مثلث بندی

به نام خدا

مثلث بندی

نقشه برداری
نقشه برداری

همه چیز در مورد مثلث بندی

با وجود روش های جدید و البته پر هزینه تر مثل استفاده از دوربین هنوز هم مثلث بندی یکی از پرکار برد ترین روش های برای نقشه برداری معماری می باشد.که علت آن را میتوان در کم هزینه بودن و آسان بودن جست و جو کرد.

کاربرد

روش مثلث بندی معمولا برای زمین های مسطحی استفاده می گردد که مساحتی بسیار زیادی در حد چند هکتار نداشته باشند.

این روش بیشتر براى برداشت محدوده ی قطعه زمین ها مورد استفاده قرار مى گیرد و از طریق آن مى توان مساحت قطعه زمین را نیز به راحتى محاسبه نمود.

ما در اینجا علاوه برپیاده کردن مثلث بندی به صورت دستی و سنتی ، به روش پیاده کردن روی فایل  کد و به صورت نقشه نیز می پردازیم.

 

برداشت از زمین:

ابتدا قطعه زمین به مثلث هایى تقسیم مى شود؛ سپس مثلث ها را اندازه گیرى مى نمایند تا شکل منطقه برداشت شود. درضمن مى توان عوارضى را که در داخل منطقه وجود دارند نسبت به مثلث ها برداشت نمود.

در انجام روش مثلث بندى توجه به نکات زیر ضرورى مى باشد:

۱-  از آن جا که دقت این نوع برداشت بستگى کامل به اندازه گیرى اضلاع مثلث ها دارد؛ پس باید اضلاع مثلث ها را بادقت اندازه گیرى نمود.

۲-  براى بالا بردن دقت مى توان هر دو مثلث را یک چهارضلعى فرض کرده و قطر دیگر آن را نیز اندازه گیرى نمود. براى مثال مى توان اقطار JE و CJ و BL و EH در شکل زیر را انداز ه گیرى نمود. روش دیگر اینکه میتوان ارتفاع مثلث ها را با گونیاى مسّاحى پیدا نموده و مترکشى کرد.

مثلث بندی
مثلث بندی

 

۳- مثلث ها طورى انتخاب شوند که حتى الامکان اضلاع آن ها متناسب باشند و زاویه ها خیلى بسته یا خیلى باز نباشند ( بین ۳۰ تا ۱۲۰ درجه ).

در شکل زیر یک نمونه از روش اشتباه مثلث بندى نشان داده شده است. هما نطور که مشاهده مى شود در مثلث ACD دو طول بلند و یک طول کوتاه وجود دارد. درضمن زوایا نیز خیلى تند یا خیلى باز هستند

مثلث بندی
مثلث بندی

۴-  طول اضلاع و کروکى منطقه را در یک جدول، مانندشکل زیر ثبت مى نماییم.

مثلث بندی
مثلث بندی

۵-  هرگاه یک ضلع منطقه ی مورد برداشت خیلى بلند باشد (مانند ضلع CD شکل بالا) براى آن که شرایط لازم براى مثلث ها فراهم شود با انتخاب نقطه اى روى آن ( مانند M روی شکل بالا ) آن را به دو قسمت کوچکتر تبدیل مى کنیم.

 

محاسبه و ترسیم

اطلاعات جمع آورى شده از مرحله ی برداشت، اغلب قابل استفاده نیست؛ مگر آن که پس از محاسبات لازم، به صورت گرافیکى (نقشه) تبدیل شده باشد. انتقال اندازه هاى به دست آمده از برداشت با یک مقیاس معین روى کاغذ « ترسیم نقشه » نام دارد. ، البته نقشه را ابتدا یک بار با مداد ترسیم کرده، براى کنترل به منطقه برده، صحت اندازه ها و اطلاعات آن را بررسى مى نمایند و پس ازحصول اطمینان از درستى مندرجات آن بار دیگر آن را روى کاغذمخصوص ( کالک ) و با قلم مخصوص ( راپید ) رسم مى نمایند که در این حالت به آن نقشه اصلی (Original ) مى گویند.

براى ترسیم به روش مثلث بندى فقط وجود یک پرگار و یک خط کش کافى است و محاسبه در این روش منحصر به تبدیل طول هاى اندازه گیرى شده به مقیاس نقشه است .در مورد نحوه ی استفاده از پرگار و خط کش با توجه به شکل زیر به توضیحات زیر توجه نمایید:

مثلث بندی

۱-طول AB  را که به مقیاس نقشه تبدیل کرده ایم به وسیله خط کش پیاده مى کنیم.

۲- پرگار را روى خط کش گذاشته به اندازه ی AC   (تبدیل شده به مقیاس) باز مى کنیم.

۳- سوزن پرگار را روى نقطه ی A  قرار داده به اندازه ی  AC کمانى رسم مى کنیم.

۴- بار دیگر پرگار را روى خط کش گذاشته به اندازه ی BC  (تبدیل شده به مقیاس) باز مى کنیم.

۵- سوزن پرگار را روى نقطه ی B  گذاشته به اندازه ی BC کمانى رسم مى کنیم تا کمان قبلى را قطع کند و به این ترتیب ، نقطه ی C از برخورد دوکمان حاصل مى شود.

۶-  براى بقیه ی نقاط نیز به همین ترتیب عمل مى کنیم.

۷-طول هایى را که جهت کنترل اندازه گیرى کرده بودیم نیز روى کاغذ پیاده میکنیم مثلاً براى ترسیم نقطه ی G ،تقاطع دوکمان به طول هاى AG و MG کافى است، اما اگر طول CGرا براى کنترل کار ، اندازه گیرى کرده باشیم، باید کمان CG ، نیز از محل برخورد دوکمان دیگر بگذرد. درغیر این صورت محل برخورد سه کمان به صورت شکل زیر خواهد بود:

مثلث بندی
مثلث بندی

 

همان طور که مى بینید به جاى یک نقطه ی G سه نقطه داریم. (البته در اینجا این اختلاف را خیلى بزرگ نشان داد ه ایم .)

مثلثى را که از سه نقطه ،G براى یافتن یک محل مناسب براى تشکیل مى شود ترسیم نموده عمود منصف سه ضلع آن را ترسیم میکنیم، محل برخورد سه عمود منصف بهترین محل براى نقطه ی است.شکل زیررا ملاحظه نمایید.

مثلث بندی
مثلث بندی

 

روش کد

در محیط اتوکد نیز با زدن کمان یا داره به شعاع مورد نظر میتوان بسیار دقیق نقاط را پیدا کرد:

 

مثلث بندی
مثلث بندی

 

محاسبه مساحت مثلث و مساحت کل زمین:

 

مثلث بندی
مثلث بندی

معمولاً قطعه زمین ها به صورت چند ضلعى نامنظم مى باشند که در این صورت ممکن است از روش مثلث بندى براى برداشت آن استفاده شده باشد.

در این حالت حتى اگر نقشه نیز تهیه نشده باشد به وسیله کروکى و برداشت هاى انجام شده میتوانیم مساحت هر مثلث را محاسبه نموده از جمع مساحت هاى مثلث ها، مساحت شکل مورد نظر را محاسبه نماییم. شکل بالا مثالى ساده از یک قطعه زمین پنج ضلعى است که به روش مثلث بندى برداشت شده است و مى خواهیم مساحت آن را محاسبه نماییم:

روش سنتی:

حل: ابتدا مساحت هر مثلث را محاسبه مى کنیم و سپس مساحت ها رو با هم جمع میکنیم.

فرمول
فرمول

 

مثلث بندی

 

  

پس مساحت زمین:۲۳۵۴٫۸۳ متر مربع

 

روش محاسبه با اتوکد(راه آسان و کوتاه)

همانطور که دیدید روش سنتی محاسبه بسیار زمانبر و طولانی است. اما در اتوکد کافیست Area را تایپ کرده و اینتر زده و بر روی رئوس شکل کلیک کرده و با اینتر و به سادگی مساحت را بدست آورید!

مثلث بندی
مثلث بندی
نقشه کشی
نقشه برداری و نقشه کشی

 

منابع:

کتاب نقشه برداری هنرستان

آرشیو مرکز هنری اجتماعی آمـد

 

 

گردآوری و پژوهش توسط بخش معماری و شهرسازی ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

Amadgp.ir

کپی از مطلب با درج لینک مستقیم بلامانع می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*