرو پودگوریکا، مونته‌نگرو[۱۹]

 

 

هزینه ها

بهترین زمان برای رزرو هتل

قیمت هتل در لس آنجلس در تمام طول سال تغییر شدیدی را تجربه نمی‌کند، اگرچه، همیشه از یک الگوی قابل پیش‌بینی پیروی می‌کنند. قیمت‌ها و تعداد مسافران از ماه ژوئن تا  سپتامبر و همچنین طی تعطیلات زمستان افزایش می‌یابد و در نقطه‌ی مقابل از اواسط ماه ژانویه تا مارس روندی نزولی را طی می‌کنند. هتل‌هایی که در طول ساحل قرار دارند، با کمال شگفتی در ماه‌های زمستان ارزان‌تر هستند. دلیل این امر سردی آب‌ها و هوا است، به همین خاطر نمی‌شود کاری بیشتر از پیاده‌روی انجام داد. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، احتمالا نیاز به یک ماشین خواهید داشت، بنابراین دور بودن مکان هتل خیلی اهمیت ندارد.

 

هاستل (خوابگاه)

هر اتاق اشتراکی در خوابگاه‌های لس آنجلس هزینه‌ای بین ۳۰ تا ۴۹ دلار دارد، در حالی که هزینه‌ی یک اتاق خصوصی با تخت دونفره به ازای هرشب بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار است.

هتل

هتل‌های این شهر تنوع قیمتی خوبی دارند و با کمی جستجو می‌توان برای هر نوع بودجه‌ای اتاقی مناسب پیدا کرد. میانگین قیمت انواع هتل بر اساس کیفیت و تعداد ستاره به شرح زیر است:

 

۱ ستاره         ۴۶ تا ۱۰۰ دلار

۲ ستاره         ۵۴ تا ۲۴۲ دلار

۳ ستاره         ۷۹ تا ۲۷۶ دلار

۴ ستاره         ۱۶۰ تا ۴۲۷ دلار

۵ ستاره         ۴۰۰ تا ۵۴۳ دلار

 

متوسط قیمت مواد غذایی

غذا و نوشیدنی در لس آنجلس نسبتا ارزان است و انتخاب‌های مقرون به صرفه‌ی زیادی در آن وجود دارد. برخی از فست فودهای محلی زنجیره‌ای مانند N’Out Burger و Tommy’s Burgers هم غذای ارزان و گران سرو می‌کنند. به علاوه در همه‌ی سوپرمارکت‌ها می‌توان غذاهای آماده‌ی خوب و ارزانی پیدا کرد.

 

صبحانه: فست فودها در همه جا وجود دارند و بهترین انتخاب‌های ارزان را باید در آن‌ها جستجو کرد (۴ تا ۸ دلار).

ناهار: رستوران‌های ارزان مکزیکی گزینه‌های مناسبی برای صرف ناهار هستند. به علاوه می‌توانید دوباره روی فست فودها هم حساب باز کنید (۵ تا ۱۰ دلار).

شام : بیشتر رستوران‌های معمولی و غیرمجلل منوی غذای مقرون به صرفه‌ای دارند. رستوران‌های چینی، یونانی و هندی معمولا انتخاب ارزانی هستند (۸ تا ۱۴ دلار).

قهوه: برخی از فست فودها یک فنجان قهوه را با قیمت مناسبی به دست مشتری می‌رسانند (۱ تا ۲ دلار).

مک دونالد بیگ مک: طرفداران مک دونالد برای پیدا کردن مکانی اینچنینی در لس آنجلس مشکل چندانی نخواهند داشت (۲/۷۵ دلار).

 

پخت غذا

اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقمند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود ۸۷ و ۷۰ دلار تهیه کنید.

محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، گوشت قرمز گاوی، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ی مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، موز، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز و کاهو می‌شود.

 

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

شهر لس آنجلس دارای یک خط مترو است، اما متأسفانه به تمام نقاط شهر دسترسی ندارد. می‌توانید از دستگاه‌های سکه‌ای یک بلیط یک طرفه و تک‌ نفره خریداری کنید. همچنین می‌توانید یک کارت متروی یک هفته‌ای با قابلیت شارژ مجدد تهیه کنید. با این وجود، اگر شما بخواهید به بیرون از شهر بروید مجبور به استفاده از ماشین هستید، زیرا لس آنجلس سیستم حمل و نقل چندان مساعدی ندارد.

اتوبوس‌های فلای اوی (نوعی اتوبوس شاتل) از فرودگاه LAX تا ایستگاه قطار مرکز شهر۸ دلار

شاتل ویژه از LAX تا هالیوود۱۷ دلار

تاکسی از فرودگاه تا هالیوود۷۰ تا ۹۰ دلار

مترو یا اتوبوس شهری (بلیت تک سفره) ۱.۷۵ دلار

مترو یا اتوبوس شهری (بلیت یک روزه) ۷ دلار

هر ۳ کیلومتر جابجایی توسط تاکسی در سطح شهر۱۲ تا ۱۶ دلار

 

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

یک کارت سیر و سیاحت در لس آنجلس تهیه کنید

اگر قرار است به تماشای مکان‌های زیادی بپردازید این کارت به شما تا سقف بازدید از  ۴۰ موزه، شرکت در تورهای گردشی و دیدن جاذبه‌های توریستی  تخفیف می‌دهد. وقتی که قیمت این کارت را با بلیط‌های جداگانه مقایسه کنید متوجه‌ می‌شوید که مقدار قابل توجهی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی خواهد شد.

لازم به ذکر میباشد بازدید از مکان‌هایی مانند هالیوود و بورلی هیلز هزینه‌ی نسبتا زیادی دارد.

اجاره خودرو

از آنجایی که همه چیز در لس آنجلس به بیرون از شهر گسترش داده شده، برای سهولت در جابجایی به یک ماشین نیاز خواهید داشت. محل‌ اجاره‌ی ماشین در فرودگاه این شهر خدمات خوبی به مشتریانش ارایه می‌دهد که می‌تواند برایتان مفید باشد.

 

 

مهمان مردم محلی

سایت کوچ‌سرفینگ راهی عالی برای این کار را پیش روی شما قرار می‌دهد. این سایت فرصتی در اختیار شما می‌گذارد تا به جای رزرو هتل و هاستل، چند شب را کنار مردم بومی هر شهر و در خانه‌هایشان آن هم به صورت رایگان سپری کنید! تنها کافی است از قبل در این سایت ثبت‌نام و درخواست خودتان را بفرستید تا احتمالا به زودی توسط شخصی دیگر از مقصد مورد نظرتان به شما پاسخ داده شود. علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، می توانید دوستانی از کشورها و فرهنگ‌های دیگری پیدا کنید و به سادگی با سبک زندگی مردم آن منطقه آشنا شوید.

 

 

جاذبه‌های معماری و شهرسازی

 

گردشگاه کانال‌های ونیزی (Venice Canals Walkway)

کانال‌های ونیزی امکان استراحت در محیطی جذاب و آرام را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌آورد. این کانال‌های زیبا و دست‌ساز که در فهرست آثار تاریخی ملی به ثبت رسیده‌اند، زایده افکار ابوت کینی (Abbot Kinney) است که در سال ۱۹۰۵ تصمیم گرفت برخی از جذابیت‌های دنیای قدیمی ایتالیایی را به لس آنجلس بیاورد. امروزه این ناحیه میزبان تعدادی از زیباترین خانه‌های این شهر و مکانی عالی برای قدم زدن است.

لس آنجلس

 

اسکله‌ سانتا مونیکا

اسکله‌ی سانتا مونیکا حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد و جاذبه‌های همچون یک اکواریوم، پاسیفیک پارک، پارک سرگرمی و دیدنی‌های دیگری را ارائه می‌دهد.

لس آنجلس
لس آنجلس

 

سالن کنسرت والت دیزنی

سالن معروف کنسرت والت دیزنی را معمار مشهور آمریکایی کانادایی تبار، فرانک گری، طراحی کرده است. این سالن در خیابان گراند جنوبی شماره ۱۱۱ قرار دارد و میزبان ارکستر دائمی فیلارمونیک لس آنجلس و استاد خوانندگان این شهر است. تالار مذکور گنجایش ۲۳۰۰ نفر را دارد. علاوه بر خود بنا که ارزش بازدید را دارد.

 

سالن تئاتر دالبی (Dolby Theatre)

تئاتر دالبی که قبلا تئاتر کوداک یا مرکز تئاتر هالیوود و هایلند نامیده می‌شد، در سال ۲۰۰۱ در منطقه‌ی هالیوود شهر لس آنجلس تأسیس شده است. از سال ۲۰۰۲ تاکنون، مراسم اسکار در این مکان برگزار می‌شود. این سالن همچنین  میزبان خوانندگان زیادی از بوده است.

لس آنجلس
لس آنجلس

تئاتر دالبی در قلب منطقه‌ی هالیوود و هایلند واقع شده است. منطقه ای پر از مرکز خرید، رستوران که افراد شب زنده‌دار عاشق آن خواهند شد.

 

دان‌تاون دیزنی، پارک دیزنی (Downtown Disney)

 

جاده مالهالند (Mulholland Drive)

اشتباه نکنید، منظور ما در اینجا فیلم به یاد ماندنی جاده مالهالند اثر دیوید لینچ نیست، اما خیلی هم بی‌ربط نخواهد بود. لس آنجلس توسط یک منطقه‌ی بزرگ کوهستانی تقسیم شده است که از اقیانوس شروع و به هالیوود ختم می‌شود. جاده مالهالند در طول این منطقه امتداد دارد. مناظری که در این مسیر و هنگام رانندگی مشاهده خواهید کرد، چشم‌اندازی وسیع و زیبا از لس آنجلس را در اختیار شما خواهد گذاشت. اگر اتومبیل اجاره کردید، توصیه می‌کنیم برای یک بار هم که شده، این مسیر را طی کنید.

 

پارک گریفیث

پارک گریفیث دومین پارک بزرگ در سراسر ایالات متحده محسوب می‌شود. مسیر‌های پیاده‌روی این پارک به جاده‌ی مالهالند منتهی می‌شوند و مناظری بسیار زیبا از محیط شهری در اختیار می‌گذارند.

 

پالیسیدز پارک (Palisades Park)

پارک پالیسیدز مجموعه‌ای آراسته از باغ‌ها، زمین‌های چمنی، درختان بلند و گردشگاه‌هایی در امتداد خیابان عریض اوشن است که از اسکله‌ی سانتامونیکا شروع و به شهرک ۱۴ در شمال ختم می‌شود. مناظر ساحلی در اینجا بسیار خیره‌کننده به نظر می‌رسد.

این پاک برای تماشای غروب آفتاب در افق اقیانوس آرام منطقه‌ای ایده‌آل است.

 

گودال‌های قیر و موزه‌ی لا بریا (La Brea Tar Pits and Museum)

گودال‌های قیر لابریا یکی از منابع فراوان فسیل در جهان است که توسط حباب‌های نفت خام در بیش از ۱۰,۰۰۰ سال قبل شکل گرفته و به همین دلیل هیچ‌گونه فسیل دایناسوری در آن وجود ندارد‌. تا به امروز بیش از یک میلیون استخوان در این منطقه کشف شده است و حفاری‌ها هنوز هم ادامه دارد. موزه‌ی لابریا بقایای زیادی از عصر یخبندان از جمله استخوان‌های ببر دندان خنجری، دایرولف (مجموعه‌ی بازی تاج و تخت) و ماموت‌های ۴۰,۰۰۰ ساله را به نمایش می‌گذارد. بزرگ‌ترین فسیل واحد در این موزه مربوط به درخت سرو کوهی است که ۱۴,۵۰۰ سال قدمت دارد.

Runyon Canyon Park

 

مرکز گتی (The Getty Center)

معماری بنای موزه‌ی گتی به حدی زیباست که شما را مسحور خود خواهد کرد. این موزه نمایشگاه هنری بسیار خوبی دارد. موزه‌ی مذکور در سال ۱۹۹۷ تأسیس شد و یکی از مراکز مهم هنری و فرهنگی جهان به شمار می‌رود. تمرکز ویژه‌ی این موزه روی آثار و فرهنگ تمدن اروپا است، با این وجود کلکسیون عکس بی‌نظیری را هم به نمایش گذاشته است.

موزه‌ی رکوردهای جهانی گینس (Guinness World Records Museum)

استودیوهای هالیوودی یونیورسال (Universal Studios Hollywood)

لس آنجلس
لس آنجلس

 

منابع:

آرشیو مرکز آمد

وب سایت کجارو

وب سایت ویکی پدیا

priceoftravel tripadvisor numbeo

 

گردآوری و پژوهش توسط بخش معماری و شهرسازی ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

Amadgp.ir

کپی از مطلب فقط با درج لینک مستقیم بلامانع می باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*