پتینه

به نام خدا

پتینه

Patina

همه چیز در مورد  پتینه کاری

پتینه
پتینه

تعریف:

پتینه‌کاری هنر کهنه کردن اجسام و کارهای هنری با بهره‌گیری از رنگ و بافت و ایجاد نمایی کهنه و فرسوده شده یا اکسیدشده است. در این هنر، با کمک رنگ‌های پوشاننده، روشن‌کننده و تیره‌کننده، و مات‌کننده، به اشیا حالتی فرسوده، خورده شده، و کهنه داده می‌شود.

در فرهنگ لغات، «پتینه» (انگلیسی: Patina) به لایه نازکی بر سطوح سنگ، مس، مفرغ و دیگر فلزات، یا اثاثیه چوبی گفته می‌شود که نشان از قدمت و کهنگی دارد.

خوردگی در فلز مس با رنگ سبز همراه است که به آن پتینه می گویند. این ماده بر روی فلز مس ایجاد شده و می‌تواند مانع از خوردگی بیشتر سطح فلز شود که به اصطلاح به آن “لایه محافظ در برابر خوردگی” می گویند.

هنرمندان و فلزکاران اغلب و عمداً پتینه را به طرح اصلی و دکوراسیون هنری و مبلمان اضافه می کنند و یا از پتینه برای شبیه سازی اشیای جدید به اشیای قدیمی و عتیقه استفاده می کنند. این فرآیند distressing(قدیمی سازی) نامیده می شود. به این شیوه حس زیبایی شناختی سنتی انسان در دنیای مدرن امروز زندگی می شود.

 

پتینه در معماری

پتینه یکی از تکنیک های مدرن در نقاشی ساختمان است که قابلیت اجرا بر روی سطوح مختلف از جمله دیوار، سقف، سطوح فلزی،پارتیشن ها و … را دارد. این تکنیک پرطرفدار می تواند دیوار ساده ساختمان شما را به دیواری زیبا و چشم نواز تبدیل کند.

پتینه علاوه بر زیبایی و جذابیتی که به سطوح مختلف می بخشد، پوشش محافظتی برای مواد نیز هست که می تواند آن ها را از زنگ زدگی و آسیب های آب و هوایی مصون نگه دارد.

پتینه یک لایه نازک است که به شکل های مختلف بر روی سنگ، برنز،مس و فلزات مشابه، بر روی مبلمان چوبی و سایر سطوح قرار می گیرد.

در روش های سنتی نقاشی ساختمان مانند رنگ روغن یا کاغذ دیواری، طراح محدود به استفاده از مدل های از پیش طراحی شده توسط کارخانه بود و امکان اعمال خلاقیت بسیار ناچیز بود و دست طراحان بسته بود اما پوشش های جدید این قابلیت را که هر فردی بتواند حس و تفکر و سلیقه ی خود را در خانه یا محل کار به کار ببرد را فراهم نموده، یکی از این پوشش ها رنگ دکوراتیو یا همان پتینه می باشد.

پتینه
پتینه

گروه بندی

پتینه را می توان در دو گروه رنگ و بافت تقسیم بندی کرد. هر گروه نیز دارای صدها رنگ و نقش زیبا و چشم نواز است.

 

در فلزات، پتینه پوششی از ترکیبات شیمیایی مختلف از جمله اکسیدها، کربنات ها، سولفیدها یا سولفات است که بر روی سطوح در مقابل عناصر جوی(اکسیژن، باران، باران اسیدی،دی اکسیدکربن،ترکیبات گوگرد دار) فرم داده می شود. یک مثال متداول از آن زنگ زدن آهن یا فلزات است در معرض اکسیژن است که با رنگ کردن می توان جلوی این عمل را گرفت.

پتینه کاری به صورت پتینه برجسته یا پتینه غیربرجسته انجام می شود. همچنین پتینه ابر و باد، پتینه طرح ترک، پتینه طرح چوب ،پتینه طرح سنگ و انواع دیگر پتینه زیبایی خاص خود را داشته و انرژی مثبتی را در ساختمان جاری می سازد.

 

کاربرد پتینه کاری :

پتینه روی ظروف و اشیای تزیینی کاربرد بسیار گسترده ای دارد و شامل طیف وسیعی از رنگ ها و ترکیبات مختلف می باشد.

از اساسی ترین و مهم ترین قسمت ها در دکوراسیون داخلی، دیوارها می باشند. با ایجاد تغییراتی بر روی دیوارها، فضای داخلی را می توان به کلی دگرگون ساخت.

پتینه
پتینه

 

پتینه روی دیوار

پتینه روی دیوار و تاثیر آن در دکوراسیون داخلی منزل :

خانه مکانی است برای استراحت و آرامش، جایی که در آن تجدید قوا کرده و برای فعالیت مجدد آماده می شویم. بعضی وقت ها فضای خانه یکنواخت می شود و حس و حال سابق را ندارد. دیدن هر روزه دیوارها و وسایل و دکوراسیون می تواند خسته کننده و تکراری شود.

بی هیچ تردیدی چاره این مشکل تغییر دادن دکوراسیون منزل است.برای تغییر دکوراسیون نیازی نیست هزینه های زیادی صرف کنید و دوباره لوازم جدید برای منزل خود بخرید.یکی از  مدرن ترین شیوه در تغییر دکوراسیون منازل، پتینه کاری است.هنر پتینه کاری در میان بانوان با سلیقه از محبوبیت زیادی برخوردار است.

 

کاربرد پتینه روی دیوار

یکی از جالب ترین تکنیک ها در تغییر دکوراسیون، کاربرد پتینه روی دیوار، قلمداد می شود.رنگ دیوارها تاثیر زیادی در ظاهر منازل دارد و مکان مناسبی هستند برای انجام طرح های مختلف.

سالهاست که برای تزیین دیوارها از تابلوها و دیوارکوب ها استفاده می شود.این تزیینات با اینکه زیبایی و جلوه خاصی را بر روی دیوار به وجود می آورند ولی تا حدی موجب صدمه زدن به دیوار نیز خواهند شد.در اثر مرور زمان دیوارها آسیب دیده و گاهی نیز ترک بر می دارند.

با پتینه علاوه بر زیبایی ظاهری به رفع عیوب احتمالی دیوار نیز کمک می کند.اگرچه رنگ کردن دیوار به صورت ساده نیز می تواند تغییر شگرفی در دکوراسیون ایجاد کند اما پتینه کاری روی دیوار در رنگ و بافت ظاهری دیوار تغییر ایجاد می کند..

 

مزایای نقاشی ساختمان با پتینه:

۱۱۰۰ درصد قابل شستشو است.

۲-پوشش ترک های دیوار یا سقف

۳-دیرتر کثیف می شود.و هر لکه ای را نشان نمیدهد

۴-امکان گردگیری و گرد زدایی در کوتاهترین زمان ممکن

۵-دوام و پایداری

۶-به سادگی قابل ترمیم مجدد و لکه گیری را دارد.

 

آموزش پتینه روی دیوار

یادگرفتن هنر پتینه کاری و پتینه روی دیوار از مواردی است که مورد توجه و استقبال زیادی قرار گرفته است. و یکی از موثرترین تکنیک ها در دکوراسیون داخلی پتینه کاری روی دیوار است که بر روی دیوار منازل کاربرد فراوان دارد. هر چند انجام این کار نیاز به اساتید با تجربه و کارکرده ای دارد.ولی با کمی دقت و صرف وقت می توان طرح هایی ساده اما مبتکرانه و خلاقانه را بر روی دیوارها پیاده سازی کرد

پارچه یا اسفنج و رنگ پتینه تنها ابزاری هستند که نیاز دارید. اما باید توجه کنید که مانند هر کار دیگری باید کار را به کاردان سپرد، پس به نقاش خود اعتماد کنید و طرحی که در سر دارید با او در میان بگذارید. اما برای اینکه با چند تکنیک ساده پتینه کاری رو دیوار آشنا شوید، همچنان با ما باشید:

پتینه
پتینه

تکنیک های پتینه روی دیوار:

 

پتینه با اسفنج:

Patina with sponge

مراحل

۱- تمام سطح دیوار را رنگ کنید.

برای به کارگیری این تکنیک می بایست ابتدا دیوار را با رنگ مورد نظر رنگ آمیزی کنید.این رنگ معمولا یکدست و تک رنگ استفاده می شود.

از رنگ متضاد برای ایجاد طرح استفاده کنید.پس از خشک شدن دیوار کار طراحی را شروع کنید.

۲- یک تکه اسنفج را به رنگ آغشته کنید، رنگ های اضافه را توسط کاغذ(مثلاً روزنامه) از آن بگیرید و سپس به صورت ضربه های آرام به دیوار بزنید.

با کمی تمرین می توان زیباترین طرح های ابتکاری را روی دیوار اجرا کرد.

 

پتینه
پتینه

پتینه با پارچه:

Patina wall texture

در مقایسه با پتینه با اسفنج زمان بیشتری باید صرف این تکنیک پتینه با پارچه کنید. تعداد زیادی از تکه پارچه را فراهم کرده و به ترتیب یکی یکی هر کدام از تکه ها را در دست مچاله کنید، پس از اینکه به رنگ آغشته شدند بر روی دیوار ضربه بزنید.

مراحل:

۱-مستطیلی به ابعاد ۱۵ در ۲۰ سانتی متر از پارچه ای بدون پرز تهیه کنید.

۲-دو سر پارچه را تاب داده و لوله کنید.

۳-این لوله پارچه ای را به رنگ دلخواه و متضاد زمینه آغشته کنید.

۴-حال این پارچه را روی دیوار بکشید و این کار را در سراسر دیوار تکرار کنید.

طریقه کشیدن پارچه روی دیوار شبیه وردنه کرن خمیر می باشد.

 

پتینه  بافت دار بر روی دیوار:

پتینه می توان از ترکیب پودر مل، روغن الیف، آب و رنگ روغنی ساختمان برای بدست آوردن خمیری شل استفاده کرد. این خمیر در بافت دار کردن دیوار به کار می رود. البته می توانید مقدار آب و پودر مل را برای رسیدن به غلظت دلخواه تغییر دهید.

 

تکنیک رنگ برداری در پتینه

برای اجرای این تکنیک پتینه، باید دیوار را به صورت کامل رنگ آمیزی کنید.بهتر است رنگ استفاده شده کمی از حد معمول رقیق تر باشد.در حالی که دیوار هنوز خیس است،پارچه نخی و بدون پرزی را در دستان مچاله کرده و به دیوار ضربه بزنید.نیازی به کشیدن نیست و کافی است ضربه بزنید.

نتیجه کار:

اثری مهیج ناشی از پاک شدن رنگ و به جای ماندن جای پارچه مچاله شده است.

نکته:

در این تکنیک باید سرعت عمل داشته باشید و تا رنگ خشک نشده،

رنگ های اضافی را پاک کنید.

آغشته کردن پارچه به تینر روغنی کار را ساده تر می کند.

 

تکنیک راه راه کردن دیوار :

یکی از طرح های ابتکاری و بسیار محبوب پتینه کاری روی دیوار، تکنیک دیوار راه راه است که به سادگی قابل انجام می باشد.

نقطه مرکز دیوار را پیدا کرده و از خط وسط دیوار را به نوارهای هم اندازه تقسیم کنید.یکی در میان نوارها را رنگ آمیزی کنید.

با رنگ متضاد قسمت های رنگ نشده را نیز با دقت رنگ کنید.رنگ نباید در قسمت های قبلی وارد شود.

+تکنیک دیوار راه راه مناسب کل اتاق نیست و بیشتر به صورت تک دیوار استفاده می شود.

+همخوانی رنگ ها در این تکنیک اهمیت زیادی دارد.

 

قیمت

قیمت پتینه و رنگ های دکوراتیو در پاییز ۹۷  از متری ۱۵ هزار تومان به بالاست.با توجه به اینکه پتینه یک کار هنری است و تنوع بسیار زیادی دارد و همچنین بعضی نمونه ها کار زیادی می طلبد و رنگ و متریال بعضی کارها  بعلت برند خارجی بودن و تکنولوژی خاصی که در ان بکار برده شده گران قیمت هستند سقف قیمت ثابت و خاصی ندارند.الزاما هم ارزان یا گران بودن یک پتینه ربطی به زیبایی ان ندارد.چون تنوع سلیقه ها بسیار زیاد میباشد،ممکن است یک نمونه از نظر شما زیبا و جذاب باشد و از نظر دیگران اینطور نباشد و بالعکس.

قیمت های رقابتی و مناسب میباشند.اگر متراژ کار کم باشد بصورت چکی و در متراژ های بالا بصورت متری محاسبه میگردد.

قیمت ها بسته به متراژ-دستگیری کار-خراب بودن سطح کار و مسافت تغییر کنند.

تذکر:قیمت ها بر اساس دیوار رنگ شده نوشته شده.پتینه بروی گچ قابل اجرا نمی باشد.

 

پتینه
پتینه

منابع:

کتاب سبک شناسی معماری ایرانی

وب سایت تصویرگران پویا اندیش

وب سایت ویکی پدیا

آرشیو مرکز هنری اجتماعی آمد

وب سایت نقاشی ساختمان هنرمند

 

گردآوری و پژوهش توسط بخش معماری و شهرسازی ،مرکز هنری اجتماعی آمـد

Amadgp.ir

کپی از مطلب با درج لینک مستقیم بلامانع می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*