پدافند هوایی سمنان

سربازی اجباری ، اتلاف وقت ، خوشی و ناخوشی ها

ویرایش ۹۷/۵/۱۶

اعزام ۱ اسفند ۹۵ -دوره آموزشی – پدافند قرارگاه خاتم الانبیا آجا(ارتش) سمنان

مرخصی

مرخصی اولیه:از ساعت ۲ بعد اظهر ۵ اسفند تا ۶ صبح ۱۵ اسفند بنا به دلایلی مرخصی دادن!!

مرخصی عید :از ۲۶ اسفند تا ۱۵ فروردین دادند!!

گردان ها :در ۵ روز اول(قبل از مرخصی اولیه) مشخص نشد و بصورت موقت در گردان فتح المبین(بهترین گردان) مستقر بودیم.گردان فتح المبین معمولا دکتری و فوق لیسانس رو در خود جای میده ،گردان بدر فوق لیسانس و لیسانس و سایر گردان ها به ترتیب نصر و احد و خیبر محل مستقر شدن سایر لیسانس ها هستند ترتیب بندی به صورت حروف الفبا میباشد.

شرایط

مکان:به فاصله حدود چهل کیلومتر از سمنان، بدون هیچ همسایه و آبادی !،برای دیدن پدافند در گوگل مپ اینجا کلیک نمایید.

باد:عدم وجود همسایه باعث شده باد به شدت روی هوا تاثیر بگذاره و به سرعت گرما رو به سرما و سرما رو به گرما تبدیل کنه!!

پوشش:روز اول حتما لباس گرم نیاز بود چون کلی ایستادن و اتلاف وقت در هوای آزاد داشت.اما از روز دوم که لباس های ارتش تحویل گرفته شد اوضاع بهتر میشه( لباس ارتش نسبتا خوب بوده و در مقابل سرما و رطوبت مقاومت نسبی داشت.)

پوتین: وزن خیلی زیادی نداشت ولی برای مسافت طولانی خسته کننده و کم کیفیفت هست

خوراک:روز اول غذای درست درمون نبود مثلا یه کنسرو لوبیا با کمی نون لواش رو دو نفر میخوردن اما از روز های بعد کمی بهتر میشه (کلا روز اول همه چی داغونه!)،اما از غذاها انتظار زیادی نداشته باشید! و آگاه باشید!! که اینجا زیر مجموعه ارتش هست و به پای غذا و کلا امکانات سپاه نمیرسه!

مدارک

مدارک: همونطور که میدونید علاقه خاصی به کاغذ بازی و تکرار مکررات و فرم پر کردن دارند و این روال آرشیو کاغذی در هر بخش!! محدود به سربازی نمیشه و احتمالا در ادارات یا دانشگاه دید. پس بهتره از هر چیز چندتا کپی داشته باشید!خصوصا پرینت حساب که از بانک باید بگیرید و کپی کارت ملی و شناسنامه.

نظافت

نظافت:به نظافت خیلی اهمیت بدید چون اگه بیماری بگیرید استراحت درست درمون ندارید و شرایط سختی براتون پیش میاد، بشقاب و قاشق فلزی یادتون نره(فقط فلزی چون لیوان و بشقاب و… غیر فلزی مجاز نیست) .سلف را خود شخص باید بشوره و تحویل بده و از اینجا سلف کسی که درست شسته بود و کسی که خراب کاری میکرد روی هم میرفت و هر دو کثیف میشد. خبری از قاشق و چنگال هم نبود.! که این اوضاع بعد از اینکه به صورت رسمی گردان بندی شدیم سازماندهی شد و به هر شخص یک سلف تحویل داده شد.

حمام: هفته ای ۲ مرتبه که در حدود ۱۰ دقیقه باید تمومش کنید!!

گوشی

گوشی و…: ۱اسفند در دژبانی تحویل گرفته شد و هنگام خروج برای مرخصی اولیه( ۵ اسفند) به اشخاص پس داده شد اما از دفعات بعد تحویل گرفته نشد (که ای کاش کمدی تعبیه میشد و به صورت رسمی تحویل گرقته میشد!)

رفتار

فرماندهان(کادری ها) و اراشد(قدیمی ها): گردان فتح المیبن نسبتا رفتار مناسبی داشتند،نصر کمی بدتر شد

سربازها

سربازها:انواع مختلف در رنگ های متفاوت !! :عاقل،مشنگ،پر ادعا،ترسو،با معرفت،معتاد،بی ادب(دائم الفحشین!!)،اونایی که خودشون نبودن(الکی داش میگفتن!!)،اونایی که فکر میکنن خیلی میدونن (کلی حرف مفت میزدن)،از زندگی سیر های بی انگیزه و با انگیزه ها.

بنا به گفته فرماندهان کمترین مدرکی که پدافند سمنان از دوره ما جذب میکنه لیسانس هست ،اونایی که حرف ج چ ح خ د ذ ر ز بودیم در گردان نصر افتادیم البته این ترتیب بسته به مدارک دکترا و فوق لیسانس هم داشت چون هر چه مدرک دکترا و فوق بالاتر باشه لیسانس ها به گردان پایینتر هدایت میشن

گردان

ترتیب بندی گردان ها:فتح المبیبن ،بدر ،نصر ،احد ،خیبر

خود سربازی:به چپ چپ و بدو رو و از همین قضایایی که خودتون میدونید، و احترامات که به قول یکی از فرماندهان الآن بین خود کادری ها کمتر انجام میشه!! ولی باید یاد گرفت.

شرایط:کلا شنیدن حرف های تکراری و به صف شدن و در صف بودن از دسشویی و غذا بگیر تا اسلحه و …

البته بخش اسلحه و کلاس رزم انفرادی یسری چیزای جالبی داشت

اسلحه: ژ۳ که تولید سال ۱۳۶۱ بود لگد معمولی داشت صداش نسبتا زیاد بود ولی نیاز به پنبه برای گوش نداشت

میدون تیر: یه بار قبل عید رفتیم و یک بار احتمالا بعد عید باید بریم

نکته میدون تیر:شما در میدون تیر به خط آش یا خط کمک تقسیم میشید که خیلی فرق نداره و اینا رو در کلاس تمرینی روزای قبل میدون تیر متوجه میشید ولی نکته اینجاست پوکه جنگی نباید گم بشه و راهش اینه که وقتی نفر همراه شما شلیک میکنه شما کلاه تون رو به فاصله حدود ۱ یا ۲ سانتی متر از جایی که پوکه خارج میشه قرار بدید.

بیماری

سرماخوردگی:یاور همیشگی در دوران آموزشی!!در عرض چند روز بین تعدادی زیادی از سربازان پخش میشه و این افراد در ایام مرخصی به خانواده هاشون انتقال میدن

آشخور

آش خور: در مورد مبحث آشخوری باید بگم که اصلا آش در منوی غدایی ندیدیم و نخوردیم!!

هزینه های سرسام آور!!:

بنا بر محاسبه ای که تعدادی از دوستان دکترا و فوق در گردان فتح المبین کردند هزینه خورد و خوراک پادگان با بیش ۱۰۰۰ و چند صد نفر به روزی ۱۸ میلیون تومن میرسه حالا بنده گرد میکنم به بیش از ۱۵ میلیون تومن!!(بدون هزینه جابه جایی!)

که امیدارم این هزینه ها ساماندهی شود و به جای هر ۵ سرباز یک سربازی استخدام شود و هزینه ای که به صورت حقوق و تغذیه گرما سرما و استهلاک و ساخت ساختمان ها برای ۵ سرباز میشود به یک سرباز داده شود که حقوق این سربازی چیزی حدود یک میلیون و دویست هزار تومان در ابتدای استخدامش میشود که امروز خیلی از جوان ها با حقوق کمتر هم حاضر به کار هستند.

دوستان جدید:بستگی به خودتون داره که با چه کسانی همراه خواهید شد،افراد مختلف دیدم: افراد نخبه و دارای امریه،اونایی که اومدن سربازی تا با خیال راحت از کشور خارج شن،افراد شاغل ،افراد معتاد و الاف و…

کتاب

کتاب جیبی:حتما با خودتون ببرید زبان یا موضوعی که دلتون میخواد

مرخصی:متاهل ها که از نظر مرخصی راحت هستن و هر چهارشنبه ساعت ۲ تا ۶ صبح شنبه مرخصی دارند مرخصی سایرین بسته به آشناهاشون(متاسفانه)،رفتار خودشون و علتی که بیان میکنن داره که در این میون تعداد زیادی با دروغ و دقل  مرخصی میگرفتند.

پدافند هوایی سمنان
پدافند هوایی سمنان

مبحث مهم امریه:

در این مورد فرمانده هنگ همیشه میگفت ۷۰ درصد شما به نزدیکترین  یگان به خونه تون اعزام میشید که اینطور نشد نهایت ۵۰ درصد یا کمتر این طور بود .و در مورد اینکه به کسی پول ندید برای  جایی که می خواهید اعزام شوید که این رو تقریبا درست میگفت مورد داشتیم یک میلیون خرج کرد جای بد هم افتاد!

چگونه تقسیم شدن به عوامل زیادی  مانند :کاملا رندومی-مدارک گرفتاری- آشنا(متاسفانه)- امتیازهای سرباز  -منشی ها-فرمانده هان و… میتونه ربط پیدا کنه!

به طور کلی به یگان های مختلف تقسیم شدیم

از حوزه مازندران به بابلسر،تهران ،فردو (اتوبان تهران قم) ،حوالی مشهد و گلستان(شهرآباد) و همدان امریه داشتیم.

حوزه تهران و کرج:به افسریه، تهران سر، اصفهان

حوزه اصفهان :تعداد زیاد حوالی اصفهان افتاده بودن و تعدادی تهران

حوزه مشهد:به مشهد،کرمان،اهواز! امریه داشتیم

حوزه لرستان: به لرستان خوزستان ،تهران ، دوره کد بابلسر داشتیم

حوزه سمنان:تعدادی کاملا سیستمی و بدون دلیل سهمیه سمنان خوردن(با وجود مدرک گرفتاری!) ،و پایان دوره نداشتند و بهکاری ها هم گردنشون افتاد چند روزهم قرارگاه رفتند که اوضاع مساعدی نداشتند تا چند روز بعد به بخش مورد نظرشون منتقل شوند. عده ای هم که از قبل به اختیار خواستند در سمنان بمونن که اوضاع بدی نداشتند.

اینها حاصل آنچه بود که خود سربازان اظهار کردند و همچنین در این میون تعداد زیادی بصورت دوره کد هست و و در امریه ها عبارت 《دوره کد》 یا 《دوره کد عملیات》 و امثالهم زده که دوباره بعد از حدود ۲ ماه از نو تقسیم خواهند شد.

پایان دوره:بعد از شایعات بسیار!(که اکثرا توسط سربازان به وجود اومده بود) حدود ساعت ۵ بعداظهر شنبه ۲ اردیبهشت سوار اتوبوس شدیم و امریه ها مون رو به دستمون دادند و آموزشی رسما تمام شد، و ۸ روز فرصت داشتیم خودمونو به یگان جدید معرفی کنیم برای اونهایی که از سمنان(محل آموزشی) فاصله داشتند ۱۰ روز پایان دوره و اونهایی که در رزمایش دماوند حضور داشنتد ۲ روز به پایان دوره شون اضافه شد.

سربازان دوره جدید:از شنبه ۲ (چون ۱ اردیبهشت روز تعطیل بود و معمولا روز تعطیل اعزام و ترخیص نداریم )اردیبهشت دسته دسته میومدن جیره تحویل میگرفتن میرفتن و ۶ ارذیبهشت باید برمیگشتن

اعتراض

اعتراضات:اعتراض به صورت سلسله مراتب میباشد که شما باید گزارش کنید به نفر بالاتر و رسیدگی شود و اگر رسیدگی نشد به مقام بالاتر گزارش کنید ، در ۵۰درصد موارد اگه از دستشون بربیاد رسیدگی میگردد.و نوع اعتراض بصورت انفرادی هست و دسته جمعی چه به صورت شفاهی و کتبی ممنوع هست!!

اصطلاحات تقسیمات:

عملیات یا دیدبانی:حدود ۱ ماه یا ۴۵ روز آموزش میبنید و در اطراف همون یگان میمونید.

پلیس هوایی: حدود ۴۵ روز آموزش دژبانی میبینید بعد به یگان دیگر منتقل میشید

دوره کد عملیات یا دیدبانی یا مولد برق:حدود ۴۵ روز آموزش میبینید بعد به یگان دیگری منتقل می شوید.

۳۵ م م:عملیاتی -توپ ۳۵ میلی متری

۲۳ م م:عملیاتی -توپ ۲۳ میلی متری

استرلا:عملیاتی -دوش پرتاب میثاق۲

OS:عملیاتی -سامانه راداری

ع.س :عقیدتی سیاسی

ح.ا :حفاظت اطلاعات

فاوا:فناوری اطلاعات

 

***************

سربازی
سربازی

ویژگی های کلی یگان بعد از تقسیم:

یگان ها بسیار متفاوت هستند:

از روز برگ در شهر خود در قسمت اداری با کار بسیار کم و بدون نگهبانی(پاس) ، تا تقسیم شدن در مناطق محروم  و عملیاتی با ۲ یا ۳ ماه کسری خدمت  با کار بدنی فراوان با نگهبانی و مانور  و در گل سینه خیز رفتن و زیر آفتاب تیر و مرداد در دمای ۴۵ درجه ۱۴ ساعت کار کردن !

آشخوری و  و ارزش قائل نشدن برای درجه ، تو مخی!!:مواردی که فکر نمیکردم در سال ۲۰۱۷ داشته باشیم ولی به چشم خودم دیدم!!

قسمت های مختلف یگان:

عقیدتی: معمولا راحتترین قسمت برای سرباز

حفاظت: معمولا راحت برای سرباز

نیروی انسانی:قسمت پرکار ولی تجربه کاری خوب

قضایی:تجربه کاری برای اونایی که حقوق خوندن

مهندسی:تجربه کاری برای اونایی که مهندسی خوندن و اگه کاری بلدید برای آینده به دردتون میخوره

دژبانی:بد نیست

عملیات:معمولا سخت ولی آزادتر

پاسدارخانه:نگهبانی و پاسبخشی

و…

اینکه چطور کدوم قسمت خدمت کنید بستگی به فرماندهان  و سربازان قسمت مربوطه و آشناهاتون داره!

 

انتقالی و جابه جایی:

غیر ممکن نیست ولی در بعضی یگان ها بسیار سخت و در بعضی یگان ها نسبتا آسان است.اصلی ترین شرط های  انتقالی ۱٫متاهلی و ۲٫زیر نظر کمیته امداد بودن هست،و لازم به ذکر هست که مدرک تک پسری دیگر فایده ای ندارد.

استعلاجی:

استعلاجی دارای قوانین مربوط به خود می باشد که حتما قبل از اعزام پزشکی از مسئول کارگزینی یا پزشک یگان بپرسید تا غیبت نخورید.

اضافه خدمت:

هر روز غیبت ۳ روز اضافه خدمت و ضبط گوشی همراه حداقل ۱۰ روز اضافه خدمت و همچنین تیر اندازی ناخواسته و… هر کدام به تناسب اضافه خدمت و جریمه نقدی دارند.

اما بخشش هایی هم وجود دارد!!:

از بخشش پشت دفترچه ای که یه موضوع کلی هست و برای کل سربازان کشور اعمال میگردد تا بخشش اضافه خدمت یگانی که بستگی به شانس خدمتی و آشناهاتون داره!!

کسری خدمت:

گوش به زنگ اخبار جدید باشد و از هر فرصتی استفاده کنید.

کسری ایثارگری پدر، و معافیت یا مرخصی ۳ ماهه زلزله کرمانشاه از همین موارد در زمان خدمت بود از اخبار روزی بود که برای تعدادی سبب کسری خمدت شد.

کسری بسیج حداکثر ۶ ماه که در حوالی تهران نسبتا راحتتر کسری گرفتند اما در نقاطی مثل تبریز و مازندران سختتر بود.

 

پایان دوره:

به آخرین مرخصی گفته میشه در بعضی پادگان ها میدهند و بعضی خیر، برای بعضی چند روز است برای بعضی ۱ ماه!

 

تسویه حساب:

مدارکی که نیروی انسانی اعلام میکنه رو تهیه می کنید و از ۴۸ ساعت قبل شروع می کنید به جمع کردن  امضاهای ۳ برگ یا ۴ برگ تسویه،و از قسمت های مختلف مثل تاسیسات ،و عملیات، آماد ،پشتیبانی ،عقیدتی،بازرسی ،حفاظت و… امضا جمع میکنید و در نهایت به شما کارت موقت تسویه رو میدهند اینجاست که یک نفس راحت می کشید!

و بعد از حدود ۱ ماه کارت هوشمند پایان خدمت از طریق پست تحویل میگیرید.

 

پی نوشت:

سختی:تعداد زیادی از دوستان آشنایان یا حتی خانم ها و آقایونی که نمی شناسم به آی دی تلگرام بنده پیام میدن از سختی های  پرسیده بودند، سختی بستگی به شرایط زندگی قبل از سربازی فرد داره به طور کلی میشه گفت سختی داره،فشار روحی داره ،اما بیشتر اتلاف وقت هست.

26 thoughts on “پدافند هوایی سمنان”

 1. سلام کانالی با ۲۸۰ عضو و گروهی با ۱۵۰ نفر از سربازانی که آموزشی رو در پدافند سمنان گذروندن رو میخوام بهتون معرفی کنم
  Padafand_semnan@
  لینک گروه در بیوی گروه موجود است

 2. سلام
  یه گروهی داریم توی تلگرام که اعضاش آموزشی رو توی پدافند سمنان گذروندند و میتونن شما رو راهنمایی کنن
  اکثرا اعزامی دی ماه ۹۷ و اسفند ۹۷ هستند
  لینک رو میتونید از طریق بیوی کانال پیدا کنید و به ما بیپوندید
  Padafand_Semnan@

 3. پدافند سمنان جای خوبیه هرکی بد گفته داره الکی استرس میده من خودم اعزامی اردیبهشت ۹۷ بودم . سوالی هم داشتید درخدمتم ایدی تلگراممه: @mr_naseri

 4. سلام به همه این لینک برنامه اندرویده پدافند هواییه
  همه اطلاعاتی که نیاز دارین راجبه سمنان و پدافند توش هست

  http://s9.picofile.com/file/8353267084/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87_%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF_%D8%B3%DB%8C%D8%B1_%D8%AA%D8%A7_%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%B2_%D9%BE%D8%AF%D8%A7%D9%81%D9%86%D8%AF_%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C.rar.html

 5. 💝💝💝💝سلام دوستان💝💝💝💝
  یه گروهی زدیم برای ثیت درخواست جابجایی
  یعنی کسایی ک دنبال جابجایی هستن میتونن تواین گروه عضو شن و برای مثال برای جابجایی از اصفهان ب مشهد یه سرباز پیدا کنن ک از مشهد بخواد بره اصفهان
  اینطوری میتونن باهم جابجا شن و هردو توی محل زندگیشون خدمت کنن
  البته این گروه فقط و فقط برای جابجاییه و هیچ پیام دیگه ای توش نباید گذاشت
  دستورالعمل ثبت درخواست جابجایی هم توش هست
  اینم لینکش :
  https://t.me/joinchat/JbsD2UBtrW2SH0YxjOhWvQ

 6. 💝💝💝💝سلام دوستان💝💝💝💝
  یه گروهی زدیم برای ثیت درخواست جابجایی
  یعنی کسایی ک دنبال جابجایی هستن میتونن تواین گروه عضو شن و برای مثال برای جابجایی از اصفهان ب مشهد یه سرباز پیدا کنن ک از مشهد بخواد بره اصفهان
  اینطوری میتونن باهم جابجا شن و هردو توی محل زندگیشون خدمت کنن
  البته این گروه فقط و فقط برای جابجاییه و هیچ پیام دیگه ای توش نباید گذاشت
  دستورالعمل ثبت درخواست جابجایی هم توش هست
  اینم لینکش :
  https://t.me/joinchat/JbsD2UBtrW2SH0YxjOhWvQ

 7. سلام هم برجی
  یادش بخیر خاطرات بعد از این بیست و یک ماه خدمت که تازه هم اتفاقا تموم شده خوندم و یاد اون روزای اجباری افتادم..

  خاطراتی که یادم میاد : -تماشای بازی های فوتبال مخصوصا بازی پرسپولیس تو آسیا…. -قطع برق موقع شام و آسمون کویر… – شتر ها … – شستن یقلوی های خورشت وحشت با آب سرد :)) …. -والیبال بازی کردن با اراشد…. – اون حاجی عقیدتی که خیلی شوخ بود… -عیدی خیلی باحال .. – زلزله مشهد که همه مشهدی رو نگران کرده بود … -دوش با آب سرد (آب گرم زود تموم میشد)…. -دژبانی شب اول که کلا یکم تهدید به وارد نکردن وسایل غیر مجاز کرد و آخرسر هیچکس و نگشت و یه تعداد گوشی و سیگار بردن داخل(البته شانسی و بود و ما همه بچه های خوبی به نظر میومدیم) :)) ….. -آنکارد های رو اعصاب سره صبح … -ایست کشیدن سره صبح… -گردان همیشه بخط نصر :)) …. -نظافت های آسایشگاه …. -مرخصی تو شهری با چاشنی سیگار …. -آنکارد کمد…… – بهکاری… – و خیلی چیزای دیگه که الان همشون برام خاطرن که چه زود ۲۱ ماه گذشت…….

  لامصب اولش همه چی سخته ولی بعد یه هفته بدنت که با شرایط اونجا سازگار میشه عالی میشه و باهاش که عادت کنی ، کارای روزمره اونجا رو راحت انجام میدی و کمتر به خودت فحش میدی :))
  یادش بخیر
  گردان بدر-گروهان چمران >>>>>> دوره عملیات توپ ۲۳ م م گردان موشکی هاگ مشهد

  بازم دمت گرم هم برجی…….

  **************
  پاسخ ادمین:
  *************

  خیلی مخلصم علیرضا جان

 8. هیچ جوره باورم نمیشد یه روز بگم دلم واس سمنان تنگ میشه:/
  ولی واقعن یه حال و هوای دیگه داشت آموزشی مخصوصا وقتی که از مرخصی ساعت ١١ ار تهران حرکت میکردیم ساعت ۴ تو سرما اونجا بودیم تا وسایلمون رو بگردنو ۴ کیلومتر از درب جبهه تا آسایشگاه پیاده روی میکردیم :)))
  بچه ها بهتره یه گروه تلگرامی تشکیل بدین دیگه کمتر احساس غربت میکنین اونجا

 9. سلام
  منم اعزامی ۹۵/۶/۱ بودم
  و لیسانس بودم و افتادم گردان بدر
  خیلی سخت بود اصلا یه جایی بود که حتی ادم تو خواب نمیتونست باور کنه که یه روزی همچین جای بیفته وسط دشت کویر😐
  دوره اموزشیمون که تموم شد
  به خاطر اینکه لیسانس برق بودم دوره کد مولد برق خوردیم چهل و پنج روز هم اونجا موندیم
  بعدش افتادم شهر خودم تبریز
  ولی واقعا یه روزای خاصی بود یادش بخیر…😘

 10. سلام خسته نباشید کسی هست توی پدافند سمنان از ایست خدمتی ها اطلاع داشته باشه ؟ مرخصی میدن بهشون یا نگرشون میدارن تا امریه بیاد ؟ اگر نگر میدارن چند روز نگر میدارن و اونجا چکار میکنن ؟ ممنون میشم کسی اطلاعی داره در اختیار بزاره ❤؟؟؟

 11. من سال ۸۸ سمنان بودم گردان احد خیلی رویایی بود فرمانده هنگ اموزش سرهنگ یوسفیان بود یادش بخیر فرمانده قرارگاه هم سرهنگ مومنی که الان شده سرتیپ در کل اینو بگم اینم روی باقی روزای عمر میگذره بیداری ساعت پنج زده میشد خاموشی هم نه ونیم شب. ما از پنج صبح تو صبح گاه سگ لرزه میزدیم تا هفت که ارشدها بیدار شن سه ماه کار ما همین بود هر روز رژه و ما هم استاد پیچ ، تابستون برج چهار اعزام شدم صبح ها یخ ظهر گرم جهنم و شب ها دوباره یخ فیلمی داشتیم

 12. با سلام اعزامی ۹۷.۶.۱ هستم و الان توی میان دوره اول اینکه یه به عقیدتی سیاسی اعتماد نکنید و با اینکه به خاطر رژه دهنمون سرویس شد ولی در کل عالیه بخصوص اگه توی گردان بدر گروهان چمران بیفتید

 13. سلام. من نامزدم اموزشیش پدافند هوایی مشهد بود. الان تقسیم کردن افتاده معدن نمک سمنان. اصلا همچین جایی هست؟ چیکار میکنن اونجا؟
  ممنون

  **************
  پاسخ ادمین:
  *************
  سلام.نشنیدم ولی جاهای این شکلی هست
  اگر هم عملیاتی یا دیدبان باشه ممکنه

 14. مشکل جواب دادن در پستها وجود داره جوابو دسته جمعی میدم

  ای سمنان… زمستون بعضی روزا حین ظهر میسوختی!!
  خواهش میکنم آقا محسن و فرزاد

 15. واقعا تشکر میکنم ”

  بنده هیچ زمانی خاطرات اموزشیو در اوج گرمای زمستان در سمنان فراموش نخواهم کرد . گاهی دلتنگ ان خاطره ها و رفاقت ها و سختی ها و حتی واقعا میگم فحش اراشد میشم .

  روز اول و تحویل لباس و گنگیو گیجیموم تا تک تک روزها و شب ها و رزمایش سردوشیمون .واقعا چقدر عالی بود

  سپاس

  دکتر لواسانی

  اگر عزیزانی قصد راهنمایی شدن داشتند میتوانند در تلگرام بنده هم پیام بدهند

  09216274598

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*