نقشه برداری

عنوان درس:نقشه برداری

Surveying

همه چیز در مورد  نقشه برداری+ فایل PDF

نقشه برداری
نقشه برداری

نقشه برداری از دروس مهم و اصلی معماری است مقصود از ارائۀ این درس آشنایی با فن نقشه برداری، چگونگی برداشت عوارض زمین و نیز پیاده نمودن نقشه های ساختمانی بر روی آن می باشد .

 

بخشی از سرفصل درس :

*کلیات و تعاریف نقشه برداری شامل انواع نقشه برداری به طور اعم ( مستوی و ژئودزی ) ، اصول کلی عملیات تهیه یک نقشه، انواع نقشه و موارد استفاده از آنها، مقیاسها در نقشه برداری، تعاریف سطح تراز، سطح ژئوئید و …

* خطاها، انواع خطاها، منابع خطاها، محتمل ترین مقدار، خطای استاندارد، خطای معیار، خطای احتمالی، حداکثر خطا، تعریف خطای نسبی با دقت .

* اندازه گیری فاصله با روشهای معمولی و انتخاب روشها بر حسب نوع وسیله، نوع کار و دقت مورد لزوم، شناسایی وسایل اندازه گیری طول به طور مستقیم و غیر مستقیم، نحوه اندازه گیری طول مسقیم بدون موانع، با وجود موانع ( در سه حالت )

* شناسایی وسایل ساده نقشه برداری و کار با آنها، ( متر، ریسمان، شاقول ریال شمشه، تراز و … نوار مساحی، گونیای مساحی و منشور، ژالون، شیب سنج، تراز دستی، میخ فلزی ارتفاع سنج، قطب نما … )

* ترازیابی شامل انواع ترازیابی و بررسی خطاها و سرشکنی خطاها در ترازیابی

* اندازه گیری زاویه (زاویه یابی ) شامل انواع زاویه و روش های زاویه یابی و ساختمان زاویه یاب

*تعیین امتداد و موقیعت شامل تعریف انواع شمال و ژیزمان ها و نحوه محاسبه ژیزمان براساس موقعیت و تعیین موقعیت بر اساس ژیزمان و طول.

 

حال با توجه به دو برنامه درسی موجود ، این درس را تشریح می کنیم :

۱ – برنامه درسی جدید، مصوب سال ۱۳۹۵ که در دانشگاه تهران و بعضی دانشگاه ها طبق آن تدریس می گردد و آخرین بار توسط دانشگاه فردوسی بازنگری شده است و تا سال ۱۴۰۲ معتبر است . لازم به توضیح می باشد که نقشه برداری در دانشگاه فردوسی به عنوان درس اختیاری گنجانده شده است اما در سایر دانشگاه نقشه برداری با عنوان« نقشه برداری در معماری »  همچنان درس اصلی محسوب می گردد.

۲ – برنامه درسی قدیمی ، مصوب شورای عالی برنامه ریزی سال ۱۳۷۷ که همچنان در دانشگاه علم و صنعت و بعضی دانشگاه ها طبق آن تدریس می گردد.

 

مشخصات کلی،برنامه و سرفصل دروس کارشناسی مهندسی معماری بازنگری شده مورخ ۶/۱۰/۱۳۹۵:

 

نقشه برداری در معماری
نقشه برداری در معماری
نقشه برداری در معماری
نقشه برداری در معماری

 

نقشه برداری
نقشه برداری

مشخصات کلی،برنامه و سرفصل دروس کارشناسی مهندسی معماری مصوب شورای عالی برنامه ریزی ۲۴ / ۸ / ۱۳۷۷ :

نقشه برداری
نقشه برداری
نقشه برداری
نقشه برداری

دانلود فایل PDF :

نقشه برداری

 

گردآوری و تحقیق از بخش معماری و شهرسازی ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*