نقشه کشی اسکلت بتنی

کتاب هایی که باید خواند

Drawing Concrete structure

نقشه کشی اسکلت بتنی
نقشه کشی اسکلت بتنی

این بخش را با کتاب های ساده رایگان اما ارزشمند آغاز می کنیم یکی از این کتابها کتاب« نقشه کشی اسکلت بتنی» از:

شاخۀ: کاردانش
زمینۀ: صنعت
گروه تحصیلی: عمران
زیر گروه: معماری

این کتاب همراه با تصاویری از محل اجرای پروژه تهیه شده است و برای دانشجویان معماری و عمران که خصوصا از شاخه های نظری وارد دانشگاه شده اند مناسب می باشد.

معایب و محاسن سازه هاى بتن آرمه

مصالح مختلفی مثل فولاد، چوب، مصالح بنائی و بتن ممکن است به عنوان گزینه هائی برای ساخت یک بنا مطرح باشند و این گزینه ها برای بسیاری از سازه های متداول، وجود دارند؛
اگرچه در ساخت اسکلت سازه های بلند، ممکن است به فولاد و بتن محدود گردند. با این وجود امروزه بتن آرمه به عنوان یک گزینه قابل اعتماد برای ساخت بسیاری از سازه های کوچک و بزرگ محسوب می گردد؛ به طوری که شاید بتوان از آن به عنوان مهم ترین ماده ساختمانی موجود با کاربردی فراگیر در تمام دنیا نام برد.

موفقیت قابل توجه بتن آرمه نسبت به سایر مصالح ساختمانی و به خصوص فولاد در کاربرد فراگیر آن را می توان مرهون موارد زیر دانست:
-بتن مقاومت فشاری قابل قبولی در مقایسه با بسیاری از مصالح ساختمانی دیگر دارد.
-تمامی اجزاء تشکیل دهنده بتن به جز سیمان به عنوان مصالح محلی و ارزان قیمت محسوبمی شوند. تقریباً در همه جا مى توان آب، ماسه و شن را از فواصل نزدیک به محل بتن ریزى حمل نمود.
-بتن را می توان به سهولت به هر شکل دلخواه درآورد. با ساختن قالب مناسب، تقریباً هر گونه مقطع سازه اى و شکل معمارى را مى توان از بتن آرمه تولید کرد.
-بتن مقاومت خوبی در مقابل آتش، دارد. یک ساختمان بتن آرمه مى تواند ساعت ها در مقابل آتش سوزى هاى مهیب مقاومت کند، بدون آن که فرو بریزد. این مسئله فرصت کافى براى مهار آتش و نیز تخلیه ساختمان از نفرات و اموال را فراهم مى کند.

-بتن همچنین مقاومت خوبى در مقابل رطوبت و آب دارد.
-اجزاء بتن آرمه از صلبیت بالایی برخوردارند. به همین دلیل معمولاً ساکنان یک ساختمان بتن آرمه در هنگام وزش بادهای شدید و یا تحرک زیاد همسایگان، لرزه ای را احساس نمی کنند.
-اجزاء بتنی در مقایسه با سازه فولادی به صورت ذاتی به محافظت و نگهداری کم تری نیاز دارند.
-بتن در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، عمر بهره دهی بسیار طولانی دارد. تحت شرایط مشخص، یک سازه بتن آرمه می تواند برای همیشه بدون کاهش در ظرفیت باربری مورد استفاده قرار گیرد. این مسئله مبتنى بر این واقعیت است که بتن در طول زمان نه تنها کاهشمقاومت ندارد، بلکه با گذشت طولانى زمان با تحکیم بیشتر سیمان، افزایش مقاومت نیز دارد.
-بتن در بعضی از اجزاء سازه ای نظیر پی ها، دیوارهای زیرزمین و شمع ها، به عنوان تنها گزینه اقتصادی محسوب می شوند.

 

-اجرای بتن و سازه های بتن آرمه در مقایسه با سایر مصالح نظیر فولاد و یا حتی چوب نیاز به نیروهای اجرایی و کارگران با مهارت بالا ندارد.از طرف دیگر برای بتن نقاط ضعفی را نیز می توان برشمرد که برخی از آن ها عبارت اند از:
– مقاومت کششی بتن بسیار پایین بوده و در حدود یک دهم مقاومت فشاری آن است.
– هزینه ساخت، اجرا ونگهداری قالب در حدود ۳۰ الی ۵۰ درصد کل هزینه اجرای سازه بتن آرمه بالغ می شود.
– کنترل کیفیت بتن یک کنترل کارگاهی است و نسبت به کنترل کیفیت فولاد که در کارخانه انجام می شود، به مراتب پایین تر خواهد بود.

 

ترسیم ستون و پی و تیر بعد از مطالعه این کتاب برای شما آسانتر خواهد شد:

نقشه کشی اسکلت بتنی

 

نقشه کشی اسکلت بتنی
نقشه کشی اسکلت بتنی

 

گردآوری و پژوهش توسط بخش معماری و شهرسازی ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

Amadgp.ir

کپی از مطلب فقط با درج لینک مستقیم بلامانع می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*